Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A cseh meg a szlovák ugyanaz...

A cseh meg a szlovák ugyanaz a nyelv?

Figyelt kérdés
Állítólag annyi különbség sincs köztük, mint két közepesen eltérő német nyelvjárás közt. Azt tudom, hogy a szlovákok a világért sem mondanák azt, hogy az ő nyelvük nem külön nyelv, mert mindenre nagyon verik a mellüket, ami külön nemzetté tenné őket. De azt hallottam, hogy függetlenül vizsgálva gyakorlatilag ugyanaz a nyelv, csak pár betű más a két nyelvben. Ez mennyire igaz?
2011. nov. 27. 17:06
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Elég hasonló a kettő, vannak eltérések, a csehek több mássalhangzót használnak, és a ragozás is kicsit eltér, illetve néha más kifejezést használnak ugyanarra, de kölcsönösen megértik egymást. Szerintem tekinthetjük egyazon nyelv két nyelvjárásnak a kettőt.
2011. nov. 27. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
41%

na ezaz..ugyanaz a nyelv,csak "tájszólással" .szlovákok paraszt hegyi kecskepásztorok voltak.a csehek leselejtezett emberei:D

nincs mire verni a mellüket

2011. nov. 27. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Prágában élek, úgy jöttem ide, hogy tudtam szlovákul, de akadtak problémáim a nyelv miatt, de idővel belejön az ember. Sok szó különbözik, a ragozás is más és a kiejtés is, de nincs olyan nagy különbség
2011. nov. 27. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
86%
Ez ugyan az a helyzet mint a szerbnél és a horvátnál. Az is majdhogynem ugyan az, de aztán a cseh meg a "szlovák" aztán tényleg vicc. Nézz meg egy samponos, tusfürdős vagy bármilyen dobozt. Nézd rajta a termék leírását. Általában rajta van külön csehül meg szlovákul. Pár szó különbség van a kettő között.
2011. nov. 27. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 mustafa33 ***** válasza:
100%
Különbség? Pár szó, meg ragozás, meg helyesírás, meg kiejtés, meg dallamosság, ritmus . Ez mind más. Már mint a kodifikált nyelvek között. A cseh nyelv egy nyelvként fejlődött, történelmi nyelv. A cseh és morva között a különbség ugyan annyi mint a magyar és székely között. A szlovák nyelv esete más. A szlovák nyelvet ugyanis a XIX. században gyúrták. Voltak próbálkozások a nyugat szlovákiai nyelvjárást tenni meg irodalmi nyelvé, de mivel az nem nagyon különbözött a cseh nyelvtől, ez nem vált be. Stúr Lajos Zayugróci magyar nemes a Zólyom, Túróc és Liptó vármegyei nyelvjárást tette meg irodalmi nyelvé, követői ezen a nyelvjáráson írtak. Ez már érthetőbb volt a nyugati és a keleti tótoknak is. (Tótot írok, mert akkor így mondták magyarul a szlovákot, maga Stúr is ezt a szavat használta ha magyarul szólalt fel az országgyűlésben.) A kerleti tót nyelv az annyira különbözik a nyugati tót nyelvtől hogy az már nem is tekinthető egy nyelv nyelvjárásainak. Nem értik meg egymást. A cseh sem érti a keleti szlovákot. Keleti = Gömörtől keletre, Sepesség, Sáros, Abauj, Zemplén. A különbség akkora mint a Felnémet és a dutsch (holland) között. Ha nincs az egységesítés, külön nyelv lenne.
2011. nov. 27. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 mustafa33 ***** válasza:
89%
Szlovákiában azután még ott van a ruszin, az hasonlít a keleti tóthoz - vichodnyarhoz, csak a ruszin az beszedujet, a zempléni és abauji tót az hutori, a sárosi az hvari, a szepesi az recsuje. Ez mind azt jelenti - beszél. A hivatalos szlovák az hovorí. A cseh az mluví meg rzsíká, a nyugati tót az ríká. A vichodnyart inkább megérti a lengyel mint a cseh, mert ugye ott vannak még északon a Árvában meg a Tátra mellet kétoldalt a "goralok" azok lengyelek és azok meg "godaju" (beszélnek).
2011. nov. 27. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 mustafa33 ***** válasza:
89%
Még valami, ha az előbb említett tényeket kihasználta volna a magyar politika a kiegyezés után, ma nem így nézne ki a térkép, Trianonban nem a Csehek (Csehszlovák nemzet - sic!) kapták volna felvidéket, de lenne Magyar -Lengyel határ, ha nem is ott ahol régen de valahol az Alacsony Tátra ormain.
2011. nov. 27. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Nem, ez két nyelv. Kb. nyelvjárásnyi különbség van köztük, de mivel "a nyelv olyan nyelvjárás, aminek hadserege van", ezért külön nyelvek, mert külön országhoz tartoznak. Ld. "horvát nyelv", "szerb nyelv", újabban "bosnyák nyelv". Továbbá ilyen állítólag az indonéz és maláj nyelv viszonya is.


"Állítólag annyi különbség sincs köztük, mint két közepesen eltérő német nyelvjárás közt. "


Valószínű, mert a német "nyelvjárások" jobban el bírnak térni egymástól, mint mondjuk két újlatin vagy skandináv nyelv. Csak mivel Németország 1 db állam, ezért úgy tesznek, mintha 1 nyelvet beszélnének.

2011. nov. 28. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

"Nem, ez két nyelv. Kb. nyelvjárásnyi különbség van köztük, de mivel "a nyelv olyan nyelvjárás, aminek hadserege van","


Hehe, ez nagyon tetszik! De azért szerintem a baszk akkor is külön nyelv lenne, ha nem lenne hadserege (nem tudom, egyébként, hogy van-e...). De értem, mire gondolsz, találó.


ezért külön nyelvek, mert külön országhoz tartoznak. Ld. "horvát nyelv", "szerb nyelv", újabban "bosnyák nyelv". Továbbá ilyen állítólag az indonéz és maláj nyelv viszonya is.


"Állítólag annyi különbség sincs köztük, mint két közepesen eltérő német nyelvjárás közt. "


"Valószínű, mert a német "nyelvjárások" jobban el bírnak térni egymástól, mint mondjuk két újlatin vagy skandináv nyelv."


Ez komoly? A skandináv nyelvek még oké, mert ott azért állítólag egész nagyfoú az érthetőség (pl. norvég-dán), de azért az újlatin nyelvek már elég különbözőek (francia-spanyol. Oké, hogy ha leírva látja a szavakat egy mindkét nyelvet ismerő ember, akkor észreveszi a hasonlóságokat, de beszédben ettől egy spanyol emg egy francia gondolom nem értik meg egymást). Egyébként nem is értem, hogy a svájcit pl. miért nem veszik külön nyelvnek. De láttam a már wikipédiának "boarisch", "Lëtzebuergesch",

"Nedersaksisch" meg "Plattdüütsch" szócikkeit, ezek is kaphatnának kb. saját nyelvi státuszt. Pl. ebből nem hiszem, hogy valaki, aki Hochdeutschot tanult, sokat megért: [link]



Amúgy te a világ összes nyselvét ismered?:D


Csak mivel Németország 1 db állam, ezért úgy tesznek, mintha 1 nyelvet beszélnének.

2011. nov. 29. 21:25
 10/18 mustafa33 ***** válasza:
100%
kérdező, nem tudom kitől kérdezted, hogy a világ összes nyelvét ismeri e? Én ismerem természetesen a magyart, azon kívül beszélek hivatalos szlovákul, csehül, keleti tótul, ruszinul és kárpáti németül, értem az oroszt, ukránt, nyugati tótot, gyengén a németet, romát.
2011. dec. 1. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!