Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Ti milyen különleges/helyi...

Ti milyen különleges/helyi néven ismeritek a különféle állatokat, esetleg növényeket?

Figyelt kérdés

Gondolok itt pl. a poloskára. Mi errefelé (Bp-től nem messze) poloskának vagy büdöskatinak, büdösbogárnak nevezzük, de hallottam már a büdösbence, büdösmargit, büdösmarci elnevezéseket is. Vagy a bodobács, amit sokfelé istenbogárkájának neveznek. De a büdöske nevű növényt is hallottam már büdös rózsának pl. Sokfelé a kukoricát kizárólag tengerinek nevezik, a burgonyát Erdélyben meg pityókának, másfelé krompénak, kolompérnek. A mókus régies neve kelempász vagy kelempászmadár.


Ti hogyan ismeritek/használjátok leginkább ezeket, illetve milyen ilyen népnyelvi szófordulatokat ismertek még?


Lehetőleg a lakhelyet/tájegységet is jelöljétek!


Előre is köszönöm a válaszokat!


2013. márc. 12. 23:32
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
100%
Én nemrég hallottam a kacsára hogy - talpas tik. :DDD
2013. márc. 13. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:
de jó! :)
2013. márc. 14. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 Márciuska ***** válasza:

Nálunk a verebet csurinak hívják. (Tolnai vagyok). Majd hanyattestem, mikor megtudtam, hogy a kisalföldi ismerőseim csurinak a fejtetőn összefogott hajat hívják. Az nálunk lófarok.

Ja, és nagymamám idejében a tojást tikmonynak hívták, a tejterméket meg tehénjavának.

A pongyolapitypang neve nálunk csibedöglesztő. A rézvirág katonarózsa vagy legényrózsa, a csodatölcsért meg a zalai nagymamám hívja lustakisasszonynak.

2013. márc. 14. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:

Csimasz - Mi a madarak és a kisebb emlősök még csupasz "kölykeire" mondjuk.


(Már csak azért írom, mert borsodi netes ismerősöm és az anyukája sem hallott még róla. )

2013. márc. 14. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:
100%
Lemaradt, hogy J-N-SZ megye legdélebbi területe.
2013. márc. 14. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 anonim ***** válasza:

A tikmonyt nálunk is mondják a tojásra.

Meg szokták monyasolni a tyúkot, és ezt nem a kakas teszi, mint egyesek gondolják, hanem azért tették, hogy megnézzék, van-e a tyúknak tojása.


A csimaszt felénk a cserebogár lárvájára mondták.

Zala

2013. márc. 14. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 Márciuska ***** válasza:
100%
Még mindig a tolnai lány vagyok: nyíregyházi ismerőseimtől tudom, hogy ami nálunk bögöly, az náluk pőcsik, és nem csíp, hanem harap.
2013. márc. 14. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 anonim ***** válasza:
100%

ma 12:30


:D Mamám is szokta nagyon ritkán ezt, inkább, ha leakar vágni egyet. Megnézi "tojós"-e. Itt erre nincs ilyen külön szó :)


11:48 voltam.

2013. márc. 14. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:

nálunk is hívták a verebet csurinak


illeltve nálunk a pongyolapitypang csak pitypang vagy kutyatej (de ha jól tudoma hivatalos neve meg a gyermekláncfű :D)

2013. márc. 14. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, érdekes dolgok ezek :) nyíregyházi származású sógornőm már nem annyira, de a szülei sok kifejezést az ottani nyelvjárás alapján használnak, pl. a lámpát mindig feloltják, meg leoltják, náluk a rizst rizset.

A csurit a verébre erre is mondták régebben, és a kutyatej is használatos, bár ez hibás, mert egészen más növény az igazi farkas kutyatej.

2013. márc. 14. 20:19
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!