Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szerintetek hová jut így az...

Szerintetek hová jut így az anyanyelvünk? Blog metszet.

Figyelt kérdés

"""2010. június 28., hétfő

Jaa:D


Halii(:

szval izéé öömizéé xD szval megyünk nagyba a boltba Nikiivel.5550129 xD de ne hivj fel 5550129 xD elvoltunk jaa meg én Dalcsiivagyok Dalcsii meg Adrii xD szval elkezdtük Dalcsival jóó te lenne nekem is jóó te lenni xD szval jóó egymásnka lenni de am ez úgy jött h Nikiinéz Dalcsira elkezdi Adrii és besz tovább és hát igy nagyvolt:D ja am Hetedik Érzéket néztük de am a csak a dr.Hous.ból volt a csaj:Y milyen furiin nézett ki:/ nahh végree süt a nap*.*nahh Pá-PÁ(L)"""


Szürnyű amit egyesek művelnek. A fenti idézetet egy blogból másoltam ide, a megmarad neveknek nem igazán nevezhető keresztnév "becézéseket" nem töröltem ki, remélem nem sértek meg vele senkit. Lehet furcsa, hogy én is megrökönyödöm az ilyen dolgon, mert szerintem a blog bejegyzésének szerzője is korombeli fiatal lehet. Én 21 éves vagyok, de nem tűröm meg a társaságomban az ilyen beszédet, és szerencsére nincs is. Most sokan biztos azt gondolják, hogy valami szörnyű karót nyelt, Petőfit reggeliző és Shakespeareval játszadozó valaki lehetek. Hát nem... szoktam én is káromkodni (sajnos. nem illik!) és szoktam slangeket is használni. Arra viszont büszke vagyok, hogy normálisan is tudok beszélni, főleg ÍRNI és művelt is vagyok. Ez viszont... minősíteni sem lehet. Egyszóval ledöbbent az ilyen katasztrófák látványa melyek tömegesen árasszák el a netet. Vajon egy új nyelvújítási korszak kellős közepén vagyunk? Csokonai megalkotta Csongor és Tünde neveket. Ők pedig az "Adriii szval izéé öömizéé Dalcsiii és Nikii" neveket. Véleményetek erről a szörnyűségről? Szabad ezt így hagyni? Az oktatási rendszer a nem megfelelő?


2012. jún. 11. 13:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Hát mi tagadás elég szörnyű és ez sajnos az új kommunikációs technikák következménye. Őszinte részvétem a magyar tanároknak. Ez már meghaladja azt a mértéket, ami nyelvújításnak elfogadható. Nagyon remélem, hogy az ezt használó korosztály felnőtt korára ezt is kinövi, hiszen a munka világában nem igazán tud majd boldogulni. Az pedig nem működik, hogy magánemberként ezt használja, munkahelyén pedig az irodalmi nyelvet, mert a végén úgy összekeveri a különböző szituációkat, hogy maga sem tudja, hogy az adott pillanatban hol is van.
2012. jún. 11. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
*árasztják (többek közt)... Ha már nyelvészkedünk, ez sokkal súlyosabb hiba, mint egy 12 éves izémizélése.
2012. jún. 11. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Igen így van.

Kedves második válaszoló. Igazad van. Megesik a tévedés, bár a súlyosságon nem vitáznék :D hasonlítsd össze a két szöveg terjedelmét és a hibák mennyiségét. A keltezést a blog rendszer maga végzi el, és más helyes nincs is az egész szövegben. Továbbá még azt is észrevettem, hogy egy t betű is kimaradt, gépelési hiba. Let's go! találd meg honnan!

2012. jún. 11. 14:17
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
A gépelési hibákkal semmi gond, beleférnek. Viszont rengeteg (!) vesszőhibád van. A "Shakespeareval"-t meg már nem is említem... Azt se hagyjuk figyelmen kívül, hogy te legalább 8-10 évvel idősebb vagy, mint a blog írója.
2012. jún. 11. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Okés. Én is hibásanirok, meg elég gyökér vagyok mert mást bántok. Győztél. Csak nem tudom mért jó azzal érvelni, hogy idősebb vagyok, ők nem fogják kinőni!!! Csak mire ez kiderül addigra még így sem fog tudni a magyarok 70 % magyarul, mint én.
2012. jún. 11. 14:59
 6/14 anonim ***** válasza:
Szerencsétlenektől ennyi telik. Nem tanulnak, nem is akarnak, fogalmuk sincs, mire lenne jó a tanulás. A szülőknél kellene körülnézni, gyanítom ott sem jobb a helyzet.
2012. jún. 11. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Bocsássatok meg: én, szerénytelenség nélkül, átlagon felül rugalmas embernek tartom magam, és egész életemben nyelvekkel foglalkoztam. Tudom, hogy élő, alakuló "matéria" - de ami mostanság történik vele..az fájdalom, szégyen, gyalázat - és egy sokkal drámaibb folyamat felszíni tünete.

Tudatos (emberiminőség-)rontás eredménye. Az ember tehetetlen. Hogy beszéljen erről a beetetett kamaszoknak, akik nemhogy ezt, de még egy összetettebb mondatot sem tudnak értelmezni?!

2012. jún. 11. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

"Okés. Én is hibásanirok, meg elég gyökér vagyok mert mást bántok. Győztél. Csak nem tudom mért jó azzal érvelni, hogy idősebb vagyok, ők nem fogják kinőni!!! Csak mire ez kiderül addigra még így sem fog tudni a magyarok 70 % magyarul, mint én."


Azért jó vele érvelni, mert szemlátomást te sem nőttél ki bizonyos hibákat. Engem őszintén szólva a te hibáid jobban bántanak, mert te már vagy elég intelligens, hogy meglásd a problémát, de saját magadban nem látod meg. Hasonlóképpen elborzadok, amikor a médiában látok meg egy hibát, mert őket már nem lehet azzal mentegetni, hogy "kicsik és majd kinövik". A média az a média, az egész ország látja, vannak lektoraik, nem szabadna, hogy hibákat vétsenek.



"Vajon egy új nyelvújítási korszak kellős közepén vagyunk?"


Biztos nem, mert a nyelvújítás tudatos, nem divatból történik, és a nyelv fejlesztését szólgálja, nem a degenerálását. Ez inkább egy nyelvi tendencia, aminek során külföldi szavak és nyakatekert írásmód kerül a nyelvünkbe, teljesen sutba dobva a szóelemzés és a hagyomány elvét.


Engem nem csak ez a folyamat zavar, hanem a mentalitás, a szellemi igénytelenség is, amit tükröz.


20/F

2012. jún. 12. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

*szolgálja


Annak a válaszadónak, aki egész életében nyelvekkel foglalkozott: az, hoyg egy mondatot nem tudnak értelmezni, nem csak a kamszok sajátsága. Példa:


Rendszeresen látom, hogy amikor van egy alárendelő összetett mondat, ahol a két tagmondat eltérő módban van, akkor nem a főmondathoz igazítanak, hanem az utolsóhoz, következetesen. Például:


"A barátom megkérdezte, hogy miért nem lapos a Föld"


Ezt -szinte kivétel nélkül- az újságok, a média a könyvek így írnák le:


"A barátom megkérdezte, hogy miért nem lapos a Föld?".


Ami egy baromság, mert nem az a kérdés, hogy megkérdezte-e a barát, hanem állítunk valamit. A mondat lényege: "A barátom megkérdezte...". Ez egy kijelentő mondat, tehát pont kell a végére, nem kérdőjel. De ezt mindenki elfelejti, mindenféle írott sajtóban rosszul leírva látom.

2012. jún. 12. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Most újraolvasva látom, hogy bizony én is ejtettem gépelési és vesszőhibákat. Elnézést kérek érte!:)
2012. jún. 12. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!