Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit gondoltok: horvátul vagy...

Mit gondoltok: horvátul vagy szlovénül lenne érdemes tanulnom?

Figyelt kérdés

Tudom, a döntést a végén úgyis nekem kell meghoznom, de az a helyzet, hogy mindkét nyelv más miatt tetszik számomra, így nem igazán tudom eldönteni, hogy melyiket lenne érdemesebb megtanulnom.


A szlovén számomra azért lehetne hasznosabb, mert Szlovéniát sokkal szimpatikusabb országnak találom. A tájak, a mentalitás, a politikai berendezkedés, az igényességre való törekvés, az osztrák-olasz mix mind-mind nagyon vonzóak. Egyszóval sokkal szívesebben és gyakrabban járnék Szlovéniában, mint Horvátországban. Emellett ha jól tudom, a szlovén egyfajta átmentet képez a délszláv és a nyugati szláv nyelvek között, így pl. jobban hasonlít a csehre, mint a horvát. Ez azért vonzó szempont számomra, mert a másik szláv ország, amelyik tetszik, az éppen Csehország.


A horvát nyelvet viszont egyrészt hasznosabbnak érzem, hiszen a horvátok eleve többen vannak, emellett viszont Szerbiában, Bosznia-Hercegovinában és Montenegróban is meg tudom vele értetni magam. A nyelv hangzása is jobban tetszik, számomra valahogyan tetszetősebb a "je"-zés, ami a szlovénben nincs meg (pl. szlovén mleko, horvát mlijeko, szlovén uspeh, horvát uspjeh, stb). Ha a kultúrának pedig a zenei részét nézzük, akkor megint csak sokkal vonzóbb Horvátország, mert ott már érzékelhetőek a balkáni hatások, sokkal pörgősebbek, élettel telibbek. Ahogy pl. nézegettem a szlovén zenei toplistákat, ők is nagyon sok szerb és horvát zenét hallgatnak, már-már az az érzésem, hogy többet is, mint szlovént.


Mindent egybevetve a leírtak alapján nekem szerintem logikusabb lenne a szlovén, ugyanakkor megriaszt, hogy nemcsak kevesen beszélik, de még az a kevés ember is vagy 70-féle dialektusra oszlik, akik talán még egymást se értik meg egymást. Így egy kicsit felesleges befektetésnek érzem, hiszen úgyse beszéli senki az irodalmi változatot. Ezzel szemben - amennyire tudom - a horvátban jóval kevesebb dialektus van, ezáltal a megértés és a kommunikáció is könnyebb lehet.

Még egy utolsó adalék, ami (sajnos) inkább a szlovén ellen szólhat: tapasztalataim alapján Szlovéniában szinte mindenki beszél valamennyire angolul/németül/olaszul (ezeket én is), így a külföldi utazó talán nincs is annyira rászorulva a nyelv ismeretére. A szerb-horvát világban talán kissé alacsonyabb az idegen nyelveket tudók aránya.



2023. szept. 15. 22:48
 1/7 anonim ***** válasza:
67%
A kérdés az,hogy praktikusság szempontjából választanád a nyelvet, és tényleg hasznot vársz majd tőle(persze mindegyik hasznos azért), vagy egyszerűen elsajátítanál egy új nyelvet, ami tetszik. Ezek alapján billenjen a mérleg nyelve. Mondjuk én a szlovént tanulnám, mert nekem szimpatikusabb, a horvát meg nem. Tehát én inkább szimpátia alapján választanék, mert az könnyebben megy majd mint aminél az észévek játszanak.De ez az én álláspontom.
2023. szept. 15. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Szlovénül.
2023. szept. 16. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem horvátul, mert ha azt tudod, akkor gyakorlatilag tudsz szerbül és bosnyákul is, mivel ez a három nyelv lényegében ugyanaz, csak politikai okokból vannak külön kezelve. És a szlovént is megértenéd, eléggé hasonlít rá, horvátul tudó haverom gond nélkül használta Szlovéniában
2023. szept. 16. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó! Igen, én is valahogy így képzeltem el egyébként. Tehát hogy horváttudással a szlovén nagy részét meg lehet érteni írásban, illetve szóban pedig a szlovének értik meg, ha valaki horvátul beszél, mert elvileg ők gyakrabban találkoznak a horvát nyelvvel, mint a horvátok/szerbek/stb a szlovénnel.
2023. szept. 16. 18:00
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan, Szlovéniában él 2 millió ember, Horvátországban, Boszniánban, Szerbiában, és Montenegróban (ott is a szerbhorvát nyelv helyi változatát beszélik) pedig összesen kb 15-18 millió...


Kezdd el a horvátot (vagy a szerbet, akkor azzal egyből két ábécét meg is tanulsz), és ha már beszéled, megértik Szlovéniában is, pláne, hogy Szlovénia is Jugoszlávia volt, tehát a szerbhorvát ezért sem ismeretlen számukra


A szlovén fő különbsége hogy több régi eredetű, archaikus szót használ, de ez a horvátra is jellemző, a minimális különbségek pl a szerbbel szemben is ebben leledzenek, a szerbek ugyanis több nemzetközi eredetű szót használnak (emiatt sztem az a legkönnyebb ebből a szempontból), de ez nem egy nagy történet, olyan különbség van ezek között a nyelvek között, mintha a szerb lenne a Budapesten beszélt magyar, a horvát a székely, a szlovén még valami, aminek nagyon hasonlóak az alapjai, csak nyelvtani eseteket máshogy, más végződésekkel használnak, és még több az archaikus szó

2023. szept. 16. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Azt válaszd, amelyik jobban tetszik. A nyelvtanulás, főleg, ha teljesen magad csinálod, csak úgy megy jól, ha tényleg szereted, amit tanulsz.


Franciát, spanyolt is tök hasznos lenne megtanulni, de nekem nem menne, mert ezek kevésbé tetszenek. Ha nem tetszik a nyelv, amit tanulsz, erőltetésnek fogod érezni és nem fog (úgy) menni.

2023. szept. 28. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem már te magad is megválaszoltad a saját kérdésedet! Horvátul tanulj, az a logikus választás.

És hát, akármelyiket tanulod is, a többit is érteni fogod, és ők is megértenek, mert ezek a nyelvek annyira hasonlóak, hogy szerintem csak azok tudnak különbséget tenni köztük, akik beszélik.

2023. okt. 20. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!