Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a had, a did, és a sima...

Mi a had, a did, és a sima múlt között a különbség?

Figyelt kérdés

Vagyis úgy értem hogy mikor melyiket használjuk mert mindíg összekeverem :S


Németes vagyok most kezdtem angolt tanulni.


2010. jan. 6. 20:28
 1/4 anonim válasza:

Hát elmagyarázom:

A did a do múlt ideje,háromalakja: do did done

A had a have múlt ideje,3alakja: have/has had had

pl.: I HAD a great time.

I DID a lot of thing.


Az angolban többfajta múlt van:


Van egyszerű múlt(Present Simple)

pl.:I walked saturday night.


Folyamatos múlt(Present Continuous)

pl.:I was walking saturday night.


"Csodálatos" jelen idő (Present Perfect)

pl.: I have lived in Szeged

Ez az igeidő nincs a magyarban.Képzése a HAVE/HAS - el történik.

2010. jan. 6. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Did: cselekedestjelzo ige multideje

Had: birtoklastjelzo ige multideje

2010. jan. 7. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Leirom úgy, ahogy én tudom, kicsit részletesebben.

Jelen idő: have/has-birtokolni a jelentése

Have: egyes szám, első (én), második (te)

többesszám első (mi), második (ti), harmadik (ők) személyben használjuk.

I have some books. You have some books....Nekem van több könyvem, neked van több könyved. stb


Has: egyes szám, harmadik személy (Ő)-ben használjuk csak.

She(nőnem),He(himnem), It(tárgy, bármi más, aminek nincsen neme).

She/he/it has some books. Neki van pár könyve.


Do/does- cselekedni, tenni a jelentése

Itt is ugyanaz a szabály, mint a have/has-nél, does-t she/he/it esetében használunk.

I/you/we/you/they do something. Én/te/mi/ti/ők csináltam/tál/tunk/tatok/tak valamit.

She/he/ it does something.


Egyszerű múltban( Past simple) csak did, had van, nem teszünk különbséget harmadik személy között, tehát:

I did something. Én csináltam valamit.

She did something. Ő (nőnemű) csinált valamit.

I had something. Nekem volt valamim.( Én birtokoltam valamit.)

She had something. Neki volt valamije.


Befejezett múltban (past perfect) már kicsit bonyolultabb a helyzet. Ez egy olyan cselekvést fejez ki, ami a múltban már elkezdődött, de hatással van a jelenre. Ezt a magyarban az igekötők segitségével tudjuk kifejezni. Képzése: a jelen idejű "have" megfelelő alakjával (itt számit a harmadik személy!), plusz az ige harmadik alakja(harmadik alak: a rendhagyó képzésű igéknél magold be, mindegyik másnál megegyezik a második, azaz az egyszerű múltas igealakkal, azaz "ed" végződést kapcsolok a jelen idejű igéhez.

Példa: rendhagyó ige: tör, zúz-break-broke-broken. Nem rendhagyó ige:sétál-walk-walked-walked.)

Öszzehasonlitom most neked az egyszerű múlttal:

I did. én csináltam. Ez pl válasz erre: Did you do this mess? Te csináltad ezt a kupit?


I have done. megcsináltam. Kérdés erre: Have you done your homework? Megcsináltad a leckét? (múltban elkezdődött a cselekvés, és épp most lett vége, a kérdezett éppen letette a tollát, összecsukta a füzetét, ebből láthatjuk, hogy most csinálta éppen. Vagy órán lapul a padban az illető, és a tanár megkérdezi: Have you done your homework? mert az eredményekből (result) az látszik, h nem csinálta meg--->She/he has not done her/his homework.


Rengeteg gyakorlással tudtam én is csak megtanulni a past perfect-et, általában a szövegkörnyezetből derül ki, hogy melyiket használom, ezt, vagy az egyszerű múltat. Ezt a 3 alapigeidőt tanuld meg rendesen, hogy későbbiekben tudj ezekre épitkezni, és meg tudd tanulni a maradék 9 igeidőt XD. ha kell még valami segitség, akkor irj nekem:)


/gépnarancs/

2010. jan. 10. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítő válaszokat!
2010. jan. 10. 15:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!