Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miféle 'tájszólást' hallanak...

Miféle 'tájszólást' hallanak mások a beszédemben?

Figyelt kérdés

Nem mindig, viszont többször előfordult már hogy ha valakivel beszéltem megjegyezte hogy mintha lenne egy kis tájszólásom.

Én ilyenkor kissé furán érzem magam, mivel én az ilyesfajta nyelvjárást nem használom egyáltalán, úgy értem sosem 'i' betűztem meg semmi ilyen, ez kifejezetten irritál ha valaki úgy beszél.

De ez mellékes, azt szeretném kérdezni hogy te kedves olvasó ha esetleg szemügyre veszed a linken található videót, te milyen ''különlegességet'' vélsz felfedezni?

Köszönöm ha elolvastad, azt még jobban ha válaszolsz.

Minden jót. Az említett videó:

https://www.youtube.com/watch?v=ACejiVQbcSA



2020. márc. 18. 23:43
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
40%

Szia!


Nem kritizálak ezzel kapcsolatban szerintem kissé vidékiesen és ízesen beszélsz nekem ez olyan Erdélyi

szójárásnak tűnik,nincs semmi baj ezzel ne zavarjon. Sokan akik így beszélnek nálad erőteljesebben is.

2020. márc. 19. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
69%

A t és a d betűk okozzák szerintem. Attól (is) olyan tájjellegű. Van ez a furcsa t,d ejtés, talán előrébb van ilyenkor az alsó állkapocs vagy valami a nyak, száj, nyelv stb. körül és emiatt szűkebb rés marad a szájüregben, és máshol, máshogy pattan a t,d. Nem vagyok logopédus, de nekem ezt a szervi torzítást kell csinálnom ahhoz, hogy olyan "tájjellegűbben" tudjam kiejteni. Sok ilyen beszédet hallok vidéken, és t betűs beszédnek hívom.

Meg még érzek benne valamit, ami miatt "különleges", nem jöttem még rá, hogy mit.

2020. márc. 19. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a [t] és [d] hangot valóban máshol képzed. A többség ezeket a hangokat úgy képzi, hogy a nyelvének a hegyét a felső fogsor mögé, a fogmederhez nyomja. Te pedig mintha a szájpadláshoz valamivel hátrébb érintenéd hozzá a nyelved elülső élét. Ez az angolban használatos [t/d]-re emlékeztet.


De a [sz/z] hangjaid sem szokványosak. Sokszor, de nem mindig, a [sz/z] hangodat is ugyanúgy hátrébb képzed, mint a [t/d]-t, emiatt tompább, kevésbé éles hangzása lesz. Hallagsd meg magad 2:28 körül, amikor azt mondod: "köszönöm szépen". A két [sz]-t kétféleképpen ejted. A szokványos a "szépen" elején ejtett [sz], de te nagyon sokszor a "köszönöm"-ben hallható módon ejted.


És végül, a [s/zs] hangjaidat is hátrébb képzed, azaz túlságosan hátrahúzód a nyelved a szájüregben, emiatt a levegőt nem a szájpadlás elülső részéhez tereled, hanem a inkább a közepéhez.


Mivel a haverod is hasonlóan beszél, ezért ez valóban nyelvjárási sajátosság lehet a környékeden. Az ott élőknek nyilván nem tűnik fel, de másoknak igen.


Az viszont tény, hogy elég zártan beszélsz, nem nyitod ki rendesen a szádat, az alsó állkapcsod szinte egy helyben áll, a fogaid szinte végig összeérnek. Amikor [á] hangot ejtesz, nagyjából be kéne férnie egy ujjadnak a metszőfogaid közé, legalább a kisujjadnak. Neked nem fér be. Lassítsd le a videót 0.25-re és keress egy olyan szót, amiben [á] hangot ejtesz, és nézd meg mennyire kis rés van a fogaid között.

2020. márc. 19. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%
A d olyan palócos, a t pedig a göcseji vidéken ejtett t-re emlékeztet. És igen, valóban nagyon zártan beszélsz, emellett még nazálisan is.
2020. márc. 19. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!