Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit gondoltok, a szlovén vagy...

Mit gondoltok, a szlovén vagy a horvát a szebb nyelv? És a kettő közül melyiket tanulnátok (és miért)?

Figyelt kérdés

2020. máj. 16. 14:01
 1/3 anonim válasza:
100%
Nekem a szlovén jobban tetszik az ,,é" hangok miatt. De a horváttal többre mész: ha horvátul tudsz, akkor kb. szerbül is (meg bosnyákul meg minden önállónak nevezett szerbhorvát nyelven): sokkal többen beszélik ezeket, mint a szlovént.
2020. máj. 16. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Jártam már Szlovéniában, és érdekes nyelnek vélem, a társadalom is jó, így ezt választanám, hogy jobban megértsem a gondolkodásukat, az életüket.
2020. máj. 17. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Garpe ***** válasza:
100%

Ezek a nylevek nem állnak messze egymástól. A horvát és a szlovén kb. olyanok mint aki a standard (pesti) agyart beszéli és a másik meg valami messzi elzárt erdélyi esetleg csángó tájnyelvet.


Ez azonban csak a hivatalos (irodalmi, standard) szlovén és horvt nyelvre igaz. Mind a két nylevnek vannak nyelvjárásai, amik között néha komoly különbségek vannak. Azonban főleg a határmenti nyelvjárások elég közel állnak egymáshoz.


Barátnőm szlovéniai, így én szlovénül tanulok (és beszélek). Barátnőmnek nem okoz komolyabb nehézséget megérteni a horvátot, az más kérdés, hogy azért a horvát s a szlovén két különálló nyelv.


Sajnos a dél-szláv háború miatt nem mindenki szeretetteljes és barátságos.

Tavaly horvátorszégban nyaraltunk, egy kis tengerparti falucskában.

A pékségben az eladó iszonyatosan ellenszenves lett, amikor barátnőm kissé szlovénesen akart bureket venni (összekevert két szó ilyen "Mennyibe kerül" helyett "Mibe kerül?", vagy "Hogy a burek?").

De egy másik boltban az eladó egy ilyen hibán jó nevetett és továbbra is segítőkészen magyarázott (sőt még egy kis engedményt is adott).

A fiatalok inkáb kerülték s angolra váltottak. De itt is volt, aki szívesen reagált horvátul (ha jól emlékszem pont "kaj" nyelvjárást beszélt és így még könnyű is volt neki).


A szerb és a horvát meg a többi környékbeli nyelv eléggé hasonló. Sokáig ezeket egy nyelvnek is tekintették (tényleg akkora különbség van ezek között mint a brit és amerikai angol között, ezeket a nyelvetek beszélő imserőseim szerint). Az más kérdés, hogy vajdasági ismerőseim mondták, hogy egy horvátországi nyaralás folyamán szerbes kiejtésük miatt kishijján meglincselték őket, viszont ha magyarul vagy angolul próbálkoztak meglehtősen kedvesek lettek a vendéglátók.


A szlovén nyelvről tudok nekd mesélni:

Érdekes nyelv az elején nagyon komplex és elveszel benne. Aztán ha ráállsz, akkor már könnyű (könnyebb mint a német). Sok tekintetben archaikus, és ha ráérzel, akkor elég logikus lesz.


Ez azon kevés európai nyelvek egyike amiben megmaradt a kettes szám.

mačka=1 macsaka; mački=2 macska; mačke=macskák 8ami több mint 2).

Van 3 nyelvtani nem (hímnem, nőmen és semleges) a jóhír, hogy ezek viszonylag logikusak, sőt az elején csak szabályosakkal fogsz találkozni (kb.: -a végű nő, -e vagy -o semleges, a többi [és az idegeneredetűek pl.: avto] hím).

És van 6 eset: alany (mi?), britokos (kié?), részes (kinek?), tárgy (mit?), lokatív (hol?) és elöljárós (mivel?).

Ezek kombinálódnak: pl.: nőnem, kettes szám, részes eset. Vagy Semlegesnem többeszszám elöljárós eset.


Az ige ragozásban is van kettes szám.

pl.: [én] megyek az egyetmre= Grem na fakulteto. [én és a barátnőm] megyünk az egyytemre = Greva na faulteto. [én meg még legalább két másik ember] megyünk az egyetemre=Gremo na fakulteto.


A múlt és a jövő idő voszont nem bonyolult. Nincs több igeidő.

Ami macerás az a szórend és a kiejtés. A kiejtés nem nehéz, de az "r"-t meg kell tanulni pl.: "trk"; illetve az, hogy nincs hangsúly jelölés: "je" vagy "jé"; "drEvo", "drevO", "drévo"


A szlovén, bár egzotikussága miatt sokakat vonz, tananyagot nehéz hozzá szerezni. Memrise-on vannak kurzusok, van egy-két oldal is ami (jó pénzért) ezzel foglalkozik. Van egy-két apró YouTube csatorna. Egy-két (rendes s nem google fordítóval összedobot) okostelefon alkalmazás.

Illetve a Mukics tankönyv elérhető ingyen a Szlovén Kisebbségi Önkorményzat honlapjáról (ebben benne van a nyelvtan egész jól, de ember legyen atalpán aki ebből megtanul). Van az archive org-n egy Slovene Learning Pack ( [link] ott nagyon sok tankönyv s hang anyag fent van (érdemes oldalt a SHOW ALL-ra kattintani mert mégtöbb van benne mint elsőre írja).

És ezzel kb. mindent leírtam.


Ha úgy érzed írj privátot (akár te is ha ezt olvasod). :)

2020. jún. 7. 05:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!