Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Mi az asszony megnevezés párja?

Mi az asszony megnevezés párja?

Figyelt kérdés
Mostanában félig-meddig szlengként a férfiak (függetlenül, hogy házastársak-e) a párjukat "asszonyként" szokták említeni (pl. tegnap az asszonnyal elmentünk moziba). Viszont ezt a mondatot hogy mondhatja a nő? "Tegnap elmentünk az urammal moziba"? Ezzel viszont az a bajom, hogy az uram ragozott alakban van, míg a férfi nem az "asszonyom" alakkal használja. Van egyáltalán valami hasonló megnevezés a férfira?

2018. szept. 1. 08:02
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

Tényleg az ember áll a legközelebb az asszonyhoz, csak ahogy írta is itt valaki, a nő is ember.. Bár szegedi nyelvjárással meg lehetne ezt oldani, az asszony párja az ö-s verzióval lesz: embör :P

Köszönöm a válaszokat :)

2018. szept. 2. 07:45
 12/13 anonim ***** válasza:
26%
Általában asszonynak tényleg csak azokat szokták így nevezni, akik feleségek. Ha csak a párjuk, nem a feleségük, akkor nem kellene asszonynak hívni. De - csak hogy tudd - a primitívebb emberek hívják "az asszony"-nak a feleségüket. Az asszony ezt meg ezt mondta stb. Egy kulturáltabb ember azt mondja, hogy a feleségem. Ha azt hallod, hogy valaki az urával megy el valahova, ez a meghatározás szerintem nem tartozik az egyszerűbb csoportba, de olyan különcködő. Normális esetben azt mondják, hogy a férjem. E két szó nem válik el annyira egymástól stílusában, mint az asszony és a feleség. Van még a nőm - ezt sem szívesen hallom. Nekem nem tetszik.
2018. szept. 2. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
34%

A két - párkapcsolatban élő - nem megnevezései nem szimmetrikusak. Ez következik abból az errefelé (és még sok helyen) meglévő asszimmetriából, amit a házasság fogalma takar.

Férjhez ment, feleségül vette. Olyan nincs, hogy nőhöz ment, férjül vette. Mert még a nem túl régi korokban is, a férfiszerep dominánsabb volt, sok foglakozást nők nem űzhettek, nem tanulhattak, stb. Férj és feleség van, mert ez szimmetria. A szerepkülönbségek okán a legutóbbi időkig, hivatalos levelek csak íg kezdődhettek: Tisztelt Uram...

Amikor az emancipáció megkezdődött, gond lett a női megszólításokkal, mert az "úr"-nak egyszerűen nincs megfelelője. Régen volt kisasszony, mikor még hajadon volt, és volt asszony, mikor férjhez ment (az uramból a házassági állapot nem derül ki). Mivel feltételeződött, hogy mire komolyabb hivatalos szerephez jut a nő, férjhez megy, ezért lett a hivatalos levelezés megszólítása Tisztelt Asszonyom. Ez közismertté vált, a szleng átvette, ezért sokan a "feleségem" helyett az "asszony" megnevezést használják. Annyira elterjedt, mintha öröktől létezett volna.

Pedig ragozatlan alakban csak "feleség", illetve "férj", "ember" fordult elő. Vagy "feleségem", "nejem", illetve "férjem", "uram".

2018. szept. 2. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!