Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi az oka annak, hogy a...

Mi az oka annak, hogy a svájciak a német nyelv részének tekintik az anyanyelvüket, míg a hollandok nem?

Figyelt kérdés

Ezen az 1894-es térképen még a mai Hollandia területe is a német nyelvjárások területéhez tartozott:

[link]


És valóban találó a dolog, hiszen az írott holland pl. sokszor érhetőbb, mint mondjuk a svájci német dialektusok.


Mi az oka annak, hogy a hollandok kiváltak a német nyelvi közegből, míg a svájciaknak ma is "megéri" a német nyelvterület részének tekinteni magukat? Tudom persze, alapvetően politika, de mégis mi ennek a háttere? Nyelvészeti alapon vagy mindkettőt a német részének tekinteném, vagy pedig akkor egyiket se.



2022. aug. 31. 21:36
 1/5 anonim ***** válasza:
96%
A holland nyelv sok angol, dán elemet foglal magában (elsősorban az északi tengeri hajózás miatt). A svájci német ellenben nem keveredett a Svájcban hivatalos francia és olasz nyelvekkel.
2022. aug. 31. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
91%

a hollandban lévő német "rész" leginkább a középkorban beszélt némethez hasonlítható és ahogy #1 mondta idővel keveredett az angollal és a skandináv nyelvekkel

a svájci németet szerintem 1es jól elmagyarázta, esetleg még annyi, hogy szerintem a svájciak már nem akarták túlbonyolítani az országukban beszélt nyelvek elnevezését XD

2022. aug. 31. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Ezt pont hogy politikai és nem nyelvészeti alapon szokták eldönteni. Pl. Olaszországban is a piemonti és a lombard nyelvjárás jobban hasonlít a franciához, mint az olaszhoz, mégis olasznak tartják őket, Franciaországban meg a provence-i nyelvjárás sokkal jobban hasonlít a katalánhoz, mint a franciához, mégis a franciához sorolják.
2022. szept. 1. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
85%
Az az oka, hogy a svájci németségnek nincs saját nemzetállama és irodalma. Sok ilyen van. A kölni vagy a bajor vagy a tiroli német is tekinthető önálló nyelvnek amennyiben nincs meg a kölcsönös érthetőség a hochdeutschcsal.
2022. szept. 1. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
76%

Az írott hollandot német és angol nyelvtudással meg lehet érteni, többé-kevésbé, de a beszéltet nem.

Ezzel szemben az észak-németek valamennyire megértik a beszélt holland nyelvet is, vagy legalábbis ezt mondták nekem a 80-as években. Igaz, aki mondta, már nem volt fiatal. Ez azóta változhatott.

2022. szept. 30. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!