Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ez hogyan működik a függő...

Ez hogyan működik a függő beszédben? (spanyol)

Figyelt kérdés

Már többször foglalkoztunk a függőbeszéddel, átvettük, hogy miből mi lesz, ha idézzük a másik szavait (pl presenteből imperfecto stb), ezeket szépen megtanultam. Most viszont befejeztük a kötőmód 4 igeidejét és megint előjött a függőbeszéd és sikerült is totál összezavarnia..


Ilyen példák vannak a lapon, amit kaptam:


1. Mi papá me ha dicho que lo lleve al aeropuerto esta noche. --> Itt most a kiindulási mondatot úgy kell venni, hogy az is kötőmódban hangzott el? Tehát: Te digo que lleves al aeropuerto esta noche, és ebből lett a fenti példamondat? Csak mert ez olyan hülyén hangzik magyarul, hogy Azt mondom neked, hogy vigyél ki a reptérre ma este.

Nekem egyből az ugrott be, hogy hát az eredeti mondat az az volt, hogy Kérlek vigyél ki ma este a reptérre, ami: Por favor, llévame al aeropuerto esta noche és így már nem értem, hogy ebből miért lesz kötőmód jelenidő, ha visszaidézem.


És van a másik, mikor imperfecto de subjuntivo lesz függőben:

1. Hablé con Juan hace una semana y me pidió que le volviera a llamar este lunes. --> Itt végképp nem értem mi volt a kiindulási mondat, ami miatt egyből imperf. de subjuntivoba kell tenni. Azt tanultunk, hogy akkor tesszük a mondatokat ebbe a kötőmódba, ha múltról beszélünk (leegyszerűsítve kb), de itt bárhogy nézem az volt az eredeti mondat, hogy felhívtam Juant múlt héten, aki akkor és ott azt mondta: Légyszi hívj vissza majd a kövi hétfőn: Te pido que me vuelvas a llamar el próximo lunes. – Ez mitől lesz imperf. de subjuntivo idézve??

De az is lehetne az alapmondat, hogy Llámame el próximo lunes, akkor sem értem miért a kötőmód folyamatos múltja kell.


Azt hittem, hogy akkor kell függő beszédben kötőmód, ha az alapmondat is abban volt de a példák alapján nekem nem éppen így tűnik.


Légyszi, ha valaki tud spanyolul és el is tudja magyarázni, hogy ez miért így van, ahogy fent írtam, akkor segítsen. Köszi előre is!! :)


2021. máj. 12. 17:56
 1/2 A kérdező kommentje:
Na jó közben a neten azt találtam, hogyha az alap mondat felszólítóban, tehát imperativoban van, akkor az függőbeszédben imperfeto de subjuntivo lesz. Bár akkor meg az első példamondat, a "Vigyél ki a reptérre" is imperativo, mégis presente de subjuntivo lesz belőle és nem imperfecto..
2021. máj. 12. 18:03
 2/2 anonim ***** válasza:
50%

De a reptérre nem a múltban kellett kivinned, hanem ma este kell majd. Ezért logikusan nem imperfecto van, hanem presente. Ha imperfecto lenne, azzal azt fejeznéd ki, hogy a beszéd pillanatában már kivitted.

Nem szabad csak szabályokban gondolkodni, abba is bele kell gondolni, melyik esemény mikor van/volt/lesz a viszonyítási ponthoz képest.

Az igeidőnek és az igemódnak nincs közvetlenül köze egymáshoz. Kötőmód itt azért kell, mert indirekt felszólítást fogalmazol meg. Imperfecto meg azért kellhet, mert függő beszéd van. De a függő beszéd nem feltétlenül vonja magával sem az imperfecto-t, sem a kötőmódot. Ez csak a mondat jelentésétől függ.

2021. máj. 12. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!