Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Ti milyen különleges/helyi...

Ti milyen különleges/helyi néven ismeritek a különféle állatokat, esetleg növényeket?

Figyelt kérdés

Gondolok itt pl. a poloskára. Mi errefelé (Bp-től nem messze) poloskának vagy büdöskatinak, büdösbogárnak nevezzük, de hallottam már a büdösbence, büdösmargit, büdösmarci elnevezéseket is. Vagy a bodobács, amit sokfelé istenbogárkájának neveznek. De a büdöske nevű növényt is hallottam már büdös rózsának pl. Sokfelé a kukoricát kizárólag tengerinek nevezik, a burgonyát Erdélyben meg pityókának, másfelé krompénak, kolompérnek. A mókus régies neve kelempász vagy kelempászmadár.


Ti hogyan ismeritek/használjátok leginkább ezeket, illetve milyen ilyen népnyelvi szófordulatokat ismertek még?


Lehetőleg a lakhelyet/tájegységet is jelöljétek!


Előre is köszönöm a válaszokat!


2013. márc. 12. 23:32
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:

Cserebogár: cserematyi. (budapest környéke)

engem ezért somogy megyében kinevettek hogy az meg mi a fene.

2013. márc. 13. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:

A szép nevű pongyolapitypangot felénk csak kákicsnak hívják.


A barka neve cicamaca.


Amit én buzogánynak ismertem, a gyékény buzogányszerű virágát, itt az a barka.

Egyébként a gyékény itt buzogánysás.


Az orgonabokor szelencebokor.


A csipkebogyó csicskenye.


pille, lepke: pergyóka


bab: paszuly


Zala megye /inkább göcseji rész./

Keresztapám szokta mondani, Babosdöbréte helyett, ami Zalaegerszegtől kb. 15 km-re van, hogy Paszulyosdöbréte.

2013. márc. 13. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
100%
ami az alföldön eperfa az a dunántúlon szederfa :)
2013. márc. 13. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 zabmester ***** válasza:
100%

Büdösbencének mondjuk általában a poloskát (bár én sokáig azt hittem, hogy ez két külön rovar).

Vagy például ott van az egres, amit máshol piszkének, pöszmétének hívnak.

Vagy a napraforgó mag, ami nálunk szotyi, Miskolcon meg makuka :D

Más nem jut eszembe.

Ja, és pécsi vagyok.

2013. márc. 13. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 zabmester ***** válasza:

Ú, tényleg, ez a szederfa/eperfa dolog! Ha jól emlékszem, gyerekkoromban valóban úgy mondták nekem mindig, hogy eperfa, a termése pedig a faeper. Viszont én időnként teljesen bele tudok kavarodni, hogy most akkor minek is szokás nevezni. Viszont egy ismerősöm nekem váltig állította, hogy a szeder (mármint ami bokron terem, fekete, bogyós gyümölcs) annak a neve eper, amit meg én epernek nevezek (nem a faeperre gondolok), annak nem simán eper a neve, hanem földieper.


Meg most még beugrott, bár ez nem étel, hanem játék, aminek ugye a hivatalos neve a libikóka, de azt nálunk mindenki döcinek hívja.

Ja, és ez már étel, a kenyér csücskét itt sokan serclinek hívják.

2013. márc. 13. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

"Zala megye /inkább göcseji rész"


Olvastam a felsorolásodat, és vártam a végén a Zala-t:) Valóban ezeket mi így mondjuk.

És a fonott kosarat silingának, az evőeszközhöz tartozó kést pároskésnek, a lapostányért sikértányérnak.

Ami nekem is furcsa volt, pedig Zalából Zalába házasodtam, hogy itt a Göcsej szélén a varjút kányának hívják.

2013. márc. 13. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Ja, és a kifőtt tésztát mácsiknak.
2013. márc. 13. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:

szőlőtőke - tüke


kacsa - réce, ruca


sárga-fekete csíkos darázs nálunk szakadék


mókus - kelempájszmadár

szintén Zala

2013. márc. 13. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:

itt a Göcsej szélén a varjút kányának hívják.


Igen, ezzel én is így voltam. Nagyon sokáig nem tudtam, hogy most melyik madár a varjú és melyik a kánya.

Míg rájöttem, hogy egy és ugyanaz a két madárnév.

2013. márc. 13. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
Na, most butaságot írtam. a varjú és a kánya nem ugyanaz, csak itt nevezik őket annak.
2013. márc. 13. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!