Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Felétek használják ezeket a...

Felétek használják ezeket a szavakat?

Figyelt kérdés
lapcsánka, csurizni, pitvar, kéne(pl:Kéne kenyeret venni),levonó, jösztök (ebben a formában), köszméte, furik
2011. aug. 20. 10:34
1 2 3 4 5 6 7
 41/64 anonim ***** válasza:
100%

Mindegyiket használom,kivéve a "csurizni"-t.

Borsod megyében lakom : D

2011. aug. 22. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/64 anonim ***** válasza:

Pest megyei vagyok. Felénk a "kéne" az egyetlen, amit használnak az általad felsoroltak közül. Ismerem a köszméte és a levonó jelentését is, mi egrest és matricát / vinyettát mondunk helyettük.


Ami viszont nagyon érdekes, hogy a városomban és környékén "faragónak" hívják a hegyezőt.

/30 km-nyi távolságra levő, szintén Pest megyei városból költöztem ide./

2011. aug. 23. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/64 anonim ***** válasza:
100%
Én Észak-Békés megyében lakom, de egy nyugat-békés megyei barátom szintén faragónak hívja a hegyezőt. (Sokáig nem is tudtam, mit akar). Illetve a kapucnit tutyinak.
2011. aug. 23. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/64 anonim válasza:
100%

Egyedül a csurizni jelentését nem ismerem, de a többit használni is szoktam (a jösztök kivételével, bántja a fülem...).

Nálunk a furi nem furcsát, hanem aranyosat jelent. Hétvégente édesapám gyakran csinál slambucot, mi és ti helyett "mink" és "tik" az általános. (bár már csak az idősebb korosztály körében) Kaszrolyban/kotlikban/kaszlikban főzünk.

A "kéne" helyett gyakran a "kőne" alakot használjuk, és bajban vagyunk a helyhatározókkal: "megyek Józsiéknál", "voltam mamáék".

Hajdú-Biharból származom :)

2012. márc. 6. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/64 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó, a "kotlik"-ról jut eszembe, apukám mondta mindig azt régebben, hogy "Kéne főzni ebből egy nagy kotlával." :) Gondolom ez is valami alakváltozata lehet ennek a szónak, de amúgy nálunk ez nem annyira használatos, csak apukám mondta, amúgy senki mástól nem hallottam sosem.
2012. márc. 6. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/64 anonim válasza:
100%

Mi ezeket. pitvar, kéne


Debrecen

2012. nov. 16. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/64 anonim ***** válasza:

Érdekes Én soha nem használtam ceruzahegyezőt, csak ceruzafaragót.

Most sem mondom ezt másképp.

2012. nov. 17. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/64 anonim ***** válasza:
100%

Először azt hittem, hogy elírta az a válaszoló, aki a makukát emlegette.

Ezt a szót én nem ismertem, most már tudom, hogy napraforgómag.

A matukát ki ismeri?

Ez egy nádvágó sarló volt, édesapám szokta mondani, hozd a matukát, elmegyünk, vágunk egy kis nádat. Régen nekünk nádtetős házunk volt, és egy kis részünk a Balatonon, ahol minden télen levágtuk a nádat. Ezzel pótoltuk a tetőt.

[link]


Már csak a múzeumban lehet ilyet látni.

Üdv: Ági

2012. dec. 11. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/64 anonim ***** válasza:
100%

Itt Békésen (nem Békésben) az unokák szoktak menni "tatáék"-

"Megyünk tatáék?"="Megyünk a nagyszüleinkhez?"

2012. dec. 11. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/64 anonim ***** válasza:

Szia, Ági :)


"egy kis részünk a Balatonon"


Ööö... izé... Mitek volt a Balatonon? :O

A szövegből kiderül, hogy egy olyan hely, ahol nádat lehet vágni. De hogy? A telek végén? Vagy résztulajdon a Balatonból? Esetleg a földbérlethez hasonlóan tóbérlet? :D

2012. dec. 12. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!