Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy ejtjük ezeket lengyelül?

Hogy ejtjük ezeket lengyelül?

Figyelt kérdés

Az "ó" betű tudomásom szerint u hang,de van-különbség az "ó" és az "u" betű kiejtése közt,vagy ez olyan mint nálunk a jé és az ely betű.Tehát a Zůbrówka az:zsubruvka?

A Jerzy szót jezsinek ejtjük,mert az "rz" betűkapcsolat zs-nek ejtendő (pl rzerznik,Rzeszów stb)kivéve pár esetben(przepraszam)vagy ugyanúgy zs,mint a cseheknél a Jírˇy szóban? Hogyan ejtjük a Ł,ł betű hangját?pl :Łódz°,Wisła?mert olyat is hallottam rá,hogy kemény "L",de olyat is ,hogy olyan,mint az angol window,well,wall szóban a w?


2011. ápr. 29. 11:50
 1/7 anonim ***** válasza:

Az Ł olyan, mint már írtál is rá példát. Az angol "one" "why" "what" szavak első hangja, persze csak akkor érzel rá, ha NEM rendelsz hozzá magyat betűt! Tehát a "one" az nem "van" a "why" nem "váj" ahogy magyarul mondják sokan.


A hosszú Ó az valóban U, de a rövid U az "A" Például: fagyi = lody, ejtsd ladé. A szóvégi ipszilon az É, de röviden és zártan ejtve, tehát nem magyarosan.


Az "O" betű kiejtve "A" például okno ejtsd akna, ami ablakot jelent.


Az RZ valóban ZS, tehát a Jerzy az nem Jerzsi, Jezsi. De még ez sem fedi a valóságot, mert a szóvégi Y az inkább egy röviden és zártan ejtett É betű. De ezt nehéz visszaadni írásban, tekintve hogy a magyarban nem létezik ez a hang, ahogy sok másik sem.


Az ę betűt ahhoz tudnám hasonlítani, hogy EN. Például Magyarország = Węgry, ami kb Vengré, a Jerzyből már ismert zárt É-vel


Az ń kiejtése NY, például ló = koń, ejtsd "kany"


Ha van még kérdésed, válaszolok a magyar nyelv keretein belül.

2011. ápr. 29. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Elírtam valamit, helyesbítek


" A hosszú Ó az valóban U, de a rövid U az "A" "


a rövid O az "A" (erre gondoltam, de a fentit elírtam)

2011. ápr. 29. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
A Żubrówka kimaradt az előbb. Szóval az zsubruvká. Nincs különbség az U és az Ó között, én legalábbis nem érzem. A szóvégi "A" az röviden és zártan ejtett "Á"
2011. ápr. 29. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
89%

Az ó és az u tényleg ugyanazt a hangot jelölik: [u].


Az rz diftongus megegyezik a ż betűvel, amit kicsit másképp ejtenek a lengyelek mint mi, mivel ők egy picit hátrahajlítják a nyelvüket (ezt elég nehéz kihallani, megtanulni a kiejtését meg mégkevésbé egyszerű).


A ł pedig hasonlít a mi ly betűkapcsolatunkhoz, legalábbis abban, hogy kétféle kiejtése is van, amiből persze csak az egyik az irodalmi, a másik csak egy-két nyelvjárásra vonatkozik. Az elfogadott, általános ejtése [w], tehát az angolban is w-vel jelölt hanggal egyezik meg, de egy-egy apróbb nyelvjárás "sötét l"-ként használja.


Tehát:

Łódź = [wuʨ], kb. "wucs", bár elég távol van ettől a magyaros leírástól

Wisła = ['viswa], kb. "viszva"

Żubrówka = [ʐuˈbrufka], kb. "zsubrufka", természetesen rövid á-val

2011. ápr. 29. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Huhh,nem gondoltam volna ,hogy ilyen kimerítő választ kapok.Te félig-meddig lengyel vagy,vagy csak tudsz lengyelül? Dz°enkuje bardzo!
2011. ápr. 30. 01:28
 6/7 A kérdező kommentje:

Mármint a kommentem többes számbam,mert most látom,hogy két személy írta.

Még annyit,hogy annak,hogy a kiejtés és az írás nem egyezik hagyomány miatt van,mint pl a franciában,vagy nálunk az ely-jé ben? Gondolok olyanra,hogy pl nincs V betű(talán mert az U-tól így különböztették meg írásban egykor), két zs hangot leíró betű van:Rz, Z°,két cs hangot leíró betű van:C',Cz,de ha i betű van utána az is csi,vagy pl a sOnka,lENke hangú betűk(e és a farkincával).Vagy a kétféle u betű.Szóval ezek inkább hagyomány miatt maradtak meg s nem reformálnak folyton,mint pl a németek?

2011. ápr. 30. 01:42
 7/7 anonim ***** válasza:
Erre a kommentre nem tudok válaszolni, de kijavítanálak: a mi cs-nknek csak a cz felel meg, a ć inkább egy pösze cs, talán jobban hasonlít a magyar ty-re.
2011. ápr. 30. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!