Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A mai fiatalok miért nem...

A mai fiatalok miért nem foglalkoznak az irodalommal?

Figyelt kérdés
14 éves vagyok, és mindig azt hallom a többiektől, hogy ők utálnak olvasni, meg ehhez hasonlók. Nekem van egy könyvespolcom és annak már több mint a felét kiolvastam (nem valami vékony könyvek...), sőt verseket is szoktam írni, ami azt illeti most fog megjelenni egy verseskötetem. De valahogy nem értem, hogy a többi magam korú miért nem szeret olvasni/írni? Vagy csak én lennék túl 'konzervatív'...? Mert nem hiszem...
2010. dec. 27. 11:50
1 2 3 4
 21/34 Bretso ***** válasza:
87%

Sokan keverik a dolgokat itt úgy látom. Ha valaki nem szeret meg olvasni fiatalon az nem a kötelezők hibája. Alsóban teljesen élvezhető, izgalmas, ráadásul értékes könyveket kell olvasni. Azok tökéletesek arra, hogy megszerettessék az olvasást.


Egyetértek, hogy a Jókai regényeket később is lehetne kötelezővé tenni, de felső tagozatban (5-8) már nem megszerettetni kell az olvasást, arra ott volt az első négy osztály, ahol megpróbálták, ha valakivel nem sikerült azzal nem lehet mit csinálni.


Vannak akik gimiben sem szeretnek olvasni, akkor is valami könnyedet kellene feladni? Ugyan, azért nem szeretnek sokan olvasni, mert nem tudnak (ez az iskola, vagy a rendszer hibája, hogy nem lehetett/nem tudta megtanítani vele), vagy nem próbálnak, mert egyszerűbb a film.


Az életben annyi minden fölöslegeset kell megtanulni, megismerni, hogy egy-két könyv elolvasása csak a javára válna a fiataloknak. Én a múlt héten olvastam el két könyvet vizsgára, hát nem egy leányálom, de ha fiatalabb koromban nem kellett volna elolvasnom, és felfognom nehezebb szövegű könyveket akkor most lehet bajban lennék. Mert a nehezebb szövegezés megtanít arra, hogy ne csak olvasd, hanem értelmezd is amit olvasol. Szerintem nagyon hasznosak hosszú távon.

2010. dec. 27. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:
100%

Ne állíts sztereotípiákat.

Én szoktam olvasni. Oké, nem irodalmi versköteteket, hanem elvontabb regényeket. Írok is rendszeresen. Nem mestermű, de írok. Csak épp blogot.

Elmegyek a könyvtárba, kiválasztom, ami tetszik.

Ajánlom neked Douglas Adams-tól a Galaxis Útikalauz Stopposoknak című regényt. Bár te úgysem tudnád értékelni(most én is sztereotíp voltam).

17L

2010. dec. 27. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:
78%

Ez nem csak a mai fiatalokkal van így:) én pont 8 éve voltam ennyi idős mint te, és az osztályom 95%-a akkor is utált olvasni (én imádtam, bár többnyire a sci-fi-t, fantasyt, Tolkien összes művét magyarul-angolul, meg önéletrajzi könyveket, "igaz történeteket" és olvasmányosabb történelmi regényeket faltam, ezeket olvasom most is, szóval nem épp a szépirodalmat).

Szerintem is tehetnek erről a kötelezők, pl. alsóban semmire nem emlékszem abból, amiket el kellett olvasni, viszont arra igen, hogy 4.-es nyári szünetre feladták az Egri Csillagokat, amiből alig értettem valamit, és borzalmasan unalmasnak találtam!

Utána persze a gimiben (6 osztályosba jártam) jöttek a borzalmasabb dolgok, de azért számomra volt évezhető is. Pl. én az Íliászt, Odüsszeiát nagyon szeretem, mert kiskoromban olvastam gyerekkönyv változatban, így tudtam miről szól, és később értettem könnyen az eredeti művet is, viszont a legtöbb gyerek nagyon utálta.

Amit én nem szerettem az Jókai volt (dögunalmas tájleírások...), a Bűn és Bűnhődés, Édes Anna (bár ez olvasható volt, de nem fogott meg), Vörös és Fekete, Kafka, Csehov, Gogol, az Iszony meg nyilván még sok dolog volt, de hirtelen ezek jutnak eszembe, pedig minden átrágtam magam:)

Viszont nekem az Ember tragédiája és a Csongor és Tünde kifejezetten tetszett, meg az Arany virágcserép és Camus Pestise is és Ibsen több műve, a Márió és a varázsló, Godot-ra várva, Tolsztoj, . Ja meg Shakespeeare drámáit nagyon szerettem (egy kötetet azóta is az éjjeliszekrényemben tárolok :D), tetszett a Candide és a Kurázsi mama és gyermekei is.

De sok osztálytársamnak tetszett pl. a Mester és Margarita és Mikszáth novelláit is szerették, viszont az általam felsoroltakat kb. egyhangúan utálta mindenki (mindkét kategóriát :D).

Szóval nem is tudom. Szerintem bőven vannak jó és élvezhető könyvek a kötelezők között, de előfordulhat, hogy sokan a rossz tapasztalatok miatt a nagyját el sem olvassák (ez igencsak jellemző volt régebben is...), vagy eleve úgy kezdenek bele, hogy fúj, utálom. Ami nem épp a legjobb hozzáállás...:) Én mindig úgy kezdek el olvasni valamit, hogy "hátha érdekes lesz", szóval legalább megadom az esélyt. De úgy valóban nehéz élvezni valamit, hogy eleve utálattal kezdünk neki, így nem csoda szerintem, ha a tinik nagy része amint kikerül az iskolából többet nem akar könyvet látni egy ideig...

2010. dec. 27. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 A kérdező kommentje:

15:08, miért ne tudnám értékelni?


Egyébként köszönöm a válaszokat:)

2010. dec. 27. 18:09
 25/34 anonim ***** válasza:
100%

Én szeretek olvasni. Az irodalomórákat is szerettem.


20/L

2010. dec. 27. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:
100%

Még az elején válaszoltam, de akko most én is leírom mik voltak azok a kötelezők amik nekem tetszettek: Egri csillagok (6.), Kőszívű ember fiai (7.), Szent Péter esernyője, Tüskevár meg még volt pár amit elolvastam, néhol szórakoztatott de igazából nem maradt meg.

Amiket nagyon utáltam: Légy jó mindhalálig, Antigoné, Rómeó és Júlia (ami amúgy regényszerűen leírva jó könyv lenne, de így nem, elég nehéz olvasni) és a már említett Ember tragédiája amit szerintem el se fogok olvasni

2010. dec. 27. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:
97%

Egy kicsit már idősebb vagyok, mint a többi hozzászóló, de ugye nekem is ugyanazok voltak a kötelezők:-) Az hogy a kötelezőkkel veszik el az ember kedvét az olvasástól, olyan mintha azért nem ennék sosem főzeléket mert a menzán kapott tökfőzeléket nem szeretem, de attól, hogy a tökfőzelék nem ízlik, még szerethetem a krumpli vagy lencsefőzeléket. Ez inkább kifogásnak tűnik, mint tényleges oknak. Tesóm 6évvel fiatalabb, nem igazán szerette az irodalmat, verset elemezni nem tudott, én olvastam helyette a kötelezőket, és csináltam meg a naplókat, de attól még szeret olvasni, ráadásul szépirodalmat. Az olvasás megszerettetése a szülők feladata, mint ahogy az értő olvasás megtanítása is (persze az iskoláé is, de gyakorolni otthon kell). A gyerekekkel le kell ülni, és olvasni neki, ha látja, hogy a szülei is olvasnak akkor ő is utánozni fogja, 16évesen már késő ezt elkezdeni. A kötelező irodalom listája pedig azért nem változott meg, mert ezek az írók a magyar irodalom alapjai, és nem árt ha tudunk legalább egy alkotást tőlük. Nagyon szeretek olvasni, de a Bogáncsot utáltam, a Vuk végét már keresztanyám olvasta el, a Kőszívű ember fiait a farkaskalandig olvastam (szerencsére elég volt, mert az egyik fogalmazás témája volt), az Antigonét el se kezdtem, stb. De az Egri csillagokat már csak a szülőhelyem miatt is ki kellett olvasnom (egri vagyok), a Szent Péter esernyője egyik kedvencem volt, de a Kis herceg is. Soha nem állítanám azt, hogy egy pár unalmas kötelező miatt megutáltam az olvasást, mert az egy hatalmas marhaság.

26/n

2010. dec. 27. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:
100%

"A mai fiatalok miért nem foglalkoznak az irodalommal?"


500 évvel ezelőtt a fiatalok 95%-a analfabéta volt, elképzelheted, mennyit foglalkoztak az irodalommal.


A modern időkben többen olvasnak, mint régen. A csúcs a XX. század közepe volt, mert ekkor már elég sokan tudtak olvasni és könyvekhez is könnyű volt hozzájutni, de még nem terjedt el a TV. Aztán jött a TV és utána egyre kevesebben olvastak.


Magyarországon 1960 körül olvastak a legtöbbet az emberek. Utána ez hanyatlott, mert amikor megjött a TV, átálltak a tévézésre. Mindig marad egy 5-10%-os kör, amelynek a tagjai olvasnak. Ez sokkal több, mint amennyien mondjuk 200 éve rendszeresen olvastak.


"De valahogy nem értem, hogy a többi magam korú miért nem szeret olvasni/írni?"


Egy részük túl buta hozzá, más részük elég okos hozzá, de valami más érdekli. Soha, semmikor nem olvasott több az emberek kb. 1/3-ánál. Nulla és eközött ingadozik az olvasók száma. És a fiatalok mindig sokkal többet olvasnak, mint a felnőttek! A felnőttek kb. 5%-a tartja fenn a világirodalmat. De ez régen se volt másképp.


"Vagy csak én lennék túl 'konzervatív'...?"


Ennek semmiféle konzervativizmushoz nincs semmi köze.

2010. dec. 28. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:
100%

"Nem a kötelezőkkel van a baj. Az iskolában nem megszerettetni akarják az olvasást, hanem megtanítani az alapműveltségre."


Ezzel egyetértek.


Az egy hamis kifogás, hogy a kötelező olvasmányok miatt(!) nem olvasnak (!!) az emberek. Aki szeret olvasni, az olvas. Aki nem szeret, az nem olvas. Aki szeret olvasni, az esetleg utálja a kötelezőket, de olvas helyettük mást.

2010. dec. 28. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
59%

tegnap 12:37


Elavult irodalom? Micsoda marhaság ez?

2010. dec. 28. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!