Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Ti milyen különleges/helyi...

Ti milyen különleges/helyi néven ismeritek a különféle állatokat, esetleg növényeket?

Figyelt kérdés

Gondolok itt pl. a poloskára. Mi errefelé (Bp-től nem messze) poloskának vagy büdöskatinak, büdösbogárnak nevezzük, de hallottam már a büdösbence, büdösmargit, büdösmarci elnevezéseket is. Vagy a bodobács, amit sokfelé istenbogárkájának neveznek. De a büdöske nevű növényt is hallottam már büdös rózsának pl. Sokfelé a kukoricát kizárólag tengerinek nevezik, a burgonyát Erdélyben meg pityókának, másfelé krompénak, kolompérnek. A mókus régies neve kelempász vagy kelempászmadár.


Ti hogyan ismeritek/használjátok leginkább ezeket, illetve milyen ilyen népnyelvi szófordulatokat ismertek még?


Lehetőleg a lakhelyet/tájegységet is jelöljétek!


Előre is köszönöm a válaszokat!


2013. márc. 12. 23:32
1 2 3 4
 31/34 Márciuska ***** válasza:
100%

Tényleg, most nekem is eszembe jutott, hogy nálunk Tolnában meg nádiféregnek hívták a toportyánt, ami egyébként nem is farkas ám, hanem aranysakál.

A spájz nálunk is használt szó, a dödöllét mi gánicának hívjuk, a zalai nagymamám meg a sztrapacskát hívta krumplinyikogónak. Zalában egyébként szerintem rengeteg érdekes és egyedi kifejezést használtak.

Ha valakit érdekelnek ezek a jó kis elfelejtett szavak, én nemrég vettem meg a Tinta Kiadótól a Régi szavak szótárát. Nagyon érdekes dolog böngészni! Vannak benne tájnyelvi szavak is, bár azok kevésbé, meg kihalt, elfelejtett vagy ritkán használt szavak, szótövek, kifejezések. Találtam benne sok ismerős szót is. Dédpapám például kopertának hívta a borítékot, és nem beteg volt, hanem maródi. Ezek is benne vannak a szótárban.

2013. márc. 26. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/34 A kérdező kommentje:
Nálunk a spejz az ,ahol az ételeket, eszközöket, befőtteket tároljuk, többnyire egy fűtetlen, hűvösebb helyiség a konyha mellett. A kamra az, ahol a kerti szerszámokat, méretre vágott fát, biciklit, egyéb ilyen dolgokat tárolunk, az időjárás viszontagságaitól védett helyen, egy különálló épületben az udvaron. A sufni pedig az, ami fából összetákolt, ki-be düledező tároló, ahol olyan dolgokat tárolunk, ami ritkán kell, vagy talán nem is kell :)
2013. márc. 26. 17:53
 33/34 Jennifer Rose ***** válasza:
100%

A kést, villát, kanalat nálunk eszcejgnek vagy eszájgnak hívták.

A bilit meg éjjelinek, vagy küblinek.

A buba a bekötözött, sebes kéz vagy ujj neve volt.

2013. márc. 27. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/34 anonim válasza:
100%
Nemrég 28 évesen tudtam meg, hogy hurulló elnevezés csak felénk használatos, egyébként horoló kapának nevezik. (Tolna)
2014. ápr. 17. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!