Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan helyes: "a jobb és bal...

Hogyan helyes: "a jobb és bal oldal egyensúlyban van (vagy) vannak egymással"? Magyarázattal, kérlek.

Figyelt kérdés
Köszönöm!

2020. aug. 4. 12:39
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
56%
"és" miatt "vannak". A jobb oldal egyensúlyban van a bal oldallal vagy egyensúlyban vannak egymással.
2020. aug. 4. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 ChildOfGod ***** válasza:
82%
Én azt mondanám, hogy a jobb és bal oldal egyensúlyban van egymással. Talán azért, mert oldal van és nem oldalak. Ha oldalak lenne én akkor írnám azt, hogy vannak.
2020. aug. 4. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
0%
Német nyelvből kiindulva, ha "und" van, akkor tuti többesszám, ha "mit" akkor meg tuti egyesszám! És a nyelvtani sajátosságokat félredobva csak a logikára hagyatkozva teljesen jó is így.
2020. aug. 4. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 chtt ***** válasza:
100%

Nálam is az "egyensúlyban van" a magyarosabb hangzású, de azt hiszem, ebben az esetben mindkettő lehet.

Találtam egy ilyet, talán segít:

[link]

2020. aug. 4. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 Mansour ***** válasza:
100%
A magyar nyelvhelyesség kérdésében ne a németből vagy akármilyen más nyelvből induljunk már ki! Magyarban az "és"-sel összekapcsolt egyesszámú főnevekhez kapcsolódó jelző vagy állítmány egyes számban van.
2020. aug. 4. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

5

Én és a bátyám jól vagyok. ☺️

2020. aug. 4. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Mansour ***** válasza:

#6:

Csakhogy az "én" az nem főnév! :)

De egyébként ez nem egy szigorú szabály, főnevek esetében is elfogadható sok esetben a többes szám is, csak az egyes szám a természetesebb, magyarosabb hangzású.

2020. aug. 5. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

7

Ennyit a nyelvtan tudásomról! :D

Hiszek neked, de nem tűnik logikusnak. Mint oly sok minden.

2020. aug. 6. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Mansour ***** válasza:

A nyelv általában nem logikus, legalábbis a "hétköznapi" logika szerint...

Ha mégis felfedezünk benne valami logikus megoldást, azt úgy kell csodálni, mint egy ritka virágot.

2020. aug. 6. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
#9. Nem tudni, hogy ezt mire alapoztad... Elég sok logikus megoldás van a magyar nyelvben. Nem megy ritkaságszámba a logika.
2020. aug. 6. 13:53
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!