Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Törökül tanulok a Livemochán,...

Törökül tanulok a Livemochán, és mindenki azt írja, hogy jó a kiejtésem, de olyan furcsán mondják a szó végén az "r"-t. Aki ismeri a nyelvet segítene? Olyan mintha "zs"-t mondanának.

Figyelt kérdés

2013. febr. 8. 17:14
 1/6 anonim ***** válasza:

Kicsit s-esen. De ez nem direkt, elnagyolják a szóvégi r-t.


De viszont ha összefűzik a szavakat, akkor benyelik az r-t, pl. a hicbir sey-t sokan úgy mondják, hogy [hicsbisej].


Egy kis dél-keleti akcentus, ők még jobban megnyomják a szóvégi r-t:


http://www.youtube.com/watch?v=m8l0le3a3mo


Itt a sifir és a bir-nél figyeld.

2013. febr. 8. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2013. febr. 8. 18:59
 3/6 anonim ***** válasza:

Amit hallas, zs-szerűen, az egy r-réshang. Úgy tudod ejteni, hogy a magyar r-t nem fejezed be, hanem a nyelved hegyét csak egészen közelébe teszed a szájpadlásodnak (a nyelved ne érjen neki), és nyelved, szájpadlásod között maradó szűk résen kiáramló levező súrlódó, zajos z/zs közötti hangot ad ki.


Törökül nem tudok, de a fonetikai leírások úgy hozzák, hogy törökben olyan r van, mint a magyarban is, legfeljebb ha szó végén áll, akkor nem rezegnek a hangszálak az r ejtése közben. Ez a zs-zés valami modern fejlemény vagy nyelvjárási dolog lehet.

2013. febr. 10. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

3-as válaszoló vagyok: a kérdezőtől még annyit kérdeznék, hogy ő magyarul a "forró" szóban többszörösen pergeti az r-t, vagy csak egyszer?


Mert ilyen r-réshang, igaz kicsit finomabb kiadásban a magyarban is van azoknál, akik a hosszú r-t nem pergetik hosszan több nyelvcsapással, hanem csak egyel. Ők először egy r-réshangot ejtenek, amelyet egy egyszeres perdületű r követ, és ez a kettő tesz ki együtt egy hosszú r-t.


A törökben csak annyival más, hogy ott ezek szerint határozottabban, erősebben ejtik ezt az r-réshangot szó végén, emiatt van inkább zs-s beütése.

2013. febr. 10. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Még mindig a 3-as vagyok, előbb kifelejtettem a végéről.


Ezt a kérdéses hangot úgy is ejtheted, hogy hosszan zs-t ejtesz, de nem a nyelved elülső, felső részével, hanem a nyelvhegyet próbálod a zs folyamatos ejtése közben minél közelebb vinni a szájpadláshoz, de ne érjen neki.

2013. febr. 10. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm 3-as! Mostmár értem, mert próbáltam zs-sen mondani, de valahogy sose lett olyan :D de mostmár azt hiszem értem... köszi!
2013. febr. 10. 18:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!