Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen magyar fordítás van az...

Milyen magyar fordítás van az amerikai őslakos közösségekben élő "medicine man"-re, ami pontos és kifejező, de kulturálisan nem degradáló?

Figyelt kérdés

Amiket találtam;


- Kuruzsló -> Viszont ez egyrészt pejoratív, másrészt pontatlan, mert eurocentrikus és afféle gyógyászatilag működésképtelen csodaszerekkel házaló ügynök. Mint a Sweeney Toddban Pirelli.


- Vajákos -> Ez még inkább eurocentrikus, az általunk ismert boszorkányok pepitában.


- Sámán -> Még ez tűnt a legmegfelelőbbnek, de erről meg azt olvastam, hogy a szibériai eredetű.



#fordítás #indián #amerikai őslakos #medicine man #hogy van magyarul
febr. 9. 10:19
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Én a sámánra gondoltam, könyvekben, filmekben ezt szoktam hallani.

Szerintem jó lehet még a javasember is. Megnéztem, van ilyen szó. Bár eddig csak a javasasszonyt hallottam.

febr. 9. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
92%
Füvesember? De indiánokkal kapcsolatban hallottam már sámánról...
febr. 9. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Én is a sámánra szavazok. Vagy esetleg a gyógyító is jó lehet. (Ilyen indiános szövegkörnyezetben a lőtéri kutya nem fog a fehér köpenyes-sztetoszkópos dokikra gondolni). :-D
febr. 9. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
A kérdést amúgy az ihlette, hogy a Reservation Dogs c. FX sorozat feliratos változatában meghagyták angolul. :D
febr. 9. 11:36
 5/13 anonim ***** válasza:
73%
4: Van valami film is, aminek ez a címe: Medicine Man. 1992-es. Szóval szerintem így is értik az emberek.
febr. 9. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
83%
„Orvosságos ember” néven szerepelt egy gyerekeknek szóló, az indiánokat bemutató ismeretterjesztő könyvben.
febr. 9. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
83%
Varázslónak is fordítják az indiánregényekben.
febr. 9. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
72%
Gyógyító?
febr. 9. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Eszkimó kultúrák esetében a ,,sámán'' szó is elfogadható, mivel a szibériai samanisztikus kultúrákkal rokonítható jellegű az ottani alignalghii / angakoq szerepe.
febr. 10. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
Utolsó! Miért eszkimó? Azon viszont megsértődhetnek. Inuit! I-nu-it!
febr. 21. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!