Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi az orosz megfelelője a...

Mi az orosz megfelelője a lengyel "paździerz" szónak (lenn bővebben)?

Figyelt kérdés

paździerz - lenből vagy kenderből visszamaradt száraz, fás rész


Egy hasonló tövű orosz szót keresek, ami hasonlít erre az alakra. Az ószláv "pazderьje"-ről nem találtam szócikket (amiből a "paździerz" is jön), leszármaztatott orosz szavat.


Válaszaitokat köszönöm!!!:)



2022. márc. 15. 11:45
 1/5 chtt ***** válasza:
100%

A paździerzről van lengyel Wiki szócikk - [link] -, és ha rákattintasz az orosz oldalára, ezt kapod: [link] - a szó meghatározása stimmel (a fonó-növények szárának fás részei, amelyeket lenből, kenderből, rostmályvából, ?ebvészből? nyernek)

Az utolsó bekezdés szerint pedig: a kostra névből származik az októberi hónap (a fonó-növények évszaka) neve fehéroroszul, lengyelül, litvánul...

Nem tudom, ez segít-e bármit is, mert az én fülemnek a paździerz és a костра kicsit se tűnik közös tőnek, viszont tény, hogy oroszul így mondják.

2022. márc. 15. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi, de ezt eddig is tudtam!

Nekem olyan szó kéne, ami közös tőből ered, hasonlítanak egymásra.

Ezért is írtam az ószláv eredeti szavat, mivel általában azokból vezethetőek le a mai orosz (vagy egyéb szláv eredetű) szavak is

2022. márc. 15. 13:36
 3/5 chtt ***** válasza:
100%
Hát, bocsi, hogy segíteni próbáltam, de miből gondolod, hogy az oroszban lennie kell az ószláv pazderьje-ből képzett szónak is, ha egyszer ők úgy mondják, hogy костра - csak bátortalan kérdés: ha lenne, nem gondolod, hogy megtaláltad volna?
2022. márc. 15. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 chtt ***** válasza:
100%

Nem tudom, ezt kerested-e. Az orosz népi dialektusok szótára 1990-es kiadásában találtam olyat, hogy паздерье / паздира - amennyire értelmezni tudtam, ez a háncs. (Mellesleg a mi pozdorja szavunknak is ez lehet a gyökere, mert az Arcanum szerint a szlávokotól vettük át:)

[link] - 144 oldal (ott van, hogy mely területeken, mikor jegyezték fel a használatát)

2022. márc. 15. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

#4

Igen, köszi, ezt kerestem!!!

2022. márc. 17. 13:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!