Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az L hang elhagyása nyelvjárás...

Az L hang elhagyása nyelvjárási elem vagy csak hanyagság a magyar nyelvben?

Figyelt kérdés

Ahol én lakom, rengeteg esetben úgy beszélünk, hogy elhagyjuk az L hangot, és szerintem az ország elég nagy részére jellemző ez.


Például:


gondolkodik - gondókodik

elveszi - eeveszi

fölmegy - főmegy

beszélsz - beszész

stb.


Meg mintha az L a szavak végén mindig kiesne, ha mássalhangzóval kezdődik a következő szó:

Például:

mit eszel? -> mit eszel?

de: mit eszel reggelire? -> mit eszee reggelire?

(vagy eszöl -> esző)


(és pár esetben az R és a Z is kiesik: mikor - mikó (gondolom a -kor ragnál kizárólag); ahhoz - ahhó (itt meg csak a -hoz -hez -höznél))


Természetesen írásban tudom mi hol van, és mivel napi szinten Pesten vagyok, így ha nagyon olyan a társaság, hogy kinéznének maguk közt emiatt, oda tudok figyelni gond nélkül, mert megszoktam (meg a fiatalok többsége "pestiesen" beszél már).


Szeretek helyesen beszélni, és szerintem a nyelvjárás nagyon is a "helyes" beszéd része.

Érdekelne, hogy ez a dolog nyelvjárás-e, vagy olyan mint az ikes ragozás kiveszése (lakom helyett "lakok"), meg a suksükös ragozás (bontjuk helyett "bontsuk", meg osztják helyett "osszák" stb.)


Szerintetek?



2019. szept. 1. 17:57
 1/9 anonim ***** válasza:
88%

Ez errefelé is jellemző dolog. "Kulcs" helyett "kúcs" például. Tájszólási jellegzetesség.

Még vicc is van belőle: Hogy nevezik a 3 betűs kereskedelmi egységet? BÓT!!! Vagy, mi az: három betűs szín, és nem a kék? ZŐD!!! :D

2019. szept. 1. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
75%
Es akkor az mi hogy ó végződés helyett aú? Pl kígyaú, disznaú, ilyet is hallottam már.
2019. szept. 1. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
90%
Tájszólás.
2019. szept. 1. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%
Suttyóság, igénytelenség
2019. szept. 1. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
50%
Nálunk senki nem beszél így.
2019. szept. 1. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

2-est nem értem miért pontozzák le. Ha jól tudom, főleg a Kunságban (talán a Jászságban is) az a jellemző, hogy nagyon gyakran diftongusok vannak ott, ahol a köznyelvben nincsenek (mivel az irodalmi nyelvben egyáltalán nincsenek). Pl. ló - laú, volt - vóut (nálunk pl. csak vót).

Erről nagyon könnyen találni információt a neten,aki nem hiszi nézzen utána.


Az L kieséséről én viszont semmit sem találtam szinte, ezért írtam ki a kérdést.

2019. szept. 1. 19:57
 7/9 anonim ***** válasza:
#2, a totok, szlovakok beszelnek ugy
2019. szept. 3. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

[link] 2. oldal 2.) után kis részlet



wiki: "A tőszavak „ol” szótagjából a szótagzáró helyzetben, ha az l-t dentális mássalhangzó követi, az l kiesik, és az o hosszabbodik (vót, vóna, vón, vónék, dógom, kódus)." (tiszai nyelvjárás,ahol élek,de igazából "öl"-nél is,főd,kőt,tőt stb.)


De más nyelvjárásokhoz is listázza ezt a jelenséget,úgyhogy szerintem az emberek nem érzik nyelvjárásinak,max kicsit igénytelennek.Az ikes rakozás stb. azért más kicsit,mert az konkrétan nyelvtani dolog,és jogosabbnak érzik az emberek kijavítani,akár csak gondolatban is.



még a tiszaihoz:

De van amit valahol jegyeznek valahol nem,pl ë-e,


-búl/bűl megvan,de itt pl az l is le szokott kopni.


Szóval ez kicsit bonyolultabb,mint az ö-zés,azt eddig csak déliektől hallottam.


Amúgy ha valaki talál olyan dolgot,ami nem passzol a nyelvjárásába,de használja az leírhatná itt:D

2019. szept. 5. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Nem hinném, hogy a tiszai nyelvjárást beszélnénk mi(nk). Ellenben a -búl -bűlt gyakran hallom nagymamám párjától, aki szabolcsi, de az sem klasszikusan a tiszaihoz tartozik szerintem.

A Tápió-vidéken lakom (gondolom ez nem mond sokat mindenkinek, ez a régió Pest és a Kunság között van nagyjából, olyan 15 település sorolható ide.

2019. szept. 8. 14:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!