Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen magyar szavak vannak,...

Milyen magyar szavak vannak, amik fejjel lefelé is értelmesek?

Figyelt kérdés

Tükörszónak hívják, ami visszafelé olvalsva is értelmes.

Én viszont olyan szavakat keresek, amik fejjel lefelé kiolvashatók és értelmesek. Akár írott akár nyomtatott betűkkel. Természetesen legalább 5-6 betűs szavakat mondjatok, de ha tudok, akkor inkább hosszabbakat!

Például S,O,Z,H betűk lehetnek bennük, mert ezek akár kézírással akár nyomtatott nagy betűként írva megfordíthatók, vagy például NY=HU kézírással.

vagy


2010. szept. 30. 17:16
 1/10 anonim ***** válasza:

HOZOD

DOHOS

SZEDED

SZEDI

SZIDOD

IDEHOZ

ISZOD

ESZED

EDZED

HISZED


Megfelelnek?

2010. szept. 30. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
na én ezt nem vágom,
2010. szept. 30. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Nem, asszem egyik se jó! Ugyanis fejjel lefele a betűk sorrendje is megfordul (nem a betűket kell egyesével felfordítani hanem egyszerre az egész szót), vagyis nem elég anagramma a megfelelő betűkből! Például: "SZ" fejjel lefele "ZS".
2010. szept. 30. 21:34
 4/10 anonim ***** válasza:
Akkor te mégis csak a palindromra gondolsz... vagy nem? Írnál példát? Mert nem jut eszembe egy olyan sem, ami jó lenne erre. Talán a KESE?
2010. okt. 5. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"Nem, asszem egyik se jó! Ugyanis fejjel lefele a betűk sorrendje is megfordul (nem a betűket kell egyesével felfordítani hanem egyszerre az egész szót), vagyis nem elég anagramma a megfelelő betűkből! Például: "SZ" fejjel lefele "ZS"."


Attól függ, hogy hogyan forgatod. Írd rá a szavakat egy lapra, aztán fény felé tartva fordítsd meg, hogy a lap hátulját nézd. Így ugyan azt a szót látod majd fejjel lefelé, és olvashatóan.

2010. okt. 5. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Leírod egy papírra az értelmes magyar szót, majd a papírt fejjel lefele fordítod (180 fokkal elforgatod, de nem átfordítod) és egy másik értelmes magyar szót kapsz. Olyan mint azok a rajzok, amik fejjel lefelé is értelmezhetők, csak ez írás. Ha írott nagy betűkkel írunk, akkor elvileg lehet benne I,O,H,N,S,Z,X betű, mert ezek önmaguk fejjel lefelé (az I betű természetesen pont nélkül). Bár a magyarban nem sokszor fordul elő, de elvileg lehetne W betű is benne, mert az fejjel lefelé egy másik betű: M. De az hogy ezekből a betűkből összerakunk egy érteémes szót, az nem elég, mert fejjel lefelé is értelmes kell legyen, és fejjel lefele megváltozik az olvasás iránya is (próbáld ki egy darab papíron, ha nem világos!). Sok betűs példát sajnos nem tudok, de itt van egy 4 betűs példa: INNI = INNI, viszont ez speciális, mert teljesen szimmetrikus, ami nem követelmény. Ha írott nagy betűkkel írunk, akkor kevés lehetőségünk van, de ha kézírással írunk, akkor a betűk kanyarításától függően több lehetőségünk is lehet (persze egy picit szubjektív). Például megfelelően leírva "ny"="hu", "p"="d", stb.
2010. okt. 6. 10:38
 7/10 A kérdező kommentje:
Nem palindrom, az csak annyit jelent, hogy visszafele olvassuk, de itt a betűket még fejjel lefele is fordítjuk. Az első választ író példái teljesen rosszak, hiszen például D és E betűk nem lehetnek benne írott nagy betű esetén, mert azok fejjel lefele értelmetlenek.
2010. okt. 6. 10:43
 8/10 anonim ***** válasza:

Ambigramma.

[link]

2013. okt. 27. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Igen, ilyent keresek. Példát tudna valaki mondani? MAGYAR szót!
2013. okt. 30. 00:15
 10/10 anonim ***** válasza:

Fejjel lefelé nem, de nekem ez a kedvencem. :)


Az 1800-as évek vége táján, egy Brayer Gyula nevű magyar sakknagymester írt egy szerelmes levelet, ami oda-vissza olvasva ugyanaz:

Nádasi K. Ottó Kis-Adán, májusi szerdán e levelem írám. A mottó: Szivedig ime visz irás, kellemest író! Szinlelő sziv rám kacsintál! De messzi visz szemed… Az álmok (ó csaló szirének ezek, ó csodaadók) elé les. Irok ime messze távol. Barnám! Lám e szivindulat Öné. S im e sziv, e vér ezeket ereszti ki: Szivem! Ime leveled előttem, eszemet letevő! Kicsike! Szava remegne ott? – Öleli karom át, Édesem! Lereszket évasziv rám. Szivem imád s áldozni kér réveden – régi gyerekistenem. Les im. Előtte visz szived is. Ég. Érte reszketek, szeret rég és ide visz. Szivet – tőlem is elmenet – siker egy igérne, de vérré kinzod (lásd ám: ime visz már, visz a vétek!) szerelmesedét. Ámor (aki lelőtt ó engem, e ravasz, e kicsi!) Követeltem eszemet tőled! E levelem ime viszi… Kit szeretek ezer éve, viszem is én őt, aludni viszem. Álmán rablóvá tesz szeme. Mikor is e lélekodaado csók ezeken éri, szól: A csókom láza de messzi visz!… Szemed látni csak már!… Visz ölelni!… Szoríts!… Emellek Sári szivemig. Ide visz Ottó. Ma már ím e levelen ádresz is uj ám: Nádasi K. Ottó Kis-Adán.

2013. dec. 24. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!