Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az itteni kínai boltokban,...

Az itteni kínai boltokban, éttermekben melyik kínai nyelven beszélnek a főnökök?

Figyelt kérdés
Érdekel, hogy az itteni kínai boltokban a tulajnak ill. főnöknek, amennyiben kínai, általában melyik kínai nyelv az anyanyelve. Vagy nem tudom, esetleg van olyan is, hogy nem is kínaiak, hanem más ázsiai országiak? Bocsánat, ha hülye a kérdés, de ebben egyáltalán nem vagyok jártas. Lumpen proliként nekem a mandarin lenne a logikus, de fogalmam nincs.
2023. jún. 16. 22:47
 1/5 anonim ***** válasza:
91%

Bármilyen kínai nyelv lehet. A kínai nyelvek kb annyira egységesek mint az európai nyelvek, csak politikailag egy nyelvvé lettek erőltetve, a különálló nyelveket meg dialektusokká minősítették.


Pont az ellentettje annak ami a volt jugó országokban volt, hogy külön nyelvvé tették a szerb/horvát/bosnyák/montenegrói/szlovén dialektusokat, és most szerezhetsz 5 különböző nyelvvizsgát úgy hogy csak egy nyelvet tanulsz meg ;)


A mandarin a kínainak kb olyan mint az angol az európaiaknak, annyi különbséggel hogy a politikai erőltetés/oktatás által egyre többnek a tényleges anyanyelvévé válik.


Még egy érdekesség: a másik nagy nyelv-egyesítő erő a kínai írás, ami egy hatalmas ötlet volt egy soknyelvű birodalom menedzselésére. A kínai karakterek ugyanazok, akár mandarin, akár kantoni, xiāng, stb nyelven beszélnek, tehát a vezetésnek elég volt egyszer, a "saját nyelvén" megírni az utasításokat, a számára érthetetlen nyelvű tartományokban fordító nélkül is megértették azokat és tudtak válaszolni a saját nyelvükön.

Sokan, akik nem tudnak semmit Kínáról, nem tudják megérteni hogy miért nem latin abc-t használnak a kínaiak, miért ragaszkodnak a "túlbonyolított" írásukhoz. Hát ezért. Latin abcvel leírva érthetetlenné válna a sok kínai nyelv.

Minden kínai műsor a tvben egyetlen feliratozással egy csapásra érthetővé válik egész Kínában, míg latinnal legalább 10 feliratra lenne szükség. Az újságot is elég csak mandarin nyelven kiadni, a többi is megérti, míg ha csak felolvasná egy kantoni egy mandarinnak, egy mukkot nem értene belőle.


Arról nem beszélve, hogy a kínai szavak nagyon sok jelentéssel bírnak, ami beszédben a szókörnyezetből kiderül, de ha pl egy olyan feliratot látsz az ajtón hogy "shí" (sztenderd latin átírásban), a kb 100 különböző jelentése közül nem tudnád melyik az, nem tudnád mi vár az ajtó túloldalán. Míg az egyetlen kínai karakter a jelentést pontosan meghatározza, mert kb 100 kínai karakter van aminek a kiejtése az hogy "shí".


Mivel többszáz éve megy a mandarin erőltetése, mára kb 80% azt beszéli, kb ilyen eséllyel hallasz mandarint a magyar kínai vállalkozásokban.

2023. jún. 17. 04:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, nincs több kérdésem. Érdekes, amit írtál.
2023. jún. 17. 08:19
 3/5 anonim ***** válasza:

Azért annyit hozzátennék az #1-es kolléga válaszához, hogy nyelvenként vannak kisebb-nagyobb eltérések az írásjelek használatában (és itt nem a hagyományos VS egyszerűsített ellentétről beszélek).


Meg amúgy még vers is készült ami csak "shi"-ből áll, "Mr Shi's stone eating lion" vagy valami ilyesmi.

2023. júl. 17. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
#3 igen, igazad van, a shi verset is említettem volna, de már így is úgy éreztem hogy túlzottan a részletekbe merültem, jobban mint amennyire a kérdezőt ez érdekelheti.
2023. júl. 17. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Csak ha már úgy is erre jártam és láttam, hogy szóba jött a "shi" akkor már úgy voltam vele, hogy itt hagyom a vers címét azoknak akik esetleg később még ide tévednek és kedvük támad elszórakozni vele. ;)
2023. júl. 17. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!