Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az emberek nem tudják, hogy...

Az emberek nem tudják, hogy az "írok privát" nem helyes kifejezés?

Figyelt kérdés

Sokszor látom facen, most pl. ez jött szembe: "szia engem érdekelne az asztal, írok privát"


Miért nem írják ki, hogy írok privátban vagy írok privát üzenetet? Értem én, hogy rövidítés így meg úgy, de nekem ez úgy tűnik, hogy semmi köze a rövidítéshez, egyszerűen azt hiszik, ez így helyes. Ők írnak privát, besz@rok :D Mintha a "priva" lenne a szó maga, és ragozva privát :D


2022. aug. 8. 15:35
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
79%
"Automatikus tárgyeset" címszóval fut ez a tréfa kicsit értelmesebb emberek részéről, hogy az eleve alanyesetben is T-re végződő, formailag tárgyragos szavakat tárgyesetben nem ragozzák tovább, szándékosan. De lehet, h a furkók ezt nem tudják, és azt hiszik, tényleg helyes így.
2022. aug. 8. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
57%

A privát szó lehet határozószó is, nem csak főnév vagy melléknév. Határozószói jelentésben teljesen helyes az a kifejezés, hogy Írok privát. Hogyan írok? Privát.

Ez ugyanolyan, mint pl. az online szó – azt is használjuk határozószóként is, pl. Kitöltöttem online.

2022. aug. 8. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

#2

Nem. Hogyan írok? Privátban.

2022. aug. 8. 15:58
 4/28 anonim ***** válasza:
47%

A határozó, mint mondatrész, kifejezhető határozószóval vagy ragozott főnévvel – miért ragaszkodsz ahhoz, hogy ragozott főnévvel legyen kifejezve???

Vagy szerinted az sem helyes, hogy "Holnap írok", mert annak "Holnapon írok"-nak kéne lennie? A csudát! Csak simán: holnap. Mert a holnap határozószó.

Hasonlóan, a privát szó is lehet határozószó. Te vélhetően eddig nem ismerted a határozószói használatát, ezért ragaszkodnál a ragozott főnévhez. Másokat szólsz le a nyelvhasználatukért, holott valójában szélesebb a szókincsük, mint a tiéd, szóval mindezt tudatlanságból teszed…

Hogy beépíted-e a saját szókincsedbe a határozószói használatot, az a te döntésed. De másokat nincs jogod meg- vagy leszólni azért, mert ők nem az általad elvárt formában használják.

2022. aug. 8. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:
Nem használjuk így ezt a szót. Te így használod? Te így írnád, hogy írok privát? :D
2022. aug. 8. 17:06
 6/28 anonim ***** válasza:
52%
Nemcsak ebben a formában láttam már, hanem például úgy is, hogy “írtam PM”. Ahogy egy előző írta, az első az automatikus tárgyeset, ami lehet vicc vagy tudatlanságból eredő is, viszont nekem van egy olyan érzésem, hogy ezzel elkezdődik a tárgyeset eltűnése a magyarból, ami nagyon sok nyelvben megtörtént vagy épp folyamatban van.
2022. aug. 8. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
68%

5: "Nem használjuk így ezt a szót"

Te magad szolgáltattál erre ellenpéldát: "Sokszor látom facen".

Akkor ezek szerint használjuk ebben a formában, csak nem mindenki.

Az is kérdés, kire vonatkozik a T/1-es kijelentésed ("nem használjuk"). A magyar anyanyelvűek összességére? Arra nem vonatkozhat, hiszen ezt te magad megcáfoltad.

2022. aug. 8. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:
Nem használjuk a magyar nyelvben. Komolyan mindent külön meg kell neked magyarázni?
2022. aug. 8. 17:32
 9/28 anonim ***** válasza:
74%

6: Dehogy tűnik el emiatt a tárgyeset a magyarból. Honnan tudod, hogy az "írtam PM"-ben a PM rövidítés nem a tárgyragos "private message-et" kifejezést rövidíti?

Nem áll ez messze a magyar nyelv belső logikájától, hiszen összetett szavakban sem jelenik a tárgyrag, pl. adóbevallás, nem *adótbevallás. Ezt hívják jelentéstömörítésnek.

2022. aug. 8. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
76%

8: Dehát te magad mondod, hogy számtalan helyen látod! Akkor nem tűnik megalapozottnak az az állítás, hogy "nem használjuk", hiszen tapasztalod, hogy mások használják.

Erről az a vicc jut eszembe, amikor a székely bácsi életében előszőr látva zsiráfot így szól: ilyen állat márpedig nincs.

Itt most te játszod a székely bácsi szerepét.

2022. aug. 8. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!