Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » "Kell lesz" -- mint a kell...

"Kell lesz" -- mint a kell jövő ideje. Ti használjátok?

Figyelt kérdés
Most itt az oldalon találkoztam vele életemben másodszorra, és érdekel, hogy kik vagy hol használják / használták. Tkp. nagyon logikus - miért is nem használjuk...?

2012. jan. 14. 17:23
1 2
 1/12 ava87 ***** válasza:
0%
Lehet, hogy van benne logika, de szerintem nem helyes forma. Azt se mondjuk, hogy "jönlesz" vagy "főzlesz".
2012. jan. 14. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Én az egyetemen találkoztam vele először. Eleinte nagyon furcsa volt, de már megszoktam. Úgy vettem észre, hogy főleg a BAZ-megyeiek használják, valami tájszólás-szerűség lehet.
2012. jan. 14. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Szerintem is B-A-Z megyei.

Én miskolci vagyok, nekem a családom így mondja, én is így használtam, de aztán kamaszkoromban, ekkor el is költöztünk onnan, felfigyeltem rá, hogy senki nem így mondja, ez olyan "parasztos", szóval szégyelltem, és változtattam is. Eleinte figyelnem kellett rá, de mára annyira megszoktam, hogy már eszembe sem jut, hogy így használjam.

2012. jan. 14. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Ilyeneket is mondanak a családtagjaim.

Lehet lesz kirándulni hétvégén szerintetek, nem lesz túl hideg? :D

Ahelyett, hogy "lehet majd"-ot mondanának.

2012. jan. 14. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

De jó, köszönöm a válaszokat!

Örülök, hogy használjátok. Én nemrég hallottam először egy 80 éves "budai dámától", aki a 20-as években sajátította el a nyelvet egy gazdag, sokoldalú, nagypolgári családban. Ezt azért mondom, hogy... NEM "parasztos" a kifejezés.... A nyelv egy élő dolog, és rengeteg olyan dolog van, amit nem mind a 15 millió magyar beszélő használ, annál érdekesebb-értékesebb... Ne hagyjatok el egy kifejezést azért, mert mások nem mondják... Például itt Budapesten hogy örülünk, ha hoztok nekünk ilyen nyelvi ínyencségeket otthonról!

:)

2012. jan. 14. 20:13
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Én sosem használtam még, és nem is fogom. Mondjuk nekem nem is logikus. Nekem az "kelleni fog" vagy "kell majd", magyarban ez a "szabályos" módja a jövő idő kifejezésének.
2012. jan. 15. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Szabolcsban is így használják.
2012. jan. 15. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
33%

A "kell" jövő ideje "kelleni fog", ha ilyeneket bevezetnek, mint "kell lesz", jön 1984.


Más kérdés, hogy a "más lesz", vagy "egyes lesz a dolgozatom" helyes, de ige E/3 + "lesz" biztos helytelen

2012. jan. 18. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Utolsó, ezt nem "bevezetik", hanem régóta létezik! A nyelv nem úgy működik, hogy a hatóságok "bevezetnek" egy kifejezést...

De úgy látom, Te a preskriptív nyelvészet elkötelezett híve vagy. Tanulj egy kis szociolingvisztikát és dialektológiát...

2012. jan. 18. 13:12
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2012. jan. 18. 13:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!