Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A magyar csángók kb hányan...

A magyar csángók kb hányan vannak? Mi jellemző rájuk külsőre/belsőre? Hol élnek főként?

Figyelt kérdés
Eddig csak azt tudom hogy nagyon vallásosak.
2010. dec. 12. 18:51
 1/10 anonim ***** válasza:
63%

Olyan,hogy magyar csángók,nincsenek.

Erdélyben élnek csángók,akik a magyasághoz tartoznak. A csángók éppolyan népcsoport,mint pl. a székely,a palóc stb.

Magyarországon a Dunántúlon vannak betelepített csángók. Olyanok,mint mindenki más. Inkább a népművészetüket,szokásaikat őrzik.

2010. dec. 12. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Hivatalosan kb 60 ezren vannak,de eredetileg 200-250 ezren voltak.Jóval kevésbé jellemző rájuk a magyarságtudat mint az erdélyi magyarokra.Sajnos a román kormányzat a mai napig rosszul bánik velük.Nagy részük már nem beszél magyarul.A romániai Bacau megyében élnek többségében.Az erdélyi csángók pedig olyanok mint a többi erdélyi magyar,ugyanolyan szokásaik vannak.
2010. dec. 12. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Első válaszoló azért kérdeztem így mert a cigánynál vannak csángó cigányok.
2010. dec. 12. 19:43
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Első vagyok. Vannak magyar cigányok is. A csángó cigányok sem csángók,hanem csángók lakta területen élnek.
2010. dec. 12. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Vannak moldvai csángók is.
2010. dec. 20. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
A csángók alapvetően nem Erdélyben élnek. Bár genetikailag rokonságban állnak a magyar néppel, mivel soha nem élhettek a Magyar Királyság területén, így a természetes és erőltetett asszimiláció révén többségüknek módosult a természetes nemzeti, vallási és kulturális identitása az évszázadok folyamán. A csángókat három részre szokás osztani: moldvaiak, gyimesiek és barcaságiak, esetleg a bukovinaiak, bár őket inkább néprajzilag székelyeknek tekintik. A legnagyobb számban Moldvában élnek, azaz Kelet-Romániában. Pontos adattal sajnos nem igen rendelkezünk, mivel a beolvadás, beolvasztás miatt csupán töredékük beszéli a magyar nyelvet. A vallási identitásuk maradt a legsértetlenebb, ez nagyban segít abban, hogy megsaccoljuk a hozzávetőleges számukat, mivel a román származásúak, illetve etnikumúak szinte kivétel nélkül ortodox, illetve görög-katolikus vallásúak, ellenben a csángók római katolikusak. Mintegy 250.000 római katolikus él a Kárpátokon túl Kelet-Romániában (és közvetlenül a Kárpátok belsejében, Brassó környékén), akik közül hozzávetőleg 50-60 ezren beszélik még a magyar nyelvet. Magyar iskolájuk sohasem volt, az utóbbi években próbálkozások történtek ez ügyben, az anyanyelvi misehallgatás jogától pedig már pár száz éve megfosztották őket. A nyelvezetük a történelmi Magyarország területén élők számára nehézkes és érthetetlen, ez főként amiatt van, hogy a nyelvújítási folyamatok elkerülték a csángók nyelvezetét, ezért a beszédük a nyelvújítás előtti, ősi archaikus magyar nyelv egyik modernebb, rengeteg román jövevényszóval tarkított változata. Bár Vallásilag megőrizték identitásukat, néprajzilag is sokan csángónak vallják magukat, de nemzetiség szempontjából sokan románnak, a magyar nyelvet pedig még kevesebben beszélik. Az idősebbek még tudnak és beszélnek, de az ő leszármazottai már a családban is a román nyelvet beszélik. Hogy honnan származnak, arra sok elmélet van. Egyes fejtegetések a honfoglaló magyaroknak egy "leszakadt" törzséből alakultak ki, más elméletek szerint bizonyos Kárpátokon túlra vándorló székelyek leszármazottjai. A jellemzőikről nem sokat tudok, ami viszont tény, hogy több száz éves kisebbségként összetartóak, főként innen eredhet a nagyon erős hitük is. Sajnos ha továbbra sem kapnak segítséget, csak idő kérdése, és teljesen beolvadnak. Amúgy itt a (moldvai) csángó himnusz, alatta felirattal. Nagyon sokatmondó. Bocs a hosszúra sikeredett válaszért, remélem hogy így egy-két dolog világosabb lett.
2010. dec. 26. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

,,Csángó magyar csángó magyar,

Mivé lettél csángó magyar?

Ágról szakadt madár vagy te.

Elvettetve elfeledve."


Ismerem, és köszönöm, reméljük majd lesz egy olyan kormányunk aki törődni fog a határon túli magyarsággal...na meg azzal is ami határon belül van!

2010. dec. 26. 19:28
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Reméljük :) A himnuszt végül elfelejtettem belinkelni: http://www.youtube.com/watch?v=ZyZW8qLPrOo
2010. dec. 26. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Erdélyi Erika válasza:
100%

Tudom ez egy 2010-es kérdés de mint Csángó úgy érzem válaszolnom kell. Én egy Gyimesfelsőloki csángó lány vagyok. Aki azt válaszolta hogy már alig beszéljük a magyar nyelvet az téved. Ugyanolyan magyarok vagyunk mint mások, legalább is a Gyimesiek. A Gyimesi csángók három faluban élnek: Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok, (ez a kettő Hargita megyében található) és Gyimesbükk (ez már Bákóban). Azt pontosan hogy hányan vagyunk nem tudom. De ne keverjétek a csángókat mindegyik fajta más más. Kicsit a nyelvjárásunk eltér a rendes magyartól, vannak olyan szavak amiket átvettünk a román nyelvből vagy csak itt csángóknál lehet hallani ilyet. Ami jellemző ránk az az hogy a faluban majdnem mindenki ismer mindenkit és sokat segítünk egymáson, és híres a vendéglátásunk :D ez a válasz csak a gyimesi csángókra vonatkozik a többi csángórol nem nagyon tudok

Egy Csángó lány

2015. aug. 8. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Hun-Avar-Magyar válasza:
Én csak igazolni tudom azt, amit e csángó leányzó mondott :) múlt nyáron voltam a Gyimesben s tenyleg igy volt
2016. ápr. 18. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!