Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Idegen szavak magyarosítva:...

Idegen szavak magyarosítva: ha a juice -> dzsúsz a cappucino -> kapucsínó, akkor a croissant -> kroászan?!

Figyelt kérdés
2010. nov. 23. 16:48
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
81%

engem a croissant bosszant a leginkább, amikor egy pékségben nem tudják normálisan leírni. könyörgöm, vegyenek egy nyamvadt 7days-t, és másolják le róla.


ugyanígy gáz a cappuccino, és a juice magyarul leírva.

aláírom, h nem kell mindig idegen szavakat használni, de vannak szavak, amiket jobb ha nem írunk le fonetikusan...

2010. nov. 23. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
88%
csokis kifli
2010. nov. 23. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
83%
jennifer - dzsenifer ez se néz ki jól magyarosítva, dehát ezvan :) lehetsz új kazinczy de nemhiszem hogy elérsz vele bármit :P
2010. nov. 23. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
63%
Én szeretem ezeket a fonetikus írásmódokat, akkor nem kell gondolkozni, hogy hogy is írják, vagy hogy toldalékoljam. Persze ezen felbuzdulva egyszer megkérdezték, hogy ajon akkor hogy írom a chevrolet-t... :)
2010. nov. 23. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
56%
Szerintem enyhén szólva szar hogy lassan mindenki ezeket a jövevényszavakat használja a rendes magyar megnevezés helyett. A szőr feláll a hátamon az lyenektől hogy "shoppingolni"...kell ez nekünk!?
2010. nov. 23. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
83%

17:30


vagy épp bármelyik létező francia szót, igen :))

2010. nov. 23. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
46%
Francokat kroászan. Magyarok vagyunk, Magyarországon, akkor beszéljünk is magyarul. Juice -> lé (narancslé, almalé...), capuccino -> tejeskávé, croissant -> francia kifli. Ennyi.
2010. nov. 23. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

köszi, én is undorítónak tartom ezt a leírást..


Van olyan szó (köznév), ami a szabályzat szerint megmaradt eredeti (=külföldi) helyesírása szerint??


Vagy ímélt írunk?!

2010. nov. 23. 17:52
 9/16 anonim ***** válasza:
71%

Az utolsóval értek egyet. Nem vagyok nagymagyar, de idegbajt kapok az ilyen dzsúsz meg shoppingol meg lájkol meg lávol meg társaitól...siralmas.

Egyébként a csokis kifli azért nem jó, mert a croissant eredetileg nem csokis :D Viszont a francia kifli remek megoldás.

2010. nov. 23. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
90%

Az idegen szavak meghonosodása egy hosszabb folyamat. A "dzsúsz" számomra is hülyén néz ki fonetikusan leírva, de lehet, hogy a fiam már természetesnek fogja venni, hogy így írják. Amikor gyerek voltam, még úgy írták, hogy "file", most viszont már meghonosodott az a szó, hogy "fájl". És amikor először láttam fonetikusan leírva, ezt is hülyeségnek tartottam, de megszokta a szemem. Sőt, itthon találtam egy régi vasúti menetrendet, valamikor a hatvanas években adták ki. Rengeteg reklámhirdetés van benne, többek közt egy ilyen: "Rendeljen container-t", azaz konténert. Eszünkbe jutna ma már container-nek írni a konténert? Szerintem senkinek, pedig ez a szó eredeti alakja. De még számtalan ilyen szavunk van, amit valaha eredeti formájában írtak, aztán annyira beépült a nyelvbe, hogy elkezdték kiejtés szerint írni. Még régebbi példa a rúzs. Ezt sem így kellett valaha írni. Vagy kicsit újabb, a kólát sem írjuk már "cola"-nak. A pudingot pedig egy d-vel írjuk, pedig az eredeti alakban kettő van, csak azt nem ejtik. Ja, és hogy még egyet hadd említsek, ott van a futball, aminek az eredeti alakja football, és régen itthon is így írták.

Előbb-utóbb a gyakran használt idegen szavak beépülnek a nyelvbe, és így már magyar kiejtés szerint kell őket írni. De ez eltart egy ideig.

2010. nov. 23. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!