Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi lehet annak az oka, hogy...

Mi lehet annak az oka, hogy nagyon sok romániai, román nemzetiségű egyén – főleg a volt magyar fennhatóságú területeken – használja a keleti névsorrendet?

Figyelt kérdés
A keleti névsorrend esetében a vezetéknév megelőzi a keresztnevet, mint ahogy az nálunk, illetve kínaiaknál, japánoknál, koreaiaknál és vietnamiaknál szokás. Nagyon rég foglalkoztat a kérdés, mert a román névsorrend semmilyen esetre sem keleti, nyomait se lelhetjük ennek, ha a román közéletet követjük, legyen szó a médiáról vagy a politikáról. Én Nagyváradon, illetve közelében élek, felváltva, és sokkal többet találkozok a magyarok által használt keleti névsorrenddel a román nevek esetében, mint a nyugatival. Ők ezt tekintik normálisnak, azt vettem észre. Így írják, használják, így mutatkoznak be, így írják ki az ajtójukra, így beszélnek egymásról. A gyanúm a következő: azokon a romániai területeken, amelyeket a Magyar Királyságtól csatoltak el, megmaradhatott ez a szokás, amelyet még a magyar időkben vehettek át a nemzetiségek, jelen esetben a románok. Nyilván akkoriban minden román hivatalos neve keleti névsorrendben íródhatott, így használhatták, talán szokássá vált, és ez megmaradt nagyon sok családban a mai napig is. Azok, akik pedig a nyugati névsorrendet használják ezen a tájt is, mert erre is akad azért példa, talán a betelepítettek táborához tartozott, s így, mivel őseik nem magyar földön éltek, ezért a névsorrend számukra normális módon a nyugati maradt. Ez a gyanúm, de nem tudom, mennyire helytálló, mert eddig csak egy kisebb régióban éltem, s tapasztalhattam hasonlókat. Minden hozzáértő, vagy információval szolgáló véleményét szívesen fogadom :-)
2011. szept. 8. 11:45
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A "keleti" névsorrendet Németországban és Oroszországban is meglepően sokszor használják, pedig ott nem volt magyar fennhatóság.


Ennek pedig az az oka, hogy egyszerűen logikusabb, mint a nyugati névsorrend.


Ami a hipotézisedet illeti, itt van Ceauşescu sírja:


[link]


Pedig Ceau kicsit sem volt erdélyi.

2011. szept. 8. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Hmmm, érdekes :-) Valamennyivel tisztult a kép :-) Köszönöm a válaszod!
2011. szept. 8. 13:29
 3/4 anonim ***** válasza:
80%

A keleti "névsorrend" (milyen furcsa kifejezés) mondható logikusnak, "normálisnak". Egyértelmű, hogy a vezetéknév a fontosabb (magyarul még a nevében is benne van - vezet), ezért sok helyen szerte a világban a vezetéknevet nyomtatott nagybetűkkel írják. Mások előre teszik ugyan a keresztnevet, de utána vesszőt tesznek - esetleg a következő vezetéknevet aláhúzzák.

Ez mind a modern világ igényei, a megnövekedett adatfeldolgozás igényelte szükségszerűség. Pl. egy 10.000-es adatbázisból ki kell keresni egy Balog Zoltán nevűt. Ha Zoltánnal kezdenéd a keresést, akkor előjön vagy 380 Zoltán, akiket aztán újból át kell futni, hogy megkapd az a kettőt, akit így hívnak. Viszont, ha Balog-gal kezded a keresést, akkor kidobja a 11 drb. Balogot, ahol könnyebb megkapni a két Balog Zoltánt.

Ugyanez vonatkozik a dátum írására. Logikus, hogy először az évet, aztán a hónapot majd a napot jelölni.

Akik fordítva (esetleg keverve, elől a hónap) írják, azok a saját dolgukat nehezítik.

Agykutató azt mondaná (ha van humorérzéke), hogy egyeseknek nem az az agyféltekéje működik, amelyik kellene :))

2011. szept. 8. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
8%

"Egyértelmű, hogy a vezetéknév a fontosabb (magyarul még a nevében is benne van - vezet), ezért sok helyen szerte a világban a vezetéknevet nyomtatott nagybetűkkel írják."

Fontosabb adatkezelésnél, de mi, emberek nem vagyunk tárgyak, adatok, ezért nekem szimpatikusabb a nyugati névszórend.


"Ugyanez vonatkozik a dátum írására. Logikus, hogy először az évet, aztán a hónapot majd a napot jelölni."

Megint csak baromság! Kinek fontos, hogy először az évről értesüljön? Egy amnéziásnak? Sokkal fontosabb, hogy milyen nap van, aztán milyen hónap és év. Megint, adatbázisokban van létjogosultsága az év-hónap-nap formátumnak, sőt, csak ennek van értelme. Ettől még baromság, de mindegy.

2013. nov. 30. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!