Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy helyes a kilenc és...

Hogy helyes a kilenc és háromnegyeik vágány? (törtszámok sorszámnevesítése)

Figyelt kérdés
A Harry Potterben szerepel így, de most felmerült, hogy talán nem így helyes. Ismerős szerint a sorszámnevekre vonatkozó szabályt követve háromnegyededik lenne, én bizonytalan vagyok.

2020. okt. 31. 15:21
 1/1 BringaManó ***** válasza:
100%

Normál, "hétköznapi" esetben sorszámnevet tőszámnevekből képzünk. természetesen van egy csomó más eset, akár szaknyelvben (pl. k-dik [káadik] hatvány), akár mókából vagy irodalmi céllal (ld. a példádat), de ezekre nincs explicit szabály általánosságban. Egyrészt lehetnek szaknyelvi szabályok, szokások – bizonyára vannak is – másrészt az általánosabb szabályokat figyelembe véve lehet kreatívan alkotni ilyeneket. Ez ersetben például az egyik általános "szabály" azt "diktálja", hogy "háromnegyededik" legyen (háromnegyed+kötőhang+dik), a másik általános "szabály" pedig azt sugallja, hogy inkább hagyjuk a szigorú vaslogikát és "egyszerűsítsük ki belőle" az egyik "ed"-et, mert hülyén hangzik.

Az már az adott szöveg alkotójára van bízva, hogy mik a szempontjai: lehet, hogy valakinek az adott helyzetben fontosabb a logika, de azzal sincs baj, hogy más valaki meg azt mondta, hogy neki joban tetszik a háromnegyedik.


A "helyes" szót nem ejtettem ki (és néhol a szabályt is idézőjelbe tettem). :-) Ha az általános, köznapi nyelvről beszélünk, arra nincsenek előírások. Ha pedig valami szaknyelvről van szó, akkor lássuk annak az előírásait, azokhoz képest eldönthetjük, hogy mi a helyes. (– de az már nem a Harry Potterről fog szólni)

2020. nov. 1. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!