Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy nem lehet évtizedek...

Granulátum kérdése:

Hogy nem lehet évtizedek alatt megtanulni akcentus nélkül beszélni?

Figyelt kérdés

A minap láttam Soros Györgyöt angolul beszélni, és olyan akcentusa van, mintha tavaly iratkozott volna be angol kezdőre, pedig vagy hat évtizede él kinn.

Nekem is van barátom meg rokonom az US-ban meg UK-ban, és 5-10 év alatt sem tanultak meg viszonylag normálisan ejteni. Kezdem azt hinni, hogy valahogy lelkileg lezárják a további fejlődés kapuját direkt, mert úgy vannak vele, hogy elég nekik ez a tudás.

Rólam meg azt mondják, szépen beszélem a nyelveket, de sokat is edzek erre, és talán ezért zavar mások gyengesége, mert nekem ez fontos.



2012. nov. 13. 09:26
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
54%
Jól látod: ez leginkább belső késztetés, beállítottság kérdése.
2012. nov. 13. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Minden ember más.

Láttam már Soroson kívül másik magyar-amerikai milliomost aki szintén 45 éve él az USA-ban és neki is vastag magyar akcentusa van.


Ahhoz hogy valaki akcentus nélkül tudjon idegennyelvet ahhoz kell tehetség , érzék.


Például nézd meg Arnold Swarzenegger régebbi filmjeit.Neki is akcentusa van.

2012. nov. 13. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Megtanulni egy idegen nyelv szókincsét, nyelvtanát nem ugyanaz, mint megtanulni helyesen artikulálni. Ráadásul az akcentus, mint minden más is, a gyermeki években rögzül be leginkább, ezen utána nagyon nehéz, néha lehetetlen is változtatni.
2012. nov. 13. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
22%
Figyelj ez akarat kérdése. Én sosem voltam még angol nyelvterületen, beszélni is csak akkor beszélek sajnos amikor gyakorlok vagy vizsgázok belőle. De megszállottan imádom, és már ott tartok, hogy sokszor nem jutnak eszembe a magyar szavak elsőre, csak az angol, és néha ilyen keverék nyelven beszélek, ha sietek. Sőt múltkor a boltban angolul szólaltam meg tök véletlenül és álmodni is elkezdtem angolul. xD Amúgy érdekes, én azt vettem észre, hogy az ilyen embereknek akkor van akcentusuk amikor magyarul beszélnek, ilyen sok kintlét után.
2012. nov. 13. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem mindegy, hogy mikor kezdett el angolul tanulni. Ha 5 évesen, akkor nem nagyon kéne, hogy akcentusa legyen. Ha 20 évesen, akkor nincs benne semmi meglepő.
2012. nov. 13. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Például Milla Jovovich már gyermekkora óta az USA-ban él és neki nincs orosz/szláv akcentusa hanem olyan mint a többi amerikainak.
2012. nov. 13. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
67%
Lehetne példát hozni mindkét végletből. Van, akinek élete végéig magyaros akcentusa. Van, aki már egy évtized alatt elveszti és úgy beszél, ahogy a kintiek. Embere válogatja, akarat kérdése. Vannak emberek, akiknek nem fontos az akcentus, tesznek rá, sőt esetleg büszkék a magyaros akcentusra, és már csak azért sem vedlik le. Mások meg haladnak az árral, be akarnak illeszkedni minden téren, ők figyelnek a kiejtésre is. Igazából nem megtanulhatatlan, csak akarni kell.
2012. nov. 13. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
57%

Szerintem páran itt kicsit rosszintdulatúan állnak ehhez a kérdéshez. Egy kisbaba hat hónapos korára elsajátítja a saját (leendő) anyanyelve(i) hangzókészletét - természetesen nem a kiejtésüket, hanem a hangzásukat, azt, hogy mi számít külön hangnak az adott nyelvben. Egy magyar kisbaba ennyi idős kora után nem nagyon hall különbséget az angol v és w között, egy nem magyar kisbaba meg ennyi idős kora után nem nagyon hall különbséget a magyar a és o között.

Természetesen tudatos tanulással ezen később lehet változtatni, de sok embernek (igazából a többségnek) soha nem fog tökéletesen menni; akik rendelkeznek azzal a kivételes adottsággal, hogy többé-kevésbé akcentusmentesre meg tudják tanulni egy idegen nyelv kiejtését, azt hiszik, a többiek számára is csak akarat és energiabefektetés kérdése lenne, de nem. Ja, és ez nem feltétlenül függ össze egy az egyben a nyelvtehetséggel, illetve azzal, hogy valaki mennyire hatékonyan tudja egy idegen nyelv szókincsét és nyelvtanát elsajátítani. Vannak emberek, akik négy-öt-hat-tíz nyelven beszélnek jól, de mindegyiken erős akcentussal, míg vannak, akik midegyik idegen nyelvet szépen ejtik egy idő után. Legyetek már kicsit elnézőbbek szegény nem-kiejtészseni embertársaitokkal :)

Még valami: aki csak "hallás alapján", tehát nyelviskola nélkül tanul meg egy nyelvet felnőtt korában, az sokszor még nyelvtanilag sem beszél helyesen, nem hogy kiejtésileg, én is ismerek olyat, akinek húsz év alatt sem jött össze... ezt a nyelvzsenik megint csak nem tudják megérteni, de így van, a nyelv az emberek többségére nem "ragad" magától.

2012. nov. 13. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
46%

7-es válaszoló vagyok.


"Szerintem páran itt kicsit rosszintdulatúan állnak ehhez a kérdéshez."

Nem rosszindulatúság kérdése. Egyesek meg tudják tanulni, ők sem zsenik. A fonetika tanulása és gyakorlása sokat tud segíteni ebben, de ehhez is lusták szoktak lenni az emberek. Pedig a neten vagy egy csomó ingyenes weboldal és hangminta fonetikához, csak akarni kéne.


"Egy kisbaba hat hónapos korára elsajátítja a saját (leendő) anyanyelve(i) hangzókészletét - természetesen nem a kiejtésüket, hanem a hangzásukat, azt, hogy mi számít külön hangnak az adott nyelvben."

Nem csak azt kell az akcentusmentességnél elsajátítani, hogy mi számít egy külön hangnak, hanem gyakorolni is kell ezeket a hangokat, képzésüket, hová teszed a nyelved (a fonetika ebben is tud segíteni). A pösze th-s hangokat az angol gyerekek átlagban 5 éves korukra tudják csak tökéletesíteni, de a magyar gyerekek közül is több hadilábon áll pl. az r-rekkel, egész kisiskolás koráig.


Az angol v és w között különbségről elég tudni, hogy w-s írásnál sosem ejtünk v-t és fordítva. A w hang ejtésének megtanulása kifejezetten könnyű, egyfajta speciális, dinamikus, szűk ajakkerekítéses, szűk ajakkört hirtelen felengedő u. Ha az ember megtanulta, gyakorolta, automatikusan hallani is fogja közöttük a különbséget.


Ezeket bárki el tudja sajátítani egy kis odafigyeléssel és gyakorlással, bárki, aki nem értelmi fogyatékos, azaz 70 felett van az IQ-ja. Nem kell hozzá sok ész, csak egy kis akarat és gyakorlás.


Párhuzamos Gyurka is meg tudná tanulni, mivel nem gyogyós, csak ő úgy van vele, hogy ennyi évig jó volt a magyaros akcentus, meg legalább nem átlag amerikainak hangzik, ezzel is kitűnik. Ő már ennyi év után büszke a származására, hogy magyarként ilyen híres és gazdag lett, és már akkor sem változtatná meg az akcentusát, ha fizetnének neki.


Ráadásul nálunk divat kifogásokat keresni. Meg szokták magyarázni a szegénységi bizonyítványt, hogy azért nem kell megtanulni a kiejtést, mert 3 éves kor fölött már nem lehet, meg pl. angolból milyen sokféle kiejtés van, meg a Hunglish egész jó a többi ESL akcentus között. Ez mind álkifogás, kamu duma, még ha a kijelentések önmagukban igazak, akkor sem szolgálnak valós indokként. Az igazság az, hogy a tanárok, a hagyományos írós-ragozós-magoltatós nyelvoktatás letojja a kiejtést, aztán az nevelődik bele az emberekbe, hogy a nyelv=ragozás+helyesírás+nyelvészet. Az emberek meg lusták, meg belefáradnak a hagyományos nyelvoktatás által kínált sikertelenségbe és nem képzik tovább magukat. Számos ingyenes kiejtési blog van, magyarul is, én is indítani fogok egyet, de a kutya sem szokta őket látogatni. Kb. olyan a kiejtés, mint a matematika, átlag polgár meglát egy matekképletet, kiszalad a világból, hogy milyen megtanulhatatlan, meg az iskolát is végigbukdácsolta belőle, meg különben is "ejstein" is megbukott matekból, ezzel le van tudva. Aztán ahhoz képest, milyen megtanulhatatlan, elég sokan tudják és meg tudják tanulni. Nyilván, aki butább, gyengébb képességű, rosszabb nyelvérzékű, ő kicsit nehezebben, többet kell dolgoznia rajta, de nem 100 évig, meg nem olyan reménytelen, mint amilyennek tűnik. Időt kell áldozni rá, bele kell kezdeni, aztán belelendül az ember, idővel a sikerélmény és az élvezet is be fog csatlakozni. Ez a belelendülésű idő sem hosszú, néhány hónap, de lehet ehhez türelmetlenek az emberek, ha valami nem hoz sikert 5 perc alatt, azt hagyják a francba.

2012. nov. 13. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Én úgy tapasztalom (külföldön élek, de nem angol nyelvterületen egyébként), hogy ez hallás kérdése. Hogy ki mit képes kihallani az adott nyelvből, az alapján fog beszélni. Aztán attól is függhet, hogy mennyire élsz az adott nyelvben. Engem folyamatosan ez a nyelv vesz körül, a férjem külföldi, nem nagyon beszélek magyarul, ezért pár év alatt olyan szintre jutottam, hogy ha beszélek, el sem hiszik, hogy külföldi vagyok. Viszont ismerek néhány magyar lányt itt, akik ugyanennyi idő alatt vagy törik a nyelvet vagy szinte nem is beszélik (pedig évekről van szó!) - ők azok, akik magyar dekóderrel nézik külföldön a Barátok köztet vagy magyarul beszélnek otthon a férjükkel. Ez utóbbi lustaság szerintem is, de arról, hogy ki mi thall ki egy adott nyelvből, szerintem senki sem tehet.
2012. nov. 13. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!