Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Változik a nyelv, na de ennyire?

Változik a nyelv, na de ennyire?

Figyelt kérdés

"Az utak tele reggeltől estig folyamat kocsikkal." Nem folyamatosan vannak tele, hanem folyamat. Ez egy friss példa, de egyre többször olvasom így.

Másik példa, hogy ma már nem gyorsan csinálunk valamit, hanem gyors csinálunk valamit.

Ez a szóhasználat terjedőben van?

Tudtok még példákat az utóbbi időből a nyelv változására?



febr. 26. 16:15
 1/10 anonim ***** válasza:
76%
Így szerintem csak a fogyatékosok beszélnek.
febr. 26. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
67%
Ez nyelvi igénytelenség.
febr. 26. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
46%
Ilyen a szleng. Nyelvészetileg ez a konkrét változás még csak nem is egyedi, előfordul más nyelvben is: amerikai/brit angol különbség, hogy az amcsik is sok helyen lehagyják a -ly határozószó-képzőt a melléknevekről. "He walked quick" a "quickly" helyett. Egyszerűsített forma, mivel a szövegkörnyezet egyértelműsíti, hogy a melléknév határozószói funkciót lát el.
febr. 26. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
54%
Mi ebben az újdonság, Kérdező? Mi már a gyerekkoromban, a 80-as években mondtunk olyat, hogy "Gyere gyors!"
febr. 26. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 BringaManó ***** válasza:
0%

Itt is volt róla eszmecsere, hogy "dörög az ég folyamat’" :-)

[link]


(Esetleg gyors’ kommenteljétek oda a véleményeteket. :-)

febr. 27. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#4 A 80-as években sem hallottam úgy, inkább csak az utóbbi időben, és inkább csak fórumokon olvasva.

#5 Köszönöm a linket. Hogyan találtál rá egy ilyen régi beszélgetésre? Más példákat is írtak a hozzászólásokban: iszonyat, rettenet, pont. Pl. iszonyat nehéz, rettenet rossz, pont arra gondolni.

Érdekes, hogy ezek már nem hangzanak számomra annyira idegennek, mint a folyamat és a gyors.

febr. 27. 15:10
 7/10 BringaManó ***** válasza:

nekem is új ez a "gyors megírom", de én hallottam másoktól is, hogy szerintük már évtizedekkel ezelőtt is volt ilyen szleng. pl. az említett kommentek között is írják:

"a gyors ilyen használatát már gyerekkoromban is hallottam, (mondjuk 1990 körül) szóval az nem olyan új"


a posztra emlékezetből "találtam rá" (tudtam, hogy volt téma, és rákerestem a csopiban)


az egy érdekes csoport annak, akit érdekel a nyelv és a változásai – ott folyamat’ érdekes dolgokat írnak a kommentelők... :-)

febr. 27. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
53%
Szerintem ez nem szleng, hanem egy nagyon nehezen feldolgozható változás eredménye: a mai Z-generáció többet ír, mint beszél. Az írás pedig ugyanúgy működik, mint a beszéd: minél kisebb energiával minél több infó. A Messenger-üzenetek is valahogy úgy néznek ki, hogy: "jössz bolt?" "megyek suli" "vagy?" (ami azt jelenti, hogy elérhető vagy most?). Ezek a rövidítések a beszédre is kihatnak. Egyre több olyat hallok, hogy "sztem", "asszem"(ez már egész széles körben elterjedt), "valszeg", stb.
márc. 1. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
#8 Az elkerülte a figyelmed, hogy már a 80-as években is létezett ez a forma (lásd: "iszonyat nehéz" az "iszonyatosan" helyett), vagy nálad már ott kezdődik a Z generáció?
márc. 1. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

#9

Neked pedig az kerülte el a figyelmedet, hogy nem szimplán "ez a forma" van terítéken, hanem mindenféle toldalékolt szerkezet. Nem csupán a határozói képzőket kezdjük elhagyni, hanem mindenféle toldalékot, mint ahogyan azt az én példáimból is láthattad.

márc. 1. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!