Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A burgenlandi vagy a svájci...

A burgenlandi vagy a svájci német a szörnyűbb?

Figyelt kérdés

dec. 12. 23:10
 1/10 anonim ***** válasza:
58%
A svajci.
dec. 12. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyik sem szörnyű. A burgenlandit nem ismerem, de a svájci még kedvesen is hangzik: bissli, Hüsli, Tschüßli (az utsó csak vicc).


Akkor mit szóltok az északi dialektusokhoz?


https://www.youtube.com/watch?v=ngVbYhQDFhQ

dec. 13. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
44%
Aktív nyelvmegőrzésre van szükség. Olyan nyelv, amelynek leírják és segédanyagokkal oktathatóvá teszik a nyelvtanát, és médiatermékkel, szépirodalmi művekkel élővé teszik a létét, az elveszti szörnyűségét, átláthatóvá válik. Nálunk is erre lenne szükség kisebb nyelvjárásokkal, nemzetiségi nyelvekkel, cigány dialektusokkal.
dec. 13. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:

Szerintem egyik szebb mint a másik, és a standard németnél (ami a mai egyik keletnémet dialektusból lett kialakítva, majd ráerőltetve az emberekre, többek között a porosz dominanciájú Birodalom és a náci Németország által) mind a kettő sokkal kellemesebb hangzású.

A "bairisch" nyelvjárások közül szerintem a bécsi a legmenőbb :) Illetve Ausztriában még kevésbé torzította el az emberek kiejtését a sok tévénézés, mint pl. Bajorországban, ahol sajnos már a helyi dialektusokat is berlini kiejtéssel beszélik.

A svájci, ha jó tudom, inkább "alemannisch", mint "bairisch", tehát Freiburg, Stuttgart környékén is hasonló lenne az eredeti nyelv. Sajnos ott is az van, mint a bajoroknál. Aki beszél is helyi nyelvjárásban, az is csúnyán. (Tisztelet a kivételeknek!)

dec. 13. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"ami a mai egyik keletnémet dialektusból lett kialakítva"


Melyikből? Én mindig azt hittem, hogy az alsószász áll hozzá a legközelebb.

dec. 13. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
Én a szászról tudok, Luther is odavalósi, de lehet, hogy tévedek. Innen nézve NDK az összes :)
dec. 13. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Az alsószász nem volt sosem NDK, a Szász-Anhaltban van Lutherstadt Wittenberg, ők NDK-sok voltak, nem messze volt a határ (helmstedtnél) de az igazi szászok Drezda környékén vannak, na őket alig érteni.

Hannover környékén (alsószész) viszont nagyon szépen beszélnek, mármint a a magyarországon tanított hochdeutschhoz hasonlítva.


Egyébként az osztrákokat értem, a bajorokat nem feltétlen. Pedig én viszonylag északon "nőttem fel".

dec. 13. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
Az ndk-zás irónia volt, természetesen, de köszönöm, ma is tanultam valamit :)
dec. 14. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
8 én is DDR-nek hívom magunk közt a keleti tartományokat. Bár amikor kiköltöztem, akkor ez még olyan kicsit pejoratív volt, mára felüdülés átmenni türingiába, vagy szászokhoz, mert sokkal sokszínűbbek és természetesebbek az emberek.
dec. 14. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Egyébként az osztrákoknak megvan a maga 'hochdeutsch' változata, leginkább a kiejtésben meg szókincsben (Jänner, Inserat és hasonlók) tér el a németországitól, nyelvtanilag nyílván egyáltalán nem. Szóval ez meg inkább a helyi akcentussal beszelt hochdeutsch, szerintem is ez az egyik legérthetőbb. Egyébként az ORF-ben is nagyrészt így beszélnek.

A bajorok faluhelyre száműzték a saját nyelvüket, tv-ben, rádióban ugyanazt és ugyanolyan kiejtésben hallod mint az országos adásokban.

Érdekes kísérlet lehetett az ún. Jesuitendeutsch a 18. században, ami külön délnémet hivatalos nyelvet alakított volna ki. A Habsburgok szerintem ehhez is hülyék voltak és nem pénzelték eleget a jezsuita rendet ennek a kimunkálásában :)

dec. 14. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!