Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan helyes: "a jobb és bal...

Hogyan helyes: "a jobb és bal oldal egyensúlyban van (vagy) vannak egymással"? Magyarázattal, kérlek.

Figyelt kérdés
Köszönöm!

2020. aug. 4. 12:39
1 2
 11/16 chtt ***** válasza:
100%

Logikáról jut eszembe (és előre is bocs, bocs, bocs, de off, off, OFF)

- Kezdhetjük a második járatot.

- Menetet. Járata a villamosnak van.

- És arra járatjeggyel kell felszállni?

- Nem, menetjeggyel.

- Mert ha nem, akkor ugye rosszul megy az ember?

- Nem, akkor rosszul jár.

...

- A huzaton, amivel Bécsből jöttem, nagy volt a vonat.

- Talán a vonaton volt nagy a huzat.

- Hallatlan, ki ismeri itt ki magát? Amibe a párnát csomagolják, az vonat?

- Az huzat.

- És amivel hegedülnek, az húzó?

- Az vonó.

- És elvonják vele a nótánkat.

- Nem, elhúzzák...

(És akkor nem beszéltünk a Sinkovits által előadott Ékes, édes apanyelvünkról:)))

2020. aug. 6. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

...mivel a nyelv logikusságára oly sok példa van, nem írok egyet sem - aki akar, talál.


Aki szeretne még nem offolni, nyugodtan írjon.

2020. aug. 6. 14:56
 13/16 chtt ***** válasza:
100%
Igazad van, logikára és logikátlanságra egyaránt temérdek példa van. Köszönöm, hogy nem jelentettél az offért, csak egy kis mosolyt szerettem volna csempészni a logikus nyelvtanba. ;)
2020. aug. 6. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

Ilyen offért nem jelentek, csak ha b u n k ó c s k a valaki.


(Ismertem amúgy azokat, amiket felhoztál.)

2020. aug. 6. 15:17
 15/16 Mansour ***** válasza:
Igen, jók ezek a vicces példák, de én igazából nem az ilyen szemantikai logikátlanságokra gondoltam. Sőt, elismerem, hogy szemantikai téren jóval több a logikus megoldás, mint a logikátlanság. Én inkább a nyelvtani rendszerek logikusságára gondoltam. Tehát pl. miért használ az egyik nyelv többes számot ott, ahol a másik egyest? Miért vannak egyes nyelvekben nyelvtani nemek, míg másokban nincsenek? És ahol vannak, ott miért hímnemű az egyik tárgy, míg egy másik hasonló tárgy nőnemű, és közben egyiknek sincs köze a biológiai nemekhez? Szóval hogy az egyes nyelvtani megoldások miért olyanok, amilyenek. Ebben időnként fel lehet fedezni valamiféle sajátos nyelvi logikát, viszont a "hétköznapi" logikával ezek a dolgok egyáltalán nem tűnnek logikusnak.
2020. aug. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Mind a kettő jó: az egyiket alaki, a másikat értelmi egyeztetésnek nevezik. Ezekkel a kulcsszavakkal temérdek írást találsz a témában. Kezdésnek itt van ez:

[link]


(Megjegyzés: én az egyes számú ragozást preferálom, ritkán használom a többes számút.)

2020. aug. 7. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!