Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » 'Sőtt' , 'tizenhat évessen',...

'Sőtt' , 'tizenhat évessen', 'kevessen', 'okossan', stb. Ti is gyakran találkoztok ilyen típusú hibákkal? Ez is egyfajta dyslexia vagy dysgrafia?

Figyelt kérdés

Van az a helyesírási hiba, amit főként amiatt ejtenek, mert a kiejtett hangalak nem egyezik meg pontosan a szó írott formájával (pl. a hasonulásoknál), illetve élő beszédben nem ejtjük hosszan azt a hangot, amit írásban igen (pl. álltak), és amíg nincs meg egyfajta olvasási rutinja a valakinek, addig könnyebben téveszti el az ilyeneket.


Ezek a fenti példák szerintem nem ezek közé tartoznak, vagy mégis? Még senkit nem hallottam élőben, amint olyat mondott volna, hogy 'sőtt' meg hogy valahány 'évessen'.


Leírva látni ilyeneket számomra rettenetesen zavaró, és szeretném érteni,hogy ezek a hibák vajon mikből eredhetnek. Tényleg így hallja / ejti, aki így ír?



#helyesírás #hallás #magyar nyelv #'s' - ezés #'tt' - zés #dyslexia, dysgráfia
2020. nov. 1. 17:46
 1/2 anonim ***** válasza:
72%

A "sőtt"- öt már hallottam. Hevesi (vagy nógrádi?) ismerősnél fordult elő, ő így is írta. Valóban nagyon zavaró.

Róla el tudom képzelni, hogy amiatt írja le így, mert így is mondja.


Ő nem szeret olvasni, ennyit tudok róla, vagyis olvasási rutinja nem igazán van, de nem buta ember, csak "nem erőssége" a helyesírás.

2020. nov. 1. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
35%

Igen, ők így is ejtik ezeket a szavakat (nincs ebben nagy rejtély), mert az ő nyelvváltozatukban ezek a szavak ilyen kiejtett alakban léteznek. Csak pechükre a helyesírás nem az ő nyelvváltozatukon alapszik.

Akit az ilyen beszéd zavar, abból hiányzik a nyelvi tolerancia és a sokszínűség elfogadása :(

2020. nov. 2. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!