Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A sör nem ital, az asszony...

A sör nem ital, az asszony nem ember, a medve nem játék eredete?

Figyelt kérdés
ennek a szekely kozmondasnak mi az eredete?vagy honnan jott ez nekik?

2012. nov. 27. 18:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
95%
nem tudom, én úgy ismerem, hogy a krumpli nem étel, a tót nem ember
2012. nov. 27. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 mustafa33 ***** válasza:
45%
mély tapasztalat ☻
2012. nov. 30. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:
61%
Legjobb főzelék a hús, legfinomabb gyümölcs a pálinka, legszebb bútor az asszony.
2012. dec. 19. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 cassie94 válasza:
100%

Onnan "jött ez nekünk", hogy sört nem nagyon iszunk, csak pálinkát, az asszony azért nem ember, mert az embert a férfira mondják nálunk, s a medve nem játék, mert sok van Erdélyben és igen veszélyesek.

Az eredetéről nem tudok sokat elmondani,mivelhogy a magyar közmondások nagy részét sem lehet mindig visszakövetkeztetni

2014. dec. 2. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
78%
Ahogy én emlékezem, a sör nem alkohol... a pálinkához képest tényleg nem az. Az asszony nem ember, hogy is volna az, hiszen az embernek asszony a párja, az asszonynak meg az ember, így van ez mifelénk, s ha a székely azt mondja neked, hogy "gyerekem született", meg ne kérdezd, hogy fiuk, vagy lányik lett-e, mert azt a választ kapod, hogy "most mondtam, hogy gyerekem!" Hát a "gyerek" az a fiú, mert egyébként "lán" volna. A medve meg tényleg nem játék, azzal egészen más célja volt a magasságos Dumnezeunak, amikor a világra teremtette, s ha bocsos anyával volnék egy erdőben, hát nem búsulnék végette, ha nem botlanánk egymásba.
2015. jan. 27. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
13%
igazan megtanulhatnatok inkabb magyarul akkor mar
2015. júl. 24. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
78%
Hatoskának: Mit abajogsz te itt? Melyik magyart kellene megtanuljuk, és mi okból is kellene? A magyarországi elszlengesedett hanyatló nyelvkultúrátokat kellene tán átvennünk? Én még ismerek olyan magyar szavakat, amit neked már a nagytatád sem, s azzal pedig, hogy tudok még egy nyelvet (nem szeretem ugyan a románt, de beszélem, s írom, ha kell), nem lettem hitványabb tenálatoknál! Az ékezet pedig azért van, mert rea kell biggyeszteni a betű tetejére, attól válik magyarrá az írás is, mert erre én is mondhatnám ám, hogy amit odacirmoltál az nem magyarul van írva! Csak hogy gamatkodjak már én is...
2015. júl. 24. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
41%
@ötöske és heteske: ha a Jóistent nem oláhul nevezted volna, nem kötött volna beléd hatoska. Figyelj oda, hogy ne használj oláh szavakat a magyar beszédben. Egyéb tekintetben egyetértek veled.
2015. júl. 25. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
91%
Nyolcaska, elfogadom a kritikádat, olvasom vissza a magam irományát, és látom már, hogy a hiba bé van csúszva. Az emberre a kosz is úgy ragad, hogy nem akarja békenni magát véle, hogyan, hogyan sem, egyszer csak ott van. Mióta a nagy háború után a románokat idecsatolták hozzánk, jöttek vélük a mindenféle szavaik is, s az, amit te mondasz, hogy erre figyeljek oda, teljesen jogos, ellenben, amit a korábbi koma ékezet nélkül odavetett, hogy tanuljak meg rendesen magyarul, azt már nem fogadom el, ezért voltam olyan árdélyos tegnap!
2015. júl. 25. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
87%

A nyelv szerencsére folyamatosan változik, eléggé bebaszna, ha a tihanyi apátság alapítóleveléhez hasonló nyelvet beszélnénk még ma is.

Egyébként sokan gondoljuk úgy, hogy újabb nyelvújításra lenne szükség, mert már elég régen élt Kazinczy... Az ly-ről meg ne is beszéljünk. Valamelyiknek ez volt az agymenése, hogy belerakja/benne hagyja.

2015. szept. 2. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!