Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szanszkrit nyelven tudók!...

Szanszkrit nyelven tudók! MIKET jelent a "bhúmi" szanszkrit szó, milyen ÁRNYALATAI lehetnek? Milyen egyéb értelmezése lehet még? + ⬇️

Figyelt kérdés

Ezt olvastam: "A bhúmi szanszkrit szó, jelentése “föld” vagy “terület”. Így a tíz bhúmi tíz olyan “föld” vagy “terület”, amelyen egy bódhiszattvának keresztül kell haladni a buddhaság eléréséhez."


És azután a szövegben végig "föld"-nek van fordítva.


De ez szó szerint föld, vagy inkább szféra, mező, dimenzió? A szavak elvont értelmében.



2023. szept. 26. 14:31
 1/10 anonim ***** válasza:
Szankszritul nem tudok, latinul tudok valamennyire, és szoktam látni ezeket az összehasonlító táblázatokat, latin és szanszrit között is, meg proto-indoeurópai között is. Indiai eredetű nyelvek közül egyedül cigányul foglakoztam, cigányul a föld phuv, a szó legköznapibb értemében, és etimológiailag valóban a bhumi-val rokon. Érdekes lenne tudni a proto-indo-európai megfelelőt.
2023. szept. 26. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Ezt találtam:

[link]

2023. szept. 26. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A proto-indoeurópai megfelelőről kevesebb bizonyosat találtam:


[link]


ha esetleg ez jó, akkor az ógörög physis-szel is rokon, a természettel, innen van a mai fizika - persze ez már tűllép a szanszkriton, azt inkább az elébbi link tartalmazza.

2023. szept. 26. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! Megnéztem a linkeket.


Ha valaki tud szanszkrit nyelven és tud hozzáfűzni, szívesen olvasom!

2023. szept. 26. 22:23
 5/10 anonim ***** válasza:
Világ
2023. szept. 27. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2023. szept. 27. 13:52
 7/10 anonim ***** válasza:
A "bhúmi" korszaktól, szövegkörnyezettől, vallási irányzattól függően rengeteg jelentést hordozhat, csak nézz meg egy tetszőleges szanszkrit szótárt. Eredeti alapjelentése "föld".
2023. szept. 29. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2023. szept. 29. 13:38
 9/10 anonim ***** válasza:
Ebből a szóból ered a cigány "phuv", ami földet jelent.
2023. szept. 29. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi.
2023. szept. 29. 13:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!