Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A "kell legyen" miért szorítja...

Granulátum kérdése:

A "kell legyen" miért szorítja ki a "kell, hogy legyen" és a "kell lennie" alakokat?

Figyelt kérdés
Nekem semmi bajom a székelységgel, de ne hozzák már át a dialektusukat. Mármint hivatalos közegbe, mondjuk az újságírásba.

2013. febr. 15. 10:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
76%

Tökéletesen egyetértek a kérdésed minden szavával.

Engem is rendkívül idegesít, amikor ezt hallom , vagy mostanában az írott sajtóban, olvasom is.

a fiatalok szerint ez a trendiség egyik megnyilvánulása , szerintem.

Ilyen még, a "szedd le" helyett, a "szedjed le", vagy az add helyett ad adjad ide. Nem szép.

2013. febr. 15. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
26%
Szerintem is elég zavaró...
2013. febr. 15. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Engem is nagyon zavar.
2013. febr. 15. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 baajos válasza:
59%
Nem szorítja ki. Olyanokkal beszélgess akik szépen és tisztán beszélik az irodalmi magyar nyelvet. Mind a három alakot a maga helyén lehet használni. Csak tudni kell, hogy hol és mikor. Illetve érezni kell. Szépen és választékosan az tud beszélni, aki sokat olvasott ( nem netes bulvárcikkeket, hanem szépirodalmat ) és van kellően nagy szókincse ahhoz , hogy használja is. A csetkultúrát meg felejtsd el, az nem mérvadó. Még akkor sem, ha a fiatalok ez alapján óhajtanak elkülönülni az idősebbektől.
2013. febr. 15. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 baajos válasza:
47%
A magyar nyelv a legrugalmasabb. Minden szó sorrendjét felcserélheted, így a mondanivalód lényege átalakul pedig ugyanazon szavakat használtad. Toldalékok és ragok tömegével finomíthatod. Csak légy pontosan tisztában azzal, hogy mit is akarsz kifejezni és bátran színesítsd! Tartozz azok közé akik rádöbbennek nyelvünk különlegességére.
2013. febr. 15. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%
Szinte éreztem, hogy lesz egy "nyelvész", aki tudományosan megmagyarázza. Ami nem helyes nyelvtanilag, és mondattanilag, azon nincs mit magyarázni.
2013. febr. 15. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ez egy románból átszüremlett szószerkezet. Szokatlan, furcsa.
2013. febr. 15. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Ez egy románból átszüremlett szószerkezet."


Kedves válaszoló, leírnád a kérdező mondatát románul? Ugyanis a legtőbb újlatin nyelvben ki kell tenni a "hogy" szócskát. A román nyelvet nem ismerem, kíváncsivá tettél!


Előre is köszönöm.

2013. febr. 16. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Albu ***** válasza:
Engem a kell hogy legyen zavar, és a kell legyent érzem helyesnek. Román vagyok? : )
2015. ápr. 13. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 laji2 válasza:
56%

"Nekem semmi bajom a székelységgel, de ne hozzák már át a dialektusukat."


Az elmúlt évtízezredekben a ma magyarnak (korábban sumér, szittya, kelta, etruszk, székely, szabír és több tucat más) nevezett ragozó nyelvű népek lakták Eurázsiát és Amerikát. Ők hozták létre a mai emberi műveltséget. Erősen valószínűsíthető, hogy elsődleges központjuk a Kárpát-medence volt, ahová így a távolba szakadt, s kissé (csak kissé! -- nyelvünk sziklaszilárd, nagyon lassan változik) megváltozott nyelvű csoportok sok száz alkalommal vissza-visszatértek (az állítólag egyetlen "honfoglalás" helyett), s hozták a magukét. Ezért van például év és esztendő, kutya és eb, stb. Szerintem nincs semmi baj az ilyen (tehát magyar!) behozatallal, ha az javít, gazdagít.


Bajnak érezném a "kell legyen"-t én is, ha értelemzavaró lenne, nem PONTOSAN ugyanaz, mint a "kell, hogy legyen". De nem az, legalábbis én nem találtam rá példát. Így csak egy szép, tömörebb alak. Nyilván lehet szokatlan. Aki sok könyvet olvasott, annak nemigen.

2022. júl. 2. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!