Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Proto-indoeurópai, mint...

Proto-indoeurópai, mint Európa új közös nyelve? Mi a véleményetek erről a csoportról?

Figyelt kérdés

[link]


Ez a csoport rekonstruálni akarja a proto-indo-európai nyelvet (durván a viking, a latin, az ógörög, az egyházi ószláv, az óperzsa és a szanszkrit keveréke) egy beszélhető nyelvvé, hogy az legyen egy közös nyelv, amit minden európai megtanul második nyelvként.


Az, hogy éppen hozzák létrefele a világ legbonyolultabb nyelvtanát, és olyan kimondhatatlan szavakból áll a nyelv, mint a "dnghu" meg "sáweljosjo queqlos" úgytűnik nem zavarja őket, és az oldal fórumán erős angol nyelv- és Amerikagyűlölet van jelen, ennek ellenére angolul beszélgetnek.


Ti mit gondoltok az oldalról? Szélsőjobboldali érdek húzódik mögötte? Mégis ki akarja megtanulni majd ezt a nyelvet, amikor egy csomóan már a német nyelvtanával sem bírnak megbírkózni?



#nyelv #rekonstrukció #Proto-indo-európai
2012. jún. 15. 21:25
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem, mit kell ezen bonyolítani, amikor erre a célra ott lenne az eszperantó is. Na mindegy. Ezek hülyék és kész.
2012. jún. 15. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 tarak ***** válasza:
100%
hulyeseg, van az eszperanto de az is gyenge utanzat hogy valamit elerjen. az europai nyelvek meg nem kozosek, nem lesz proto.
2012. jún. 15. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha a közös szótövekből és nyelvtani hasonlóságokból akarnak építkezni, akkor egy érdekes nyelvészeti kutatás. Viszont hogy ez így mennyire lehetne tanulható, érthető és beszélhető nyelv, azt nem tudom. Ahogyan mondták előttem, az eszperantó hasonló kezdeményezés lett volna, egy jó ötlet volt és a nyelv is egyszerű lett volna, ahhoz képest kudarc lett belőle. (Bár ennek körülményeit és miértjeit nem tudom, de érdekelnének.)


Szóval ja, maga az ötlet jó, de a kivitelezés már kevésbé.

2012. jún. 15. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Van egy nyelvészeti hipotézis, hogy az összes európai nyelv, kivéve a magyart, a finnt és az észtet + a perzsa +a szanszkrit és pár modern indiai nyelv pl. a hindi egy közös őskori nyelvtől származik. A csoport ezt a nyelvet akarja rekonstruálni és bevezettetni Európa nemzetközi nyelvének.
2012. jún. 15. 22:47
 5/10 anonim ***** válasza:
Egy több ezer éves rekonstruált nyelv, mint az Európai Unió közvetítőnyelve? Honnan lennének hozzá szavak az utóbbi évezredek alatt kialakult jelenségekre, eszközökre, mindenre? Érdekes, de a legtöbb ember nem tanulná meg. Próbálkozhatnának a latinnal, a nyelvészek által rekonstruált nyelv úgyis feltűnően hasonlít rá.
2012. jún. 16. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként ja, az eszperantó vagy akár interlingua sokkal egyszerűbben betölthetné ezt a célt. A "minden európai beszélje"-dolog meg baromság, mert a mi nyelvünk pl. nem indoeurópai, így nekünk nem lenne könnyebbség. Megjegyzem, szerintem másnak sem egyébként.
2012. jún. 16. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"(Bár ennek körülményeit és miértjeit nem tudom, de érdekelnének.) "


Az eszperantó egyrészt a háború miatt bukott meg, másrészt, mert igazából nem is piacképes maga a vállalkozás. Kinek jó az, ha egy mesterséges nyelv a világnyelv? Csakis annak, akinek a nyelve nincs az "élvonalban". A legelterjedtebb nyelvek beszélőinek nem érdeke, hiszen nekik van esélyük világnyelvvé válni. Egy angol nem akar eszperantót világnyelvnek, mert az övé már most az. Aki pedig döntéshozó, annak meg elterjedt a nyelve.

2012. jún. 16. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Igazad van, bár sejtettem hogy politikai érdekek miatt alakult így. Azért nem értettem csak, mert ez így jobb lenne mindenkinek (egyszerű nyelv amit mindenki meg tud tanulni és beszélni is tudná), de az igaz, hogy a nagyobb nyelvek beszélői nem akarják még ezt a minimális erőt sem ráfordítani a tekintély miatt.


/off

2012. jún. 16. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem csak a tekintélyről van itt szó. Nekik egyszerűen nem érdekük, mert az ö nyelveik már eleve széles körben beszélt nyelvek. Az angolnak az anyanyelve a világnyelv, neki sokkal kényelmesebb, ha fenntartja ezt az állapotot, ahelyett, hogy a szegény, kisebb nyelvek érdekében elkezd jótékonykodni és egy mesterséges nyelvet terjeszteni. Amellett gazdasági érdek is, hisz akinek a nyelvén folynak a tárgyalások, terjednek el a cégek, az előnyben van. A "nagy nyelvek" beszélői rengeteget fektettek bele abba, hogy a nyelveik elterjedjenek. Naná, hogy nem fogják hagyni, hogy egy eszperantó leváltsa:(


Egyébként nem vagyok biztos benne, hogy megoldható lenne. Szerintem ha elterjedne, az eszp. is elkezdene villámgyorsan dialektusokra bomlani, hiszen vannak dolgok, amikre nincs benne egységes szabály. Pl. én ha magyarként gondolkodva lefordítok szó szerint valamit eszperantóra, akkor azzal magyarul beszélek, csak egy másik nyelven. Egy angol lehet, hogy nem érti meg. Az alacsonyabb fejlettségű kultúráknál pedig biztos kialakulna ennek is pidzsin-, kreol-változata.

2012. jún. 17. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
58%

"Proto-indoeurópai, mint Európa új közös nyelve?"

Modern indo-európai a neve, jobb ha tudod. A proto indo-európai az ősnyelv, amelyet az európaiak használtak és azt már rég revitalizálták, éppen ennek "modernosított" változata lenne a modern indo-európai. Vagyis az, mert már kész van, le is töltheted a könyvet.


"(durván a viking, a latin, az ógörög, az egyházi ószláv, az óperzsa és a szanszkrit keveréke)"

Nem a keveréke, mert ez egy beszélt nyelv és ebből alakultak ki a különböző európai nyelvek.


"dnghu"

Ez neked kimondhatatlan? Vannak ennél kimondhatatlanabb élő nyelvek is. Másrészt ez a szláv nyelvek mássalhangzó torlódása akar lenni, amelynek vannak kis maradványai az angolban és a németben is. Egyébként van a nyelvben nagyon fasza hangzású mondat is, old.: "Ówis ékwōs-qe" (ejtsd: óvisz ékvosz-kvé). Szerintem egy csomó szaván erősen érződik a latin és görög beütés, ami érthető...


"úgytűnik nem zavarja őket, és az oldal fórumán erős angol nyelv- és Amerikagyűlölet van jelen, ennek ellenére angolul beszélgetnek."

Nem, ugyanis a legtöbb euró-föderalista, páneurópai eszméket vallók rühellik az USA-t. Angol meg a világ nyelve jelenleg, semmi köze egy nép szimpátiájához.


"Szélsőjobboldali érdek húzódik mögötte?"

A szélsőjobbosok viszolyognak bármi olyantól, amelyben rajtuk kívül más nemzet is van, kizárt. Euró-föderalisták, stb. lehetnek mögötti. Szép dolog, csak úgy sem jön össze.

2012. jún. 17. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!