Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha csak filmet nézek angolul,...

Ha csak filmet nézek angolul, akkor azzal mennyit haladok a tanulásban?

Figyelt kérdés
Mostanában nagyon sok filmet/sorozatot nézek angolul, alulírás nélkül, teljes mértékben értem őket, mintha magyarul lenne. Viszont beszélgetni nincs igazán kivel... Így aztán arra lennék kíváncsi, hogy megtanulhatok-e angolul (ha nem is tökéletesen)úgy, ha filmeket nézek? Mert gondolom a szókincsem bővül, a szófordulatok egy idő után bevésődnek az agyamba stb, viszont nem gyakorlom a beszédet...
2011. máj. 12. 21:44
 1/8 anonim ***** válasza:
51%

"Mostanában nagyon sok filmet/sorozatot nézek angolul, alulírás nélkül, teljes mértékben értem őket, mintha magyarul lenne."


Ha már teljesen érted őket, akkor a további filmnézés nem fogja érdemben javítani a nyelvtudásodat.


"arra lennék kíváncsi, hogy megtanulhatok-e angolul (ha nem is tökéletesen)úgy, ha filmeket nézek?"


A filmeknek szegényes, primitív nyelvezete van, általában nem beszélnek bővített összetett mondatokban, a szóhasználat informális, pongyola, szleng. A filmek nyelve kb. a középfokú szint. A filmekből meg lehet tanulni a beszédértést, ami roppant fontos, de csak az egyik eleme a nyelvtudásnak.


"gondolom a szókincsem bővül"


A szókincsedet az olvasás bővítené lényegesen, mégpedig mind a szépirodalom, mind az ismeretterjesztő művek olvasása.

2011. máj. 12. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Kísérletekkel bizonyították, hogy az ember azt a képességét tudja fejleszteni, amelyiket gyakorolja. Tehát ha filmeket nézel, akkor a hallás utáni megértésedet fogod csak fejleszteni, de filmekből azt is többnyire csak "konyhanyelvi" szinten, ahogyan az első válaszoló írta. Magasabb színvonalú fejlesztésre csak a különböző szakmai vitaműsorok adnak lehetőséget. Vedd fel ezeket diktafonra, és többször hallgasd meg.

Te a beszédkészségedet akarod fejleszteni. "Viszont nincs kivel..." írod. Azért van a beszédkészség gyakorlásának más módja is. Elolvasol például egy nehéz nyelvezetű cikket, összeállítasz egy tömörített fogalmazást róla, többszörösen összetett mondatokban és azt megtanulod. Vagy megtanulod az eredetit szószerint. Bizonyos "szófordulatok" így valóban bevésődnek az agyadba, és lassan a megtanult szövegtől függetlenül is fogod tudni azokat használni.

2011. máj. 12. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ellent kell mondanom ÉS egyet kell értenem az előttem szólókkal.


Igen. A filmnézés a hallás utáni értést fejleszti. (Olvasás: Olvasás értést, Írás/fogalmazás: Írásbeli fogalmazási készség, Beszéd: Beszédkészség)


Nem. Attól hogy érted még nem biztos hogy nem fejlődsz tőle. SŐT alapfok / középfok alja fölött nincs más választásod mint HASZNÁLNI a nyelvet ha fejlődni akarsz. Ráadásul a "konyhanyelv" meg "pongyola" fogalmazás amit emlegettek az ahogy a nyelvet TÉNYLEG használják. Sokkal hasznosabb élő helyzetben mint az iskola angol/német/stb..


Igen. Nézz nehezebb nyelvezetű műsorokat is. (Én CNN-t szoktam. Gyakran érdekes akcentusú embereket is hallani rajta.)


NEM. Az írásbeli fogalmazás gyakorlása nem segít a beszéd gyakorlásában (max nagyon áttételesen) főleg mivel nem készít fel a beszéddel együttjáró rögtönzési helyzetekre. (Beszédben sokszor jobb ha tudsz gyorsan mondani valamit mégha nem is teljesen helyes mintha leállsz megfogalmazni percekre "Ööööö...") Én inkább azt ajánlanám, hogy tanulj meg angolul gondolkozni, esetleg ha már neten vagy chatelj! (és tűzd ki célnak, hogy GYORSAN reagálsz)

2011. máj. 13. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Akkor azt hiszem netes beszélgetőtárs után kell nézzek...
2011. máj. 13. 07:35
 5/8 anonim ***** válasza:

"Ráadásul a "konyhanyelv" meg "pongyola" fogalmazás amit emlegettek az ahogy a nyelvet TÉNYLEG használják. Sokkal hasznosabb élő helyzetben mint az iskola angol/német/stb.."


A konyhanyelv egy pincérnek, au pairnek vagy egy angolokkal együtt bulizni szándékozó turistának biztosan hasznos, de már ez nem igaz egy angol nyelvterületen tanulni szándékozó diákra, ill. külföldiekkel tárgyalni szándékozó műszaki szakemberre vagy üzletemberre. A konyhanyelv korlátozott kód, egy egyetemre vagy üzleti szituációba kidolgozott kód kell. A filmekben rendszerint korlátozott kódban beszélnek, mert a néző tisztában van a szituációban, amiben a beszéd elhangzik. - Nem mindenki azért tanul idegen nyelvet, mert recepciós akar lenni.

2011. máj. 13. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Persze de azok SZAKnyelvek. Az ember az ilyen kifejezéseket stb. még az anyanyelvén is csak akkor tanulja meg ha szüksége van rá. (Egyetemre megy, üzleti területen akar dolgozni.) Magyarul idegen nyelv esetén még középfokú nyelvvizsgákhoz sem szokott kelleni, és tapasztalataim szerint mindennapi helyzetekben sokkal hasznosabb a "konyhanyelv". (A recepciósnak/sal mindenkivel/nek szót kell értenie.)


Egyébként én pl. azért tanulok nyelvet, hogy beszélgethessek / írhassak / olvashassak könyvet / játszhassak videójátékot / nézhessek filmet stb. az adott nyelven.

2011. máj. 13. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Jó az a konyhanyelv, nagyonis. :)


Nekem Ausztriai munkához kellett villámgyorsan megtanulni németül.

Nekem tökéletesen megfelelt a leggagyibb tévéműsorok nézése és a német/osztrák fórumok olvasgatása. (mondanom se kell, egy fórum nyelvezete sokszor nem a "legirodalmibb")


Eleinte nyelvtani szabályokat bújtam és szótározgattam, majd ráuntam, hiszen a fórumokon olvasható szavak egy része benne sem volt a szótárban, pedig nem valami szakfórumot olvastam, csak olyat, mint a gyakorikérdések. Ugyanez a színvonal. Átlagos témák, amikkel az emberek foglalkoznak a mindennapi élet során.


Ezekre a szótárban nem található szavakra rákerestem google-n, fórumokon és több szövegkörnyezetben is elolvastam őket, míg rá nem jöttem a jelentésére.

Igazából azzal már nem foglalkoztam, hogy magyarul is megfogalmazzam a jelentést, de tudom mi az.


Amikor már úgy olvastam német fórumokat, mintha csak itt böngésznék a gyakorin, akkor azt mondtam, oké, most regisztráljunk és okosítsuk a népet. :P


Persze, elég önbizalom romboló volt, amikor megkaptam, hogy először tanuljak meg írni, meg hasonló beszólások (mint itt is szoktak lenni az igénytelen írókra). De aztán túltettem magam rajta, végül is nem ismerem őket, az életben össze nem futok velük, szóval no para, kit érdekel mit gondolnak. Aztán minél többet írtam, annál jobban belejöttem.


A beszéd nagyon nehéz, én sokáig nagyon leegyszerűsítettem a németet. Ha kényelmetlen volt, nem ragoztam, csak gyorsabban menjen, ez volt a lényeg. Mentségemre szóljon, hogy szinte nulla nyelvtudással kezdtem a kinti pályafutásom, szóval gyorsan kellett egy hatékony módszer a kommunikációra, az nem számított, hogy igényes is legyen. Azóta ebben is fejlődtem, de azért a beszéd a legnehezebb. Még sok van hátra hogy azt mondjam, oké, most már minden görcs nélkül beszélgetek akárkivel akármiről.


Összefoglalva: jó a módszer, ha van nyelvtani alapod. (sőt, még az sem feltétel, hiszen nekem se sok volt, csak úgy több idő)Meg ha tényleg érdekel és van motivációd.


Beszédet úgy gyakorolhatsz, hogy keresel kinti msn partnert és akkor webcam, mikrofon, és/vagy otthon ahogy jössz mész mindent, amit magyarul mondanál, mondod az adott nyelven.


Szegény párom! Egész nap úgy járkáltam, hogy németül mondogattam a dolgokat, hogy most elmosogatok, most főzök, felszeletelem a sajtot, ölelj meg...stb. minden mindennapi dolgot.


Aztán most már nem akarom, mégis néha németül sikerül ha kimerült vagyok.


Próbáld ki te is, ha a családod esetleg hülyének nézne, nem baj, gyakorlod legalább legyőzni a gátlásaidat.

2011. máj. 14. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Vree ***** válasza:
Tudsz keresni olyan brit műsorokat szerintem amiknek jobb a nyelvezete. De mivel filmben a látvány a több kevésbé a szöveg, én is az olvasást javaslom. Szerintem tudsz olyan regényt találni ami érdekel. És ha többször el kell olvasnod és utánanézned némelyik szónak, ha érdekel hogy mi történik, az sokat használ.
2011. máj. 15. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!