Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség a horvát és a...

Mi a különbség a horvát és a szerb nyelv között?

Figyelt kérdés
2012. dec. 24. 22:57
 1/10 mustafa33 ***** válasza:
100%
Az ekavica.
2012. dec. 25. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
az meg mi?
2012. dec. 25. 10:32
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ezt a kérdést kb. ötmilliószor tették már fel itt a gyakorin, nézd meg ott a válaszokat.

Nagyjából annyi a különbség a kettő között, mint a magyar nyelven belül két nyelvjárás között.

2012. dec. 25. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
szal nincs különbség
2012. dec. 25. 14:54
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Végülis igen, csak kisebb lexikális különbségek vannak, a nyelvtan meg a hangtan ugyanaz.

Meg ugye a szerbek írnak cirill írással is a latin mellett, a horvátok nem, de ennek vallási oka van.

2012. dec. 25. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 mustafa33 ***** válasza:
100%
Ekavica? Keress rá. Csak egy nagyon egyszerű példa az ekavicára - ijekavicára: (tej) mleko - mlijeko, (világosság) svetlo - svijetlo.
2012. dec. 27. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 webnyelv ***** válasza:
100%
Pl. a hónapok nevei. A horvátban külön saját nevük van a hónapoknak, a szerbben a hagyományos hónapneveket használják. Pl. az október horvátul listopad, szerbül Октобар. (A változatosság kedvéért egyébként csehül és lengyelül a listopad november.) A list (levél) szóra megy vissza a horvát szó, ilyenkor hullanak le a fákról a levelek.
2012. dec. 28. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Én ezen mindig csodálkoztam (szlavisztikával foglalkozom), mert ezek szerint a horvátoknál már előbb lehullanak a levelek, mint ott fent a hideg északon? Érdekes természeti megfigyelés...
2012. dec. 28. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 webnyelv ***** válasza:
100%
8. Ezen én is gondolkoztam. :D De mi az oka, hogy egymástól földrajzilag távolabb álló szláv nyelvekben is ugyanúgy mondanak egy hónapot, ugyanazzal a szóval (csak éppen másik hónapot)? A véletlen műve? Vagy az egyik szláv nyelv átvette a másikból, a földrajzi távolság ellenére?
2012. dec. 28. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 mustafa33 ***** válasza:
100%
Nem csak a listopad van eltolódva. A horvát srpanj az július, a cseh srpen az augusztus. Ez magyarázza talán az eltolódást, a srp az sarló, a srpen az aratás hónapja, csehország északabbra van, ott később van aratás. hasonló a szeptember - rujan, a cseheknél a říjen október. Ez a ruja - szarvasbőgés szóbol ered.
2012. dec. 28. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!