Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Félek idegen nyelven beszélni....

Félek idegen nyelven beszélni. Hogyan lehet ezt leküzdeni?

Figyelt kérdés

Értem a tévét, a rádiót, az embereket az utcán, de amint hozzám szólnak, mintha elfelejteném a nyelvet. Úgy megijedek, hogy egy szót sem értek meg.


Hogy én beszéljek? Az szinte teljesen kizárt, úgy érzem, ha meg kell szólalnom, hogy gombós van a torkomba, egy görcs a gyomromban és egy szó sem jut eszembe.


Pedig ha tudom, hogy nem kell feltétlenül megszólalnom, akkor magamban egész kis monológokat tudok elmondani, hogy mit mondanék, tehát nem az a gond, hogy nem ismerem a szavakat.


Néhány külföldi illető van, akikkel gátlások nélkül tudok beszélgetni, de idegenekkel nem megy.


Voltatok hasonló helyzetben? Hogyan lehet leküzdeni?

Olyan érzés, mint valami vizsgadrukk, de annál durvább.


2011. márc. 29. 18:37
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha teheted, utazz külföldre hosszabb időre (nyári munka, stb.), ahol nem tudnak magyarul az emberek és akár tetszik akár nem, kénytelen vagy használni az idegen nyelvet! Néhány hét múlva már nem leszel gátlásos. Nekem bevált.
2011. márc. 29. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Persze, de én úgy látszik már pszichiátriai eset vagyok. Én hetekig elvagyok azzal, hogy ja, nein, danke, bitte. :(
2011. márc. 29. 19:12
 3/10 anonim ***** válasza:
Miért, próbáltad már? Külföldiekkel beszélgetni itthon gép előtt vagy élőben nem ugyanaz, mint kiutazni oda. Ha pl. odakint bemész a boltba, magadtól kell megmondanod, mit szeretnél, nem fogja az eladó végigmutogatni neked az összes terméket, amíg valamelyikre rá nem mondod, hogy "ja" :D
2011. márc. 29. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Nem mutogatja végig, de nekem inkább akkor nem is kell semmi.


Egyszerűen nem tudok ilyen helyzetekben megszólalni, mint aki szájzárat kapott.

Azt érzem, mint pl. egy tömött metrón hogy "jaj csak jussak ki innen"


Van egy osztrák ismerősöm, már két éve ismerem, és ő sem érti ezt, mert vele nyugodtan tudok beszélgetni. Ő vodkával próbált rejtem segíteni, és igen jól sikerült a küldetés, de hát nem mászkálhatok mindennap berúgva. (szinte naponta vagyok Ausztriában, ezért gáz a helyzet, amúgy nem zavarna ez a "fóbia")

2011. márc. 29. 19:37
 5/10 A kérdező kommentje:
*rajtam
2011. márc. 29. 19:38
 6/10 anonim ***** válasza:

Ha ez segít, én pont fordítva vagyok.

Gondolj bele: az anyanyelveden elvárják, hogy helyesen, udvariasan, a szituációnak megfelelően beszélj. Ezzel szemben ha látják, hogy külföldi vagy, akkor elnézőbbek a nyelvhasználatod miatt, nem gond, ha nem a megfelelő szót használod, a lényeg, hogy megértsék. Akár kézzel-lábbal, nyelvtanilag a feje tetején álló mondatokkal is.

Ezen kívül én még azt is észrevettem magamon, hogy idegen nyelven "nincs súlya" a szavaknak, kényes témákról is könnyebben beszél az ember (könnyebben mondja ki). Nem annyira erős a tabu szavak hatása. Ez egyébként a káromkodásokon látszik legjobban. :)

2011. márc. 29. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Mernél írni egy ilyen helyzetben? Eleinte segítene rajtad, oldaná a feszültséget. Másrészt: igenis te képes vagy németül beszélni. Beszélj magadban németül minél több helyen, és ne magyarul rakd össze a mondatokat, hanem eleve németül!
2011. márc. 29. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszi! Ez az utolsó kettő elgondolkodtató és hasznos hozzászólások.


Igen, végül is lehet, hogy ah kicsit lazítanék, és csak egyszerűen mondanám, ami eszembe jut, úgyis megbocsátanák nekem a hibáimat, vagy az esetleges nem odaillő szavakat, hiszen külföldi vagyok. Na ja, talán ez még jobb is lenne, mint a semmi.


Leírni? Kicsit sem néznének rám furán. De mondjuk az írással semmi bajom, Skypon vagy Msn-en, vagy sms-ben, de a fórumokon már kinyírnak egy nyelvhelyességi hibáért (hát igen, nem csak magyar fórumokon szokás fikázni az embert ha nem tökéletesen ír).

2011. márc. 30. 05:17
 9/10 anonim ***** válasza:

A németek nem fognak kinyírni egy nyelvhelyességi hibáért, ha már a nevedből látják, hogy idegen vagy. Ha élőben beszélnétek, akkor nem nagyon tűnne fel a legtöbbnek, mivel -ezen röhögni fogsz- még ők sem tudják a nyelvtant tökéletesen.

A kutyákat szereted-e jobban, vagy a macskákat? Menj kiállításra, különböző rendezvényekre Németországban, ott könnyen találhatsz embereket, akik téged érdeklő témáról beszélgetnek. Nem fogod megállni, hogy ne szólj bele a beszélgetésbe.

2011. márc. 30. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Engem érdeklő témák... jó ötlet! :)
2011. márc. 31. 14:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!