Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Lehet-e magyar helyesírás...

Lehet-e magyar helyesírás szerint anyakönyvezni az arab vezetékneveket?

Figyelt kérdés
Például vegyesházasságból születik egy gyerek, ahol az apa külföldi. Olyan nyelveknél, ahol nem a latin abc-t használják, láttam már magyarosan írt vezetéknevet (pl. kínai, orosz). Az arab neveket általában a francia vagy az angol helyesírás szerint írják le latin betűkkel, így szerepel az útlevelükben meg a hivatalos irataikon. De ha mondjuk születik egy "félvér" gyerek, kaphatja az apja vezetéknevét magyar fonetika szerint leírva?

2022. febr. 10. 21:42
 1/9 anonim ***** válasza:
14%
Nem. ISO szerint fogják.
2022. febr. 10. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
66%

Lehet, sajnos. Én így jártam, arab nevem van magyarosan írva és jelenleg jobbra-balra futkosok hogy ez megváltozzon, mert vicc ahogy így kinéz🤡

De teszem azt, mikor édesapám letelepedett itt, neki is megkavarták a nevét a magyar okmányain. Különbség kettőnk között, hogy ő belefáradt a reklamálásba meg az ügyintézésbe, én meg csak most kezdek belejönni😂

2022. febr. 14. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
1-es vagyok. Nekem volt pár ismerősöm gimi és egyetemen alatt, aki vegyes házasságba született, de mind "normálisan" írja a nevét. Pl. az el-Khatib se lett ElKátib. Sőt, van félig francia ismerősöm, neki se írják magyar kiejtés szerint, mert az nem helyes.
2022. febr. 14. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#2 Akkor ezek szerint van rá mód, legalább ezt már tudom. 😅


Az viszont igaz, hogy nem minden külföldi név néz ki jól magyarosan leírva. Az én páromnak viszont olyan a neve, hogy francia átírás szerint tele van magyar szempontból teljesen indokolatlan magánhangzókkal. 😅 Nem akarok kicseszni a leendő gyerekemmel, hogy vért izzadjon, mire megtanulja leírni a nevét, vagy hogy állandóan azzal szenvedjen, hogy másoknak magyarázza, hogy kell kiejteni. Nyilván mérlegelni kell.

2022. febr. 14. 20:09
 5/9 A kérdező kommentje:
#3, persze, hogy a francia neveket nem fogják magyarul leírni 🤦 De ha arab írást fordítasz latin írásra, annak a "helyesírása" rohadtul attól függ, hogy milyen nyelvre fordítod le. Se én, se ő nem vagyunk franciák, akkor miért anyakönyveztessem a gyerekem a francia kiejtési szabályok szerint?!
2022. febr. 14. 20:12
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
Mert alapból úgy kell anyakönyvezni, ahogy az apja/anyja neve eredetileg le van írva. Ha francia, akkor franciául, és a pl. Cotillard nem lesz itthon sem Kotijár, csak mert mi úgy ejtjük ki. És ha neki is lesz gyereke külföldön, akkor azt megint írják át, mert a magyart meg ott nem tudják értelmezni? Én csak azt mondom, ami a hivatalos eljárás. Amúgy meg minden nyelvhez tartozik egy standard átírás, ami egységes, így az arabhoz is. Persze, magyar kiejtés szerint is lehet írni, de az hibás. Akkor Maupassant nevét is írjuk Mopásszán-nak?
2022. febr. 15. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#6


Nincs hivatalos átírás. Pl. بشير ez a keresztnév átírva lehet Bachir, Basheer, Bachir, Bechir, etc... kiejteni ugyanúgy kell. Legalább ne beszélnél hülyeségeket, ha fogalmad sincs az egészről.

2022. febr. 16. 18:10
 8/9 neincat ***** válasza:
100%

Hasonló cipőben járunk a 2-es válaszolóval, az én apukám nevét is magyarosították amikor állampolgárságot kapott, szóval lehetséges.


Csak én nem járok ott, hogy megváltoztassam, mert a vezetéknevemmel baromi hülyén nézne ki. Maximum akkor változtatnám meg, ha külföldre költöznék, de akkor már minek, egész életemben azt magyaráztam, hogy hogy kell kiejteni, úgyhogy már ugyan mindegy ha továbbra is magyarázkodok, engem nem zavar :)

Egyébként nagyon jó beszélgetés indító, illetve nagyon sokan kellemetlennek érzik azt kérdezni hogy "Miért ez a neved?", sokkal egyszerűbb nekik, ha úgy teszik fel a kérdést, hogy "Hogyan kell kiejteni?" Szebben is hangzik :) (de ez személyes vélemény/tapasztalat)

2023. jan. 19. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 neincat ***** válasza:
Bocsi, a keresztnevemmel nézne ki hülyén*
2023. jan. 19. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!