Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A japánok használtak más...

A japánok használtak más írásmódot a kanji, katakana és a hiragana előtt?

Figyelt kérdés
Ugye bár ezt az írást átvették a kínaiaktól, de sehol sem olvastam eddig róla, hogy előtte használtak-e más írásmódott.

2021. okt. 14. 16:55
 1/8 anonim ***** válasza:
64%
Eleinte csak kínai karakterekkel írtak. Azokból alkották meg később maguknak a hiraganát és a katakanát, most pedig a három írásrendszer keverékét használják.
2021. okt. 14. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
ezt tudom, de nem ez a kérdés
2021. okt. 14. 17:17
 3/8 anonim ***** válasza:
24%
Akkor a válasz: nem, nem használtak.
2021. okt. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
54%
Szerintem sem volt saját írásrendszerük előtte. Nem tudok róla, hogy maradt volna fent írásos emlék ebből a korból. Minden jel arra mutat, hogy a kínai írásjegyek átvétele előtt nem ismerték az írásbeliséget egyáltalán.
2021. okt. 14. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
84%

Hosszan kifejtve:

A japánok legelső írásrendszere a kínaiból lett átvéve. Emiatt a szókincs 40 valahány százaléka elkínaiasodott, lásd például Shinzou, Shounen csak, hogy ismerteket említsek. A katakana a kanjik egyes részeit kiszakítva jött létre a gyorsírás érdekében (eleinte férfiak használták, ezért is hívták úgy hogy "férfi kéz"). A hiragana a nők által lett megalkotva, mert eleinte csak férfiak tanulhattak kanjikat és kínai nyelvet is ezért is hívták "női kéz"-nek.

Mai modern használatban a kanjik amolyan jelentést hordozó szótőként működnek, míg a hiragana a nyelvtani részekre és nem kanjival íródó szavakra használatos. A katakanát manapság külföldi szavak átírására alkalmazzák és natív szavaknál olyan mint nekünk dőlt vagy aláhúzott betű, tehát kiemelés a szövegkörnyezetből.


Röviden: Sajnos nem létezett a kínai jelek előtt semmi más.

2021. okt. 14. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 dornstadter ***** válasza:
82%

Jelenleg a legelfogadottabb álláspont szerint nem volt ilyen.

De vannak nyelvészek, kutatások stb. melyek szerint elképzelhető, hogy volt egyfajta rovásírás féle amit használtak. Jindai moji vagy Kamiyo moji néven esetleg találhatsz róla infót, de angolul nem sok az elérhető anyag. Japánul (神代文字) már inkább találhatsz róla írásokat.


Mondjuk a személyes véleményem, bár nem vagyok se nyelvész se japanológus, hogy azért nehéz elképzelni, hogy egy ilyen magas kultúrával rendelkező népnek mint a japán, évszázadokig vagy inkább évezredekig ne lett volna valamilyen írásrendszere. Hogy majdnem az (európai) ókor végéig ne lett volna írásbeliség náluk.

2021. okt. 15. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Utolsó válaszoló: én megfordítanám az állításodat a végén. Azért nehéz elképzelni, hogy évszázadokig vagy inkább évezredekig ne lett volna valamilyen írásrendszerük, mert jelenleg ilyen magas kultúrával rendelkező nép a japán. Szóval csak számunkra tűnik ez furcsának, de mielőtt megismerkedtek a kínai kultúrával (és ez alatt nem feltétlenül csak a kínai nyelvet és írást értem), én simán el tudom képzelni, hogy nem volt különösebben fejlett társadalmuk meg kultúrájuk. De persze azt is, hogy létezett saját "rovásírásuk", csak mondjuk fura, hogy semmi nem maradt fent belőle, sem konkrét tárgyi bizonyíték, de még utalás sem rá, hogy valaha találtak volna ilyet. Szóval mégis inkább azt tartom valószínűnek, hogy nem létezett ilyen.
2021. okt. 19. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Balasa Bence ***** válasza:
100%

6


Utána jártam kicsit a dolognak. Ezek a szimbólumok náluk olyanok, mint nálunk a magyar rovás: van aki elfogadja a létezésüket, mint ősi japán írásrendszer, de a japán tudósok jelentős része 1800-as évekbeli hamisítványnak mondja az írás emlékeit.


Az angol wiki szócikk lefordítása után hozzátennék még egy kis érdekességet:

A Jindai moji (magyarul kiejtve dzsindai modzsi) szavak lefordítása "az istenek korának írása".

2022. febr. 26. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!