Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Aki tud valamennyire finnül...

Aki tud valamennyire finnül vagy észtül az tudna ebben a 3 dologban segíteni?

Figyelt kérdés

Szóval én itthon egyedül szeretnék megtanulni finnül, de akad eddig 3 darab probléma:


1. az "ä" hang milyen hang?? Mert ha kiejtést hallgatok akkor á-nak ejtik, viszont wikipedia nyílt e-nek írja. Most akkor melyik?


2. Melléknévnél, ha az van pl hogy "szép házban" akkor a melléknévhez is kell a "ban-ben" toldalék? Vagy csak a többesszámnál van illeszkedés? (szépek házak)


3. Ugye a finn nyelvben több múlt idő van, de melyiket használják a mindennapokba? (vagy mikor kell melyiket használni?)

Perfect - Imperfect - Pluperfect


(Amúgy a "potential" az micsoda?? Igéknél van....pl ollen létige : minä lienen)


2012. aug. 20. 17:14
 1/7 anonim ***** válasza:

1. Elvileg az ä ugyanúgy e-szerű hang, mint a németben, de én videókat, filmeket nézve a legtöbb finn beszédében határozottan á-nak hallom.


2. szép házban = kaunissa talossa, kell a rag a melléknévhez is.


3. Mindegyik múlt időt használják, az imperfekti a "sima" múlt, ami nálunk is megvan. A perfekti a befejezett múlt, a pluskvamperfekti pedig a régmúlt. Ha akarod, kifejtem :)


A potentiaali pedig a lehetőségi mód, ami a magyarban nem létezik, olyasmi jelentésekkel bír, hogy "talán megyek", "esetleg olvasok", stb. :)

2012. aug. 20. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 beglerbég ***** válasza:
0%

Egy nagyon picit tudok finnul, szoval csak az elso kerdesre tudok adni egy kis segitseget.


Az "ä" az megegyezik a mi "e" hangunkkal. Mig az "e" az picit olyan mint egy "e" es az "é" kozotti hang, roviden.

2012. aug. 20. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Bocsi, elírtam, kauniissa talossa. Az ä nem egyezik meg a magyar e-vel, annál nyíltabb; azt szokták rá mondani, hogy olyan, mint a "szeretlek" szó utolsó e-je. Nyelvjárásokban itt-ott létezik még.
2012. aug. 20. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 beglerbég ***** válasza:
Igaz, igaz. Bar az "e"-bol a legkonnyebb kepezni. Ugy ertem, hogyha a magyar "e"-vel ejti, akkor nem zavarja a finn oldalrol a megertest.
2012. aug. 20. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 zolisal ***** válasza:

Valami különbséget pedig kell tenni az e és az ä között, mert nem ugyan az a két hang. Ha e-ként ejtené az ä-t és eldobná egymás után a kesiä és a käsiä szavakat, akkor miből mondaná meg egy pohjabeli, hogy melyikkel gondolt a vedlésre és melyikkel mutatott rá a kezekre?

Ez a videó egyébként hasznos lehet: http://www.youtube.com/watch?v=dyFroDyiIBo

2012. aug. 22. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
nem, szerintem nem tud.
2012. aug. 22. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

1. az "ä" hang amolyan "degenerált bambulós hosszú eeee" ahogy a finn tanárom mondta


2. mindenhol illeszkedik: kauniissa korkeissa keltaisissa taloissa --> "szépekben magasakban sárgákban házakban"


3. ez annyira szerteágazó kérdés, hogy ajánlom a nyelvkönyv vonatkozó részét megtekinteni


4. potentiaali: főnévi igenév töve + ne + személyrag,

kivéve a létiget, mely lie+ne+személyrag

van tagadása, múlt ideje, és passzív alakja is, ajánlom a nyelvkönyvet ismét (nem azért mert nem akarok segíteni, hanem mert a legjobb könyvemben is 4 oldalon írják le...

2012. aug. 23. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!