Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan kell helyesen kiejteni:...

Hogyan kell helyesen kiejteni: "ecce homo"?

Figyelt kérdés

2023. márc. 15. 03:02
 1/7 anonim ***** válasza:
Szerintem hosszú c-vel és két hosszabb ó-val, ritmusra meg tá-ti tá-tá
2023. márc. 15. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Ekce hómó.
2023. márc. 15. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha jól emlékszem akkor ha a "c" előtt magas magánhangzó vagy mássalhangzó van akkor "k"-nak ejtjük, tehát ahogy a 2-es írja. De nem biztos, hogy jól emlékszem, meg biztos vannak kivételek.
2023. márc. 15. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
84%

Igen, a második válasz a jó nagyjából. Abban nem vagyok biztos, hogy a második o hosszú-e. Az első mindenképpen, mert az a hangsúlyos. (Utolsó előtti szótag.)

Latin. Ott pedig a c-t k-nak kell ejteni alapból, kivéve, ha magas hangrendű magánhangzó előtt áll.

Az ecce második c-je egy magas hangrendű magánhangzó előtt áll, tehát c-nek kell ejteni. Az első c viszont egy másik c előtt áll, azaz, k-nak ejtendő.

2023. márc. 15. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen ez nem a klasszikus latin kiejtés (2. vagyok), pl. ott eredetileg "ekke" volt, meg a "homo" szóban az első "o" rövid volt stb.

Az "ekce homo" a magyarországi latinságban kialakult, hagyományos ejtés, amit a mai művelt nyelvi norma is elfogad.

A Bakos-féle "Idegen szavak ls kifejezések szótárá"-ban ez az egy kiejtés van feltüntetve, de Tolcsvai Nagy G. (Osiris) megadja az "ekce homo" változatot is.

2023. márc. 15. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudjuk biztosan. Mivel a latin nagyon régóta holt nyelv, egyetlen ma élő ember sem hallott latin anyanyelvű embert beszélni még felvételen sem. Ezért nem lehetünk biztosak abban, hogy eredetileg hogyan ejtették.

Vehetnénk alapul a mai újlatin nyelveket, de ellentmondásba ütköznénk. Olaszosan ccs-vel kellene ejteni. Spanyolosan ksz-szel. Franciául nem vagyok biztos benne, de talán megint máshogy.

2023. márc. 16. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a magyarázatokat!
2023. márc. 16. 15:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!