Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Kell veszző vagy nem kell vessző?

Kell veszző vagy nem kell vessző?

Figyelt kérdés

A játékosnak úgy kell helyezkednie a futóverseny során, hogy a veszíteni nem képes herceg, a király szeme fénye (,) nyerje az udvari futóversenyt.


Én úgy gondolpom, hogy itt "a király szeme fénye" egy beékelt magyarázat, és ezért mindkét oldalára kéne vessző, nem? Így is lehetne írni:


A játékosnak úgy kell helyezkednie a futóverseny során, hogy a veszíteni nem képes herceg (a király szeme fénye) nyerje az udvari futóversenyt.


De ha nem írunk zárójelet, akkor vessző kell mindkét zárójel helyett, nem?



dec. 19. 17:17
 1/7 anonim válasza:
71%

Pontosan, vesszők *közé* kell tenni (AkH12. 251.), tehát "..., hogy a veszíteni nem képes herceg, a király szeme fénye, ...".


Viszont ajánlanám az egyik vesszőpárt gondolatjelre cserélni: "Úgy kell helyezkednie [], hogy a veszíteni nem képes herceg – a király szeme fénye – nyerje az udvari futóversenyt"

dec. 19. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 BringaManó ***** válasza:

Nem értek egyet az előttem szólóval, hiszen a 251 arról szól, hogy "Az olyan szót vagy szókapcsolatot, amelyet közbevetésként ékelünk be a mondatba, vesszők, gondolatjelek vagy zárójelek közé tesszük" – csakhogy itt pont az a kérdés, hogy ez beékelődésnek számít-e...

Szerintem nem beékelődés, hanem értelmezős szerkezet, így inkább a 249/a-t alkalmaznám rá, vagyis csak elé tennék vesszőt.


A 249/b-ben vannak példák közbevetésszerű értelmezőre is:

"Ha az értelmező után is szünet van a beszédben, mögéje is tehetünk vesszőt: Anna, a leánya, varrni tanult. Kertjük díszét, egy öreg diófát, az éjszakai vihar kidöntötte. Az ilyen közbevetésszerű értelmezőt olykor nem vesszőpárral, hanem gondolatjelpárral (esetleg zárójelpárral) különítjük el: A baleset sérültjét – a motorkerékpárost – kórházba szállították."

A kérdésben szereplő mondat ("a veszíteni nem képes herceg, a király szeme fénye nyerje az udvari futóversenyt") szerintem pont nem ilyen, hanem "egy lendülettel" mondjuk a második felét, vagyis nincs kis "szünet" a fénye után, épp ellenkezőleg.

dec. 20. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:

#2 – Én személy szerint külön hangsúllyal ejteném, bár ez ízlés kérdése. Abban viszont egyetértek, hogy nem közbevetés, hanem értelmező szerk. A 249. b) viszont egy példát ad egy „közbevetésszerű” szerkezetre, amit gondolatjelpárral ír: „A baleset sérültjét – a motorkerékpárost – korházba szállították.” [megj.: itt mégis hova kell a pontot rakni, idézéskor?]


Így tehát, hogy mindkét ejtés-/olvasásmód helyesnek tűnik, és a szabályzat egy hasonló pédlát hoz fel, nekem a gondolatjelpáros megoldás tánik a leghelyesebbnek. [megj.: Úgy szeretem, amikor „helyesebb”-ről kell beszélni…]

jan. 15. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Ez egy beékelt kiegészítés, megjegyzés, de nem szükséges magyarázat. A magyarázatot szó szerint kell venni? Mert akkor nem magyarázat.
jan. 15. 20:03
 5/7 BringaManó ***** válasza:
#4: hogyhogy "szó szerint"? szerinted a magyarázat jelentéséhez hozzá tartozik, hogy "szükséges"? szerintem nem.
jan. 15. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
#4: a „magyarázó szerkezet” meg*magyaráz*za az alany kivoltját… talán így tudom legjobban leírni
jan. 15. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 BringaManó ***** válasza:

#3:


Igen, "ízlés kérdése", vagyis attól függ, hogy ki hogyan ejti – de ez nem baj, van ilyen, a vesszőhasználatra nem mindig szigorú szabályok vonatkoznak, sokszor a közlőre van bízva, hogy tegyen belátása szerint, írja úgy, ahogy jobban tükrözi az írásmód az ő szándékát, ejtésmódját.


Sajnos nem annyira egyszerű a dolog, hogy "ha úgy "formára" hasonló a mondat, akkor biztosan hasonlóak ilyen szempontból is", mert formára hasonló az is, hogy "Németh Pétert, a szomszédomat kereste." (AkH.249)


Illetve nem tudom, hogy szerinted is hasonló-e, mert nem tudom, mi alapján vetted analógiának a motorkerékpárosos példamondatot.

Olyan szempontból hasonló, hogy egy emberről szól :-), de más szempontból nem, pl.:

– ott a tárgy van értelmezve – ahogy NP szomszéd esetében is –, a hercegnél az alany,

– ott valóban van egy kis dallambeli esés a "kórház" elején, a mi mondatunkban, a "nyerje" esetében nem érzek ilyet (ezért mondtam, hogy "egy lendülettel" mondjuk a második felét: "a király szeme fénye nyerje az udvari futóversenyt"), de lehet, hogy te máshogy mondod.


Persze egyáltalán nem biztos, hogy függ attól, hogy alany vagy tárgy, nem tudom... A nyelvészek biztos hosszan tudnák elemezni, hogy milyen körülmények között mondjuk így, mikor úgy, mikor hol-így-hol-úgy, ki-így-ki-úgy... Sajnos én kevés vagyok ehhez, szerencsére. :-)


- - -


"itt mégis hova kell a pontot rakni, idézéskor?"


Pedig nincs messze, csak néhány szabályponttal van lejjebb. :-)

"Belülre" kell tenni, vö. 257/a:


"a) Az idézetet bevezető mondat után kettőspontot teszünk. Az első idézőjel után az idézet első szavát általában nagybetűvel kezdjük. Az idézet végére, a berekesztő idézőjel elé olyan írásjel kerül, amilyent az idézett mondat tartalma kíván: Bessenyei ma is érvényes igazságot fogalmazott meg: „Minden nemzet a maga nyelvén lett tudós, de idegenen sohasem.” Örök kérdést tesz fel Vörösmarty: „Mi dolgunk a világon?” Petőfi így kezdi híres versét: „Ne fogjon senki könnyelműen a húrok pengetésihez!” – A megszakított idéző mondat kisbetűvel folytatódik: Madách szavait: „Mondottam, ember: küzdj és bízva bízzál!” ma is gyakran idézzük."


- - -


"Úgy szeretem, amikor „helyesebb”-ről kell beszélni…"


:-D Csak te tettél ilyet... Szerintem nem "kell", de ha szereted, akkor nyugodtan. :-) (általában valóban kevés értelme van, de néha mégis szükséges :-)

jan. 15. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!