Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Honnan származik a magyar...

Honnan származik a magyar nyelvben a "gy" és "ty" hang?

Figyelt kérdés
Azt olvastam a magyar nyelvű wikin, hogy a "gy" (ɟ) és a "ty" (c) hang az ómagyar korban jelent meg. Ez a honfoglalás után volt. Lehetséges, hogy a szlávoktól vettük át? Ők nagyon szeretik a palatális hangokat.
2011. jan. 18. 23:38
 1/10 anonim ***** válasza:
27%
Lehetséges, én is arra tudnék gondolni.
2011. jan. 18. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Lehetséges. Meg az is lehetséges, hogy nem, hiszen nemcsak a szláv nyelvekben van palatalizáció.
2011. jan. 19. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
64%
Meg az is lehet, hogy ez valamilyen azsiai hozadek, ugyanis a legtobb azsiai nyelvben is meg vannak ezek a hangok. Nem tudom, hogy ti hogy vagytok vele, de pl. ha japant hallok, szinte magyarnak hangzik, ha tavolrol csak kihallasz belole hangokat.
2011. jan. 19. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

A válasz írója 86%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 08:42


A Honfoglalás előtt elméletileg ezek a hangok nem léteztek a magyar nyelvben. A wikin volt, hogy a "gy" helyett a szerb-horvát nyelvben is meglévő "ʥ" hang volt. Viszont arra lettem volna kiváncsi, hátha van valaki aki tudja honnan származik, én nem vagyok szakértő.

2011. jan. 19. 09:00
 5/10 anonim ***** válasza:
80%
A honfoglalás előtt már mindenképpen léteznie kellett, ugyanis két törzs nevében is szerepelt (Megyer, Kürtgyarmat). Szóval biztos, hogy nem szláv eredetű. Amúgy a legtöbb Belső-Ázsiából származó nép nyelvében is megtalálhatóak.
2011. jan. 19. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

"A honfoglalás előtt már mindenképpen léteznie kellett, ugyanis két törzs nevében is szerepelt (Megyer, Kürtgyarmat). Szóval biztos, hogy nem szláv eredetű. Amúgy a legtöbb Belső-Ázsiából származó nép nyelvében is megtalálhatóak."

Lehet, hogy igazad van, de attól még hogy ma úgy írjuk: Megyer, attól még annak a kiejtése simán lehetett alveo-palatális "dzs", ahogy azt eddig olvastam.

2011. jan. 19. 14:43
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha régebben "alveo-palatális "dzs"-nek is ejtették, attól még megtalálható volt a nyelvben még a honfoglalás előtt, amikor nem találkoztunk szlávokkal.
2011. jan. 19. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
A palatalizáció sok nyelvben végbement, egymástól függetlenül. Az olaszban is bekövetkezett, a görögben is - ez sem valószínű, hogy szláv hatásra.
2011. jan. 19. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
68%
Én vagy arra tudok gondolni, hogy ázsiaihagyaték, vagy arra, hogy spontánul jött létre, más hang(ok)ból. (Valószínű olyanból, amely már nincs jelen a nyelvben, úgymond hangeltolódás eredményeként.)
2011. febr. 4. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy a környező szláv nyelvekkel együtt változott át a dzs, és cs- szerű hang gy-vé és ty-vé (valahol olvastam, hogy eredetileg dzs, ill. cs-szerű hangot ejthettek a szlovákok-csehek-horvátok is, mint ami a lengyelben ma is megvan, csak az előbb felsorolt többi nyelvben átalakult). Érdekes, hogy sok nyelvben dzs-vel ejtik pl. a magyar szót, és hogy a gy-t gy-nek, nem dy-nek írják, mikor a gy-t inkább d+j hangnak lehet inkább hallani.
2017. jún. 28. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!