Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi az olasz nyelv igeidőegyezt...

Mi az olasz nyelv igeidőegyeztetéseinek a szabálya?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Kicsit megakadtam a nyelvtannal, mert már olyan sok az igeidő (leginkább múlt), hogy a képzésükbe, az egyeztetésükbe pedig pláne belezavarodtam.


Tehát.

Van a jelen idő. Ha azt akarom mondani, hogy "Látom, hogy jön", akkor az úgy van, hogy Vedo che viene.

Ha azt, hogy "Látom, hogy jött", akkor Vedo che é venuto.

"Láttam, hogy jön" Akkor Ho visto che veniva.


Kb. eddig értem a múlt idők egyeztetését, a passato prossimo- imperfettoig.


Ezután jön a passato remoto, amit elvileg akkor használnak, ha valami nagyon régi esemény történt, pl. Cristoforo Colombo scoprí America nel 1492.


Utána van a trapassato prossimo, ami az imperfetto + participio passatobol áll, és a trapassato remoto, ami a remoto+ participiobol áll.


És kb. innen nem értem. Elragozni tudom őket, de ezt a 3 igeidőt hogyan egyeztetem??

Mármint, ha a képzését nézem, akkor az imperfetto + trap. pros. áll egy párban, és a remoto+ a trap. remoto megint párban.


Tehát ha a trapassato prossimot akarom használni, akkor a főmondatban imperfetto kell, a t.r.nál pedig remoto?


Például:

Ho visto che veniva - Láttam, hogy jön, de nem néztem végig

Vedevo che veniva- Láttam, hogy jön, folyamatosan aközben, hogy én láttam, néztem

Vedevo che era giá venuto - Láttam, hogy már megjött - De itt miért nem lehet imperfetto helyett sima passato prossimot használni? Értem, hogy a trapassato prossimo azért kell, mert azelőtt jött meg, hogy én azt láttam volna, de miért folyamatos múlt a főmondat?

Vidi che era giá venuto - Láttam, hogy (abban a pillanatban) már megjött

Vidi che fu venuto - Láttam, hogy már rég megjött


Miért kell ennyi igeidő, régmúlt, meg történelmi régmúlt meg stb. ha egyszerűbben is meg lehetne ezeket fogalmazni?


Ne haragudjatok, hogy értetlen vagyok, de kicsit már belezavarodtam, pláne, hogy nekünk van 3 igeidőnk, amivel kifejezünk mindent, és néha még mindig kicsit nehéz "olaszos" fejjel gondolkodni.


Néztem táblázatokat a neten, videókat, de ott nem érintik az összes igeidőt, csak részben.


A válaszokat előre is köszönöm!



jan. 6. 12:40
Sajnos még nem érkezett válasz a kérdésre.
Te lehetsz az első, aki segít a kérdezőnek!

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!