Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan tud egy erősen tájszólá...

Hogyan tud egy erősen tájszólással beszélő tanár - tisztességesen - magyar nyelvet tanítani?

Figyelt kérdés

Az irodalmi nyelv gyakran eltér a gyakran használt vidéki dialektustól

Pl: azt mondja a tanár , hogy "kavé" és leírja kávé , "Sálgótárján" - ban születtem és mindezt egy "szögedi" iskolában . Ha nincs humorérzéke , megsértődik . Valószínű , a gyerekek kinevetik .



2012. nov. 7. 17:38
1 2 3 4
 31/36 anonim ***** válasza:
72%

EREDETI, TISZTA, MAGYAR BESZÉDNEK NEM LEHET NEVEZNI.


akkor minek nevezed a székelyek beszédét és a csángót. Az aztán az ízes és szép magyar és olykor még sokkal szebben b4szélnek magyarul a felvidékiek és a bácskaiak, vajdaságiak. szebben mint mi Magyarországon élő magyarok akik az általad oly nagyon dicsőített irodalmit beszéljük.

Nekem is vannak egyébként tájjelegű és régies általam nagyon kedvelt szavaim és kifejezéseim (logice, praktice hungarice, meg mondtam vala,ohgy ez így lesz) és én is tanítok. A diákjaim pedig nagyon szeretik ezeket a szavaimat... számomra pl megtisztelő,ohgy egy paródiában ezeket emelték ki. mert tényleg rám jellemezők.

2012. nov. 10. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/36 anonim ***** válasza:
72%
Még valami olyan,ohgy tiszta magyar nyelv nem létezik.
2012. nov. 10. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/36 mustafa33 ***** válasza:
100%

Azért Győzikét ebből kihagyhatnátok. Amit ő beszél az nem "nógrádi sztenderd". Az egy szándékosan kreált show-keverék a nézők szórakoztatására. A nógrádi palóc szó az nagyon más. És más a romungró is. Győzike egy műcigány.

Az igazi palóc beszéd pedig egy érték, ami nem szabad veszni hagyni (ki tudja szebben utánam mondani, hogy "Éedësänyâm" ☻).

2012. nov. 10. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/36 A kérdező kommentje:

Rendben, értem .

1., Nincs egységes magyar nyelv.

2.,Az is logikus, hogy a tálszólás sok-sok változata teljesen helytálló.


A kérdésre megkaptam a választ. Az irodalmi nyelv hátérbe szorul pedig erre vannak megalkotva a helyesírási szabályok.

A véleményetekre voltam kíváncsi, amit megkaptam.

Köszönöm

2012. nov. 11. 10:35
 35/36 anonim ***** válasza:

Az irodalmi nyelv háttérbe szorul?



Miért, a tájszólások nem?????? Azok is vannak olyan értékesek, ha nem értékesebbek, mint az irodalmi nyelv.

2013. márc. 23. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/36 anonim ***** válasza:
78%

Hajaj...

A helytelenül beszélő ne tanítson magyart. A tájnyelven beszélő igen!

Ennyi. Ettől a sztenderd nem fog kiveszni. A magyar nyelv viszont színesedni fog. Ugyanakkor ez sajnos nem így lesz, mert pont a tájszólások vannak kiveszőben.

Nagyapám gyönyörű zalai tájszólásban beszél. Élvezet hallgatni, de én már nem tudok úgy beszélni, ha direkt odafigyelek erre, akkor sem. (Ő viszont írni pont ugyanolyan helyesen tud, mint ahogy sokan sajnos nem...) Bár távol élek Zalától, de vannak arrafelé ismerőseim, rokonaim, akik sajnos -éppúgy, mint én- már nem tájszólásban beszélnek. A nagyapám már nem fiatal. Félek, hogy elmegy úgy, hogy a fiam nem fog rá emlékezni, milyen szépen hangzik a zalai tájszólás. És ezzel tovább szegényedik a magyar nyelv :(

2013. márc. 23. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!