Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha az MTA elfogadja, akkor az...

Tibor.horvath kérdése:

Ha az MTA elfogadja, akkor az automatikusan azt jelenti, hogy helyes?

Figyelt kérdés

Vannak azért magyar szavak, amikben nem vagyok biztos, és be szoktam írni őket ide: [link]

Például pont most írtam be a "szótárt" és "szótárat" és mindkettőt elfogadta, ezért elgondolkodtatott, hogy helyes-e minden amit jóváhagy.



febr. 13. 08:45
 1/1 BringaManó ***** válasza:

K: "Ha az MTA elfogadja, akkor az automatikusan azt jelenti, hogy helyes?"


Ha az MTA beteszi a helyesírási szabályzatba vagy szótárba, az automatikusan azt jelenti, hogy helyes.


Ám ha az MTA oldalán lévő helyesírási automata elfogadja, az egyáltalán nem jelenti, hogy helyes: ez csak egy szoftver, amely az MTA oldalán van, ők üzemeltetik, de ettől még sok hibája van (amúgy az egybe/különírásban a leggyengébb). Szóval sokat segít, de azért fenntartásokkal kell kezelni. Ha ellentmond annak, amit a szabályzatban vagy a szótárakban látsz, akkor legyen gyanús, hogy nem a szoftvernek van igaza, és nézz utána.


K: "Például pont most írtam be a "szótárt" és "szótárat" és mindkettőt elfogadta, ezért elgondolkodtatott, hogy helyes-e minden amit jóváhagy."


Ebben speciel igaza van: a szótárban is benne van mindkettő: "szótárt v. szótárat".

De ez nem jelenti, hogy helyes minden, amit jóváhagy.


(Ráadásul ez nem is igazán helyesírási kérdés, hiszen nem arról van szó, hogy valamit hogy kell írni, hanem hogy hogy szoktuk mondani... Ha azt eldöntöttük, hogy szóban így vagy így vagy mindkét módon jó, akkor az írásmódja már adja magát, helyesírási kérdés nincs ezzel kapcsolatban.)

febr. 15. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!