Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szóhasználat jellegű kérdés!...

Szóhasználat jellegű kérdés! Ti mondjátok, mondtátok a panelházakra, hogy bérház?

Figyelt kérdés
Mifelénk a 80-as, 90-es években minden panelházat bérháznak hívtak, gyakorlatilag szinonima volt a kettő. Érdekelne, hogy ez országos jelenség volt-e, légyszi, írd meg, melyik tájegységeken hallottad.

2020. febr. 6. 22:16
 1/10 anonim ***** válasza:
79%
Általában nem panelt szoktak érteni a bérház megnevezés alatt, hanem régi nagyobb társasházat.
2020. febr. 6. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Ma már nem, mert mást jelent. Régen gyakorlatilag csak bérházak léteztek, ezért hívták így. Mindenki bérlő volt.
2020. febr. 6. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
69%
Nem, mert azok jellemzően öröklakások.
2020. febr. 6. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
52%
Nálunk a paneleket is meg a téglaépítésű emeletes társasházakat is bérháznak hívták. Valaki vagy bérházban, vagy kertes házban lakott. A szocializmusban ezek mind bérlakások voltak, mert állami tulajdonban voltak, és a lakók bérleti díjat fizettek a rezsin felül. Később épültek szövetkezeti lakások is, ezeket nem a tanács utalta ki, hanem részletre lehetett megvenni. A törlesztő több volt, mint egy tanácsi lakás bérleti díja, de ha kifizette az ember, akkor az övé lett a lakás. Egyébként ezeket is bérházaknak hívtuk :)
2020. febr. 7. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
értem, de az érdekelne, mely tájegységeken mondták, hogy bérház, légyszi írjátok, hogy hol hallottátok vagy nem hallottátok :)
2020. febr. 7. 01:47
 6/10 anonim ***** válasza:
Nem.
2020. febr. 7. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk nyugat-dunántúli városban nem használták a bérház szót semmire, ami helyi volt. Bérháznak a budapesti, 19. század végén, 20. század elején épült gangos, magasbelterű társasházakat neveztük, és nevezik sokan máig, amelyek a belső kerületekben vannak, és eredetileg valóban bérházak voltak. Nálunk ilyenből nagyon kevés van, a belvárosban főleg ezeknél régebbi házak vannak, meg egy kevés 2. vilagháború utáni a lebombázottak pótlására, ezért nem került a köznyelvbe a bérház.


A szocializmusban voltak tanácsi lakások, de ezek nem tipikusan panaleok, sőt panelból kimondottan kevés volt a tanácsi, csak az első ütemek között akadtak a 60-as évek végén, a 70-es, 80-as években épültek majdnem mind öröklakások voltak eredetileg is. De ahol az egész ház tanácsi lakásokból állt, arra sem mondták azt, hogy bérház.

2020. febr. 7. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Budapesti vagyok, sosem hallottam senkitől, hogy bérháznak hívta volna a paneleket, pedig itt aztán bőven akad belőlük. Személy szerint "bérház" alatt a századforduló környékén épült, jellemzően körfolyosós bérpalotákat értem.
2020. febr. 7. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nálunk megint csak mindenki így hívta a 3 emeletes (plusz földszint, ami tkp. félemelet volt) panelépületeket a lakótelepen, bérháznak, és nálunk is az okból kifolyólag, amit #4-es írt.

Nem tudom, ő hol lakott, én Aszódon, Pesttől alig 30 km-re.

(Ez is fura, a 80-as években még kb. 35 km-re volt Pest határa :D)

2020. febr. 7. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
100%
Somogyi vagyok, és nálunk sosem mondták így, a panel az panel volt mindig is. Sőt ha belegondolok a bérház szót nem is használtuk semmire, először akkor találkoztam vele, amikor Budapestre kerültem, itt a tipikus régi gangos házakat hívják így (amúgy jogosan mert azok valaha tényleg bérházak voltak) De egyébként volt egy miskolci csoporttársam, aki bérháznak hívta a panelt, meg minden ilyen tömbházfélét, nem is értettem soha, hogy miért.
2020. febr. 10. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!